16.8 C
Prizren
E hënë, 25 Maj, 2020

Apel nga Amerika

 

MINISTRIA E PUNËVE TË JASHTME DHE E DIASPORËS E KOSOVËS
TË BËJË MË SHUMË PËR KTHMIN E QYTETARËVE TË VET

Janë me dhjetëra shtetas të Kosovës që kanë mbetur në SHBA dhe që duan të kthehen. Ata i kanë bërë por vazhdojnë t’ i bëjnë kërkesa Ambasadës dhe Konsullatës së Kosovës, por deri më tani, shumë prej tyre, përveç disa sqarimeve dhe falënderimit për interesimin, nuk kanë marrë ndonjë përgjigje të duhur. Në kthimin e disa ditëve më parë, dyshohet se kishte selektime

Besim Muhadri, Nju Jork

Ditë më parë, përmes Ambasadës së Kosovës në SHBA, e cila në koordinim më Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës të Republikës së Kosovës, u organizua një fluturim për kthimin në Kosovë të kosovarëve që kanë mbetur në SHBA. Në këtë fluturim të organizuar, u kthyen 143 kosovarë. Shumë prej nesh që kemi bërë kërkesa, jemi njoftuar përmes mediave.

Ishte një lajm i mirë se institucionet e Kosovës po interesohen për qytetarët e vet të cilët, për shkak të situatës së krijuar pandemike, kanë ngelur të bllokuar këtu në SHBA. Mirëpo numri i të kthyerve është shumë më i vogël karshi kërkesave të qytetarëve të cilët duan të kthehen në atdhe.

Para se të ndodhte ky kthim i organizuar, unë, por siç jam i njoftuar, Konsullatës dhe Ambasadës së Kosovës i janë drejtuar edhe shumë bashkëkombës të mi, këtë e dëshmon edhe e-maili që më ka dërguar Konsullata, por që për fat të keq, nuk janë njoftuar më pas për fluturimin e organizuar. Pas marrjes së lajmit se në Kosovës u kthyen 143 kosovarë, i shkrova për së treti Konsullatës së Kosovës në Nju Jork, mirëpo përgjigja ishte se janë kthyer vetëm personat si raste emergjente, gjë që nuk është tërësisht e vërtetë.

Por kjo tash ka pak rëndësi. E rëndësishme është që Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës të mos e ndalojë interesimin dhe shqetësimin për qytetarët e saj të shumtë të cilët kanë mbetur këtu në SHBA e që duan të kthehen në rastin e parë që të paraqitet.

Është e udhës, që së paku deri në fund të muajt maj të bëhet edhe ndonjë organizim tjetër kthimi, ashtu sikurse që po veprohet edhe me qytetarët e tjerë në shtetet e Evropës.
Janë më dhjetëra kosovarë që kërkojnë një gjë të tillë, të të gjitha moshave dhe të të gjitha rasteve, por që duhet të njoftohen me kohë për mënyrën e kthimit, për kushtet e kthimit.

Besoj se Ambasada jonë tashmë i ka kërkesat dhe të dhënat e duhura për qytetarët e saj që janë këtu e që duan të kthehen.

- Advertisement -

Më Shumë

“Komplot i fshehtë djallëzor të jetë ky, vallë?”- Poezi për Covid-19, Timo Flloko: Mesazhi që i dhashë botës nga shtëpia ime për vrasësin e...

Pasi u rrëfye me poezi tek Ardit Gjebrea, aktorin ikonë të kinemasë dhe teatrit shqiptar, Timo Fllokon, e pamë të vinte me një tjetër...

Pandemia na tregoi se Putin nuk është aq “i fortë” sa duket!

Kur filloi pandemia, Presidenti Vladimir Putin u përpoq të përdorte krizën për reputacionin e tij si një udhëheqës më të fortë dhe Rusisë si...

Pengoi dhe kërcënoi policët: Aktakuzë kundër H.Sh. nga Prizreni

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet H.Sh., për shkak të dyshimit të bazuar se ka...

Berisha: Kam dilema për shëndetin psiqik të Kurtit, është në krye të listës për trajtim psikologjik

Sipas ish deputetit të Nismas Social Demokrate, Zafir Berisha, Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka nevojë për trajtim psikologjik. “Kurti e ka tepruar dhe kam...

PSG humb Cavanin, gati oferta për goleadorin e Premierligës

Skuadra e PSG-së pritet të ketë ndryshime për sezonin e ardhshëm. Sidomos në repartin e sulmit, pasi bomberi Edinson Cavani, nuk ka pranuar të...

Anulohet festivali “Sunny Hill”

Organizatorët e festivalit “Sunny Hill” kanë njoftuar zyrtarisht se edicioni i sivjetmë, i paraparë të mbahej në gusht, nuk do të mbahet për shkak të krizës...

Prizren, arrestohet burri pasi rrahu gruan e tij

Në Prizren është arrestuar një burrë, pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Rasti ka ndodhur dje rreth orës...

Aksident në Suharekë, motoçiklisti godet një veturë

Dje rreth orës 14:15 ka ndodhur një aksident trafiku në Suharekë, ku si pasojë një person ka marrë lendime trupore, transmeton PrizrenPress. Policia përmes raportit...

Krusha e Vogël, në ujë (Foto)

Gjatë dy ditëve të fundit të reshurat e rrepta të shiut, të shoqëruara me breshër e me shkarkime rrufesh, krijuan dëme të mëdha në...

Munishi: Po bëjnë hajgare me jetët tona, askund në botë si në Kosovë!

Ismet Munishi nuk ka të ndalur. Ai po vazhdon ta kundërshtojë rinisjen e aktiviteteve futbollistike në Kosovë me lejen që institucionet shëndetësore ia dhanë...

Mozzik dhe Loredana kalojnë Bajramin bashkë, çfarë i nxorri “zbuluar”

Mozzik kishte disa muaj pa takuar vajzën e tij Hanën, dhe gjatë javës që shkoi ai udhëtoi drejt shtetit zviceran. Ndërsa reperi ka ndarë disa...

Kurti thotë se është kërcënuar nga “Garda Vullnetare Shqiptare”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se është kërcënuar nga një grup i ashtuquajtur “Garda Vullnetare Shqiptare”. Kurti ka thënë se ky...

Pagat mes grave dhe burrave në kompanitë më të mëdha

Një vështrim në të dhënat e pagave nga kompanitë më të larta të teknologjisë në botë tregon se, megjithë përpjekjet për të arritur pagë...

Rahoveci në hall me virusin dhe breshërin, mblidhet Shtabi Emergjent

Komuna e Rahovecit përveç pandemisë Covid-19 është duke u përballur edhe me fatkeqësi natyrore, rrebeshe intensive, vërshime dhe breshër. Për këto probleme mbrëmë është mbajtur...

FOTO: Në Has, kokrra e breshrit sa veza e pulës

Mot i lig ka përfshirë sonte shumë pjesë të Kosovës. Në disa pjesë të vendit ka rënë edhe breshër i madh, i cili ka shkaktuar...

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vemendje një fotografi e veçant e vitit 1999. Vitet e luftës në Kosovë, kanë qenë të...

Lajmet e Fundit

Gjashtë raste të reja me COVID-19 në Romajë të Hasit

GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 25 maj 2020, me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 243 mostra të marra nga Klinika...

Naim Frashëri përkujtohet në 174-vjetorin e lindjes

Me përkushtimin dhe veprimtarinë e tij të dendur atdhetare e kulturore shkrimtari i madh shqiptar, Naim Frashëri u bë figura qendrore e Rilindjes Kombëtare...

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Vdes 59 vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka ndërruar jetë në Klinikën Infektive një 59-vjeçar me incialet A.H nga Prizreni. Sipas MSH-së ai ishte diagnostifikuar me...

Pandemia COVID-19, teori konspiracioni apo skenar i përgatitur

Av. Faik MIFTARI Pasi që jemi në prag të përfundim të pandemisë COVID-19, si pasojë e së cilës masat kufizuese restriktive pritet të përfundojnë me...