30 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

A bëtë boll hajgare

Është çështje e tyre nëse Vetëvendosje e LDK nuk e kanë arritur ende mirëbesimin për të qeverisur. Kjo nuk ua jep të drejtën që të tallen me besimin që kanë marrë nga qytetarët më 6 tetor. Nëse nuk janë të afta të krijojnë qeverinë, atëherë le të lëshojnë rrugë

Imer Mushkolaj

Albin Kurti dhe Isa Mustafa kanë zhgënjyer edhe optimistët më të mëdhenj, të cilët besonin se “erdhi dita” dhe se marrëveshja për koalicion ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës do të mbërrihej shpejt. Përtej deklarimeve publike dhe entuziaste, veçanërisht të Kurtit, më shumë se tre muaj pas mbajtjes së zgjedhjeve partitë vazhdojnë të mos merren vesh, zhgënjimi në mesin e atyre që i kanë votuar vazhdon të rritet, e bashkë me të edhe tallja me qytetarët.

Nuk mund ta quash ndryshe, përveç se tallje, gjithë atë çfarë po ndodh tash sa javë ndërmjet këtyre dy partive, në ato që po konsiderohen si përpjekje për një marrëveshje. Nuk mund ta quash ndryshe, përveç se tallje, mënyrën se si partitë i përfundojnë takimet, duke u pajtuar që të takohen sërish, thua se nuk e kanë pasur kohën e mjaftueshme për të konsumuar gjithë dilemat ndërmjet veti, madje edhe etjen dhe epshin për poste e privilegje. Nuk mund ta quash ndryshe, përveç se tallje, qasjen e tillë në situatën në të cilën gjendet vendi që vazhdon të menaxhohet nga një qeveri gjysmake në dorëheqje, përballë sfidave të rëndësishme brenda e jashtë. Ndërkohë, refreni i vetëm, produkti i vetëm i tre-katër orë negociatave në ditë vazhdon të jetë ai i zakonshmi: “jemi marrë vesh, që të takohemi sërish”.

Mbase nuk do t’iu zihej për të madhe për gjithë këtë vonesë e ngërç, po që se nuk do të ishin zotuar se nuk janë njësoj si të tjerët, se këta janë ndryshe dhe do të veprojnë ndryshe. Por, mënyra se si po i qasen negociatave, fakti se nuk po merren vesh për poste, e jo për program qeveritar, i bën ata të ngjashëm në këtë aspekt. I bën të papërgjegjshëm karshi votës së qytetarëve që iu kanë besuar e jotransparentë karshi gjithë opinionit.

* * *

Kur Albin Kurti deklaronte se arritja e marrëveshjes ishte çështje orësh mbase nuk e ka pasur fort të qartë se me kë ka punë. Nëse VV nuk ka përvojë në negociata, siç thonë zyrtarë të partisë partnere, LDK është e rryer në këto muhabete. LDK e di mirë se si bëhen pazaret, e di mirë se si akomodohen njerëzit, e di mirë si menaxhohen pakënaqësitë brendapartiake. Andaj insiston të përfitojë sa më shumë dhe me metodën “ngrihe e mos e këput”, edhe të diskreditojë partnerin në aspektin e mveshjes së përgjejësisë për dështimin eventual.

Por nëse LDK shquhet ndër vite për zvarritje procesesh (mjafton të kujtohen tre vjet të humbura vetëm për shkak se Isa Mustafa nuk e kishte guximin ta çonte në Kuvend marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi), VV duhet të veprojë.

Nëse LDK nuk është e gatshme për pushtet, respektivisht nuk merret vesh me VV’në për ndarjen e posteve, atëherë është më e ndershme të tërhiqet, të deklarojë se do të qëndrojë në opozitë. Ashtu siç është e ndershme dhe e domosdoshme që VV, pa e zvarritur më tej procesin, të tregojë se nuk është e gatshme, nuk po mundet të arrijë marrëveshje me LDK’në për të bashkëqeverisur.

Nuk ka arsye që qytetarët të mbeten peng i tekave të njërës ose partisë tjetër, të mbeten peng i dëshirave për akomodim të këtij a atij politikani, të kësaj a asaj dëshire të papërmbushur të kujdoqoftë.

Ata që kanë votuar në masë më të madhe për LDK e VV më 6 tetor, presin të jetësohet vullneti i tyre politik. Të tjerët, me të drejtë, presin të shohin se si do të qeveris ndryshe koalicioni i ri, edhe pse skepticizmi është i madh se si mund të bëhet diçka ndryshe, bashkë me një parti e cila thuajse vazhdimisht ka qenë në pushtet dhe duhet të mbajë përgjegjësinë për gjithë çfarë është bërë e nuk është bërë në këtë vend.

* * *

Arsyetimi i njerëzve të VV’së rreth situatës së krijuar është se nuk dëshirojnë të arrijnë një marrëveshje të padrejtë dhe për këtë shkak po zgjasin edhe negociatat. Por, a nuk patën kohë të mjaftueshme këto parti që t’i zgjidhin dilemat dhe mospajtimet deri tash? Nëse kanë dilema kaq të mëdha tash, gjatë arritjes së marrëveshjes, si mund të funksionojnë nesër, në pushtet?

Është çështje e tyre nëse Vetëvendosje e LDK nuk e kanë arritur ende mirëbesimin për të qeverisur. Kjo nuk ua jep të drejtën të tallen me besimin që kanë marrë nga qytetarët më 6 tetor. Nëse nuk ka shans për marrëveshje, atëherë le të tërhiqen, të lëshojnë rrugë sa më parë. Qytetarët do t’i vlerësojnë me votë për talljen dhe paaftësinë për të ofruar qeverisjen e premtuar./Gazeta Express/

- Advertisement -

Më Shumë

Problemi i ri i Trumpit me Rusinë

Zbulimet e Inteligjencës se Rusia ka paguar për marrjen e jetëve të ushtarëve amerikanë në Afganistan, kanë nxitur një heshtje të çuditshme nga presidenti...

Qeveria e Kosovës paralajmëron masa më të rrepta për luftimin e COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, mori sot pjesë në takimin e radhës të Komitetit për koordinimin...

Pas Haxhi Shalës, AAK-së i bashkohet edhe një asamblist i NISMA-së në Malishevë

Asamblisti komunal i Malishevës nga radhët e Nisma Socialdemokrate, Luan Kryeziu ka aderuar në Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Lajmin e ka bërë të...

Paralajmërimi i ‘zjarrtë’ i Taynës për këngën e re

Ndonëse i mungoi ndjekësve të saj, Tayna po kthehet me një projekt të ri muzikor. Ajo në Instagram ka hedhur një foto të shkëputur nga...

LAJMI I FUNDIT: Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19 në Kosovë

Edhe katër persona kanë vdekur në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës që ishin të infektuar me COVID-19. Burime të Express kanë thënë se të...

Guardiola: Juventus? Së pari kemi punë me mbretërit e Ligës së Kampionëve

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka folur pas hedhjes së shortit të UEFA Champions League. Manchester City është në avantazh, pasi ndeshjen e parë...

Rekord në Kosovë: Sot 195 raste të reja, 7 në Prizren

44 TË SHËRUAR DHE 195 RASTE ME COVID-19! Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Me kuzime lëshohet për qarkullim rruga Prizen-Prevallë

  Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët e Kosovës se nga nesër(11.07.2020), nga ora 08:00 deri në 20:00, do të lejohet qarkullimi i automjeteve deri në...

Puthje dhe përqafime me Getoarin, Marina publikon videon nga shtrati

Moderatorja Marina Vjollca është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon herë pas here foto nga momente të ndryshme të ditës. Së fundmi, ajo ka...

OVL UÇK sot organizon protesta në të gjitha qytetet e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës organizon sot protesta në të gjitha qytetet e vendit tonë në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj...

Angela Martini provokon me bikini (Foto)

Angela Martini provokoi me gjoksin në foton me bikini. Angela Martini ditët e fundit ka qenë shumë aktive me fotografi nga pushimet. Në fotografinë e fundit,...

Artan Sejrani emërohet ushtrues i detyrës së kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren

Artan Sejrani është emëruar ushtrues i detyrës së kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren. Këtë detyrë Sejrani e ka marrë nga data 04.07.2020. “Me vendimin e...

Mbi 300 mjekë të papunë, 9% e personelit mjekësor me Coronavirus

Më shumë se 300 mjekë në Kosovë llogariten të jenë papunë, prej të cilëve sipas statistikave të Odës së Mjekëve të Kosovës, 60 për...

Oxfam paralajmëron se uria gjatë Covid-19 mund të vrasë më shumë sesa virusi

Oxfam ka paralajmëruar se, deri në fund të vitit, “12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria e lidhur me Covid-19 – potencialisht...

Gjendet një person i vdekur në Rahovec

Një person është gjetur pa shenja jete në Rahovec. “Raportohet se ne shtëpinë e tij është gjetur pa shenja jete viktima mashkull kosovar”, njofton Policia...

Martin Camaj agjent? Flet kryetarja e AIDSSH: Dosja e tij nuk është dosje bashkëpunëtori…

“Një dokument i krijuar nga ish-Sigurimi i Shtetit është një dokument i një policie politike militare që funksiononte mbi ligjin, pa ligj. Edhe ka...

Lajmet e Fundit

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...

Thahet ujëvara e Mirushës (VIDEO)

Ujëvara e Mirushës ka mbetur pa ujë sivjet. Në disa video të dërguara nga lexues të Klan Kosovës shihet se ujëvara që tërheq shumë turisë...

Lot e dhimbje: Boshnjakët varrosin edhe nëntë trupa të gjetur nga Masakra e Srebrenicës

Myslimanët boshnjakë e kanë mbajtur një ceremoni përkujtimore për ta shënuar 25-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës – tragjedisë më të madhe njerëzore në Evropë...