19.7 C
Prizren
E diel, 27 Shtator, 2020

A flet Fishta ende?

Shoqëria jonë demokratike për dallim nga primitivja ka filluar të ngjasojë me turbullirë dhe mjegullnajë të paparë më parë. Është ky një fakt real që po na mbyt ne, njerëzit e një vendi të vogël, të cilët, ndonëse çdo ditë luftojmë me jetën për një kafshatë goje (përfshirë kohës së fundit edhe luftën me pandeminë), duhet të luftojmë edhe me frymën, në mënyrë që të mos na zihet e atë që armiku e synonte gjithmonë, në pamundësi për ta ruajtur t’ia lejojmë ta marrë.

Përderisa në të kaluarën qeniet mbi tokë luftonin për një vend të qetë dhe për një ekzistencë me çdo gjë që u dilte përpara, në shoqërinë e sotme demokratike vetë fakti që tjetri (shqiptari) ka në duar diçka që ti (shqiptar) nuk e ke, të bën të ndihesh lakmitar, uzurpues e të marrësh shumë epitete tjera negative me prapashtesa e mbaresa.

Përderisa atë kohë çdo gjë ndahej në mënyrë të barabartë për të gjithë, pa bërë dallime racore e gjinore, sot këto të dyja përpos që kanë dallime të shfaqura dendur, shoqërohen edhe nga lakmia që tjetrit t’i merret gjëja që posedon, të lihet vetëm nën ngrohje dielli ose heshtje nate e të mos i jepet dora për një të ardhme më të ndritur.
Pse kjo është e theksuar në shoqërinë tonë shqiptare? Sa shkrimtarë janë marrë me këtë çështje?

Për përgjigjet e së njëjtave është mirë t’i rilexojmë veprat e Fishtës (këtë herë ta bëjmë jo të detyruar nga mësuesi/profesori që me çdo kusht mundohet të mbjellë te ne dashurinë ndaj atdheut dhe ndaj shqiptarit, me të cilin dikur na mjaftonte vetëm buka, kripa dhe zemra, por për ta mësuar se si kemi rrugëtuar dhe për çfarë gjëra do të pendohemi më vonë, gjithmonë për raportin dhe padrejtësinë ndaj tonit), letrarit të njohur që pati të drejtë kur tha se: Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë!

Veprave të tij sa t’ua hapësh faqen e parë ua ndien erën e rëndë të atdheut (edhe kur qe në robëri e nën thundër të armikut), ua ndien patriotizmin, dëshirën për liri, për atdhedashuri, për arsimim, ëndrrën për bashkim etj. Po të ndalemi në fjalën “bashkim” të këtij shkrimi, menjëherë shohim se kemi të bëjmë me një fjalë që përpos në fjalorë, vlerë nuk i jepet në përditshmëri, gjithë kjo nga fakti se ne jemi ata që kemi harruar se “bashkimi bën fuqi”, duke mos dashur ta mbështesim tonin e duke ia dhënë dorën njeriut me të cilin nuk na lidh asgjë, as gjaku, as gjuha.

Se pse kjo dhe sa do e ketë e njëjta jetën, varet nga vetë qenia jonë. Sepse ne jemi ata që njeriun tonë kemi qejf ta shohim të thyer e me lot në sy për mos realizimin e dëshirave, kemi qejf ta shohim të dëshpëruar ose edhe më keq, për të gjitha këto të jemi ne fajtorë, por para pasqyrës të mburremi se sa “të fortë” jemi e sa shpirtra kemi bërë ta urrejnë jetën dhe veten. Sepse ne jemi ata “mburracakët” që me vetëdije harrojmë misionin e periudhës së Rilindjes Kombëtare Shqiptare (himnizimin e vendit dhe bashkimin e shqiptarëve) dhe sytë ia lëshojmë një modernizmi që pa dashur na e imponon tjetri, i cili shumë lehtë e ka të na hyjë nën lëkurën e të shohë se sa e urrejmë njeriun tonë kur ai fiton një çmim, një certifikatë, kur zë një vend pune me shpresë se do të ndihmojë për ndërtimin e një të nesërmeje më të mirë, ose edhe më keq, kur e tallim për fjalën që thotë, jo se është diçka që s’do e thoshte secili nga ne, por vetëm nga arsyeja se e kemi të pamundur ta shohim atë në vendin që do të duhej të ishim ne, por që, nuk e bëjmë të njëjtën kur e shohim një joshqiptar ndaj të cilit kemi duartrokitje të panumërta.

Nëse të gjitha këto i gjejmë në veprën e Fishtës dhe shohim se në mes vargjesh ai tregon se si shqiptari shitej (shitet) te i huaji, se si në vendin e shqiptarëve mik ka qenë (është) vetëm kuleta, se si e kishim (kemi) më të lehtë ta mësonim (mësojmë) gjuhën e huaj pa ditur gjërat elementare për gjuhën tonë, se si fëmijën e çonim (çojmë) të mësonte (mësojë) te një i huaj me shpresë se ai do ia mësonte (mësojë) historinë më mirë se ne, duke harruar se ai na e ka shtrembëruar e do vazhdojë ta bëjë të njëjtën, se si e flaknim (flakim) tutje femrën shqiptare që guxoi (guxon) të fliste (flasë) hapur për mbrojtjen e vetes dhe çdo femre tjetër etj, e kemi shumë të lehtë të themi se Fishta flet ende dhe se kurrë s’do të jetë i kënaqur me ne. Jo për faktin se nuk e pranojmë të renë, por për faktin që ende vazhdojmë të mos e përkrahim e të mos e mbrojmë njeriun tonë kur ai e meriton dhe ka nevojë për ne, kur ai ecën në rrugën e rilindësve, por, mbetet pa shokë, goditet nga fatkeqësitë dhe pengohet nga ata që duhet me çdo kusht ta bëjnë rrugën e njëjtë.
Fishta dhe shumë shkrimtarë tjerë u munduan ta bëjnë bashkë shqiptarin kur armikun e kishin mbi kokë e u rrezikohej jeta, por sot kur ne jemi të lirë përse nuk bashkohemi të gjithë si shqiptarë, për t’u treguar të tjerëve se sa të fortë e të lashtë jemi? Përse sot nuk ia japim dorën dikujt që është si ne, por shumë më lehtë ia japim vendin dikujt që çdo ditë lufton kundër nesh?

Ndoshta e meritojmë që edhe një herë të na shajë e të na dënojë Fishta, ndoshta vetëm atëherë do të mbushemi me mend.

Ndoshta vetëm atëherë do të mësojmë se më e rëndësishme është çështja shqiptare, mbrojtja e njeriut me të njëjtin gjak dhe jo fjala që atë do e ulë më poshtë në sy të armikut, e për këtë sërish ne (unë, ti e të gjithë) do jemi fajtorë. Le të mos e harrojmë se shqiptari i kohës së Fishtës ka ende vëllezër në kohën tonë, që amanetin assesi ta çojnë në vend, e që ky amanet nesër të mbushet le ta pohojmë zëshëm se për shqiptarin tonë e japim jetën dhe se kurrë nuk lejojmë që i forti me një “dhuratë simbolike” të na hesht ose të na urdhërojë që të vazhdojmë ta godasim shqiptarin me të cilin nëna na uroi të ardhmen.

Shkroi- Adelina XHAFERI

- Advertisement -

Më Shumë

Zhegrova transferohet te Baseli

Ylli i Kosovës, Edon Zhegrova, është transferuar te Baseli. Zhegrova i është bashkuar Baselit nga Genku, ndërsa ka nënshkruar kontratë deri në verën e vitit...

Ish-Shefi i UÇK’së të hënën në Speciale si i dyshuar për krime lufte

Agim Çeku, ish-Komandant i Përgjithshëm i UÇK’së, do të dalë para Gjykatës Speciale të hënë si i dyshuar për krime lufte. Shkuarjen e tij...

Hadergjonaj bëhet me skuadër të re, udhëton drejt këtij shteti për të nënshkruar

Florent Hadergjonaj pritet të rikthehet në futbollin turk, pas tetë muajve huazim.Mbrojtësi i Kosovës ishte i huazuar te Kasimpasa nga Huddersfield nga janari, teksa...

Shënohet Dita Botërore e Turizmit

Sot në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Turizmit. 27 shtatori është datë që është zgjedhur për të përkuar me një moment të rëndësishëm në...

63 raste të reja me COVID-19 sot në Kosovë, 4 në Prizren

Në Kosovë në 24 orët e fundit janë regjistruar 63 raste të reja me koronavirus, ndërsa nuk është regjistruar ndonjë rast me fatalitet. Numri total...

Posta nderon veprat e artistit Tahir Emra

Në kuadër të tematikës ‘’Arti vizual – Tahir Emra’’, Filatelia e Postës së Kosovës lëshoi në qarkullim tre pulla postare me imazhet artistike të...

Prizren: Babai shpërthen në lot në seancën kur vrasësit të djalit të tij i shqiptohet dënimi me burgim të përjetshëm

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është dënuar sot me burgim të përjetshëm nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir...

Avokatët: Dosjet e dorëzuara në OVL të UÇK-së dëmtojnë imazhin e Kosovës dhe besueshmërinë në Gjykatën Speciale

Dosjet e dorëzuara në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilat pretendohet të jenë të dokumente të...

Ballkani fiton derbin ndaj Feronikelit

Ballkani është treguar skuadër e fortë në duel me Feronikelin, duke e mposhtur me rezultat 3-2, sot në Suharekë, në kuadër të javës së...

Morata kryen testet mjekësore me Juventusin

Juventusi ka konfirmuar se Alvaro Morata është duke iu nënshtruar testeve mjekësore në J|Medical. Sulmuesi spanjoll do të transferohet në Torino në formë huazimi nga...

Kapet me dy qese marihuanë, arrestohet një person në Prizren

Është arrestuar një person në Prizren pasi që në qantën e tij janë hasur dy qese të vogla plastike 1.2 gr të mbushura me...

Lajmërohet Prokuroria e Hagës: Ndaj Nasim Haradinaj kishte fletarrest, Eulex veproi sipas mandatit

Nasim HARADINAJ u arrestua dje në Kosovë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në bazë të një fletarrestimi dhe urdhri për transferim, të lëshuara...

Ish-rreshteri policor dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen në Suharekë

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është shpallur fajtor nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir Aliaj në Suharekë. Ai u...

Deputetja Duda Balje thotë se nesër do të votojë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka thënë se ajo do të votojë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Deputetja Balje ka pohuar se të gjithë...

Një i shëruar dhe asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë

Sot një person nga Komuna e Malishevës, është shëruar nga covid-19, ndërsa nuk është regjistruar asnjë rast i ri. Kjo është konfirmuar nga ana...

Zëvendëskryeministri Selmanaj tregon pse LDK ka ndryshuar qëndrim rreth Mini-Shengenit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj është deklaruar rreth procesit të dialogut me Serbinë dhe qëndrimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës për Mini-Shengenin. Selmanaj në intervistën...

Lajmet e Fundit

Si përhapet koronavirusi përmes ajrit: Pesë lexime thelbësore

Nga Stacy Morford Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej muajsh, se koronavirusi mund të përhapet nga aerosolet – spërklat e vogla të frymëmarrjes që përhapin njerëzit kur...

Trump: Krerët e Kosovës dhe Serbisë po përqafoheshin në Zyrën Ovale, ishte e bukur ta shihje

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump votuesve në Pennsylvania të shtunën mbrëma u ka treguar për Marrëveshjen në Washington mes Kosovës dhe Serbisë. Në tubimin parazgjedhor...

Asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525 mostra të...

47 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se nga 525 testimet e kryera gjatë 24 orëve të fundit, 47 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Gold AG e konfirmon se po bëhet baba: Fëmijën do ta rris siç thotë feja

Goldi dhe Ermira po bëhen prindër. Reperi i njohur shqiptar, Gold AG gjatë një interviste për Prive e ka konfirmuar se po bëhet baba për...