23 C
Prizren
E premte, 3 Korrik, 2020

ATK-ja thyen rekord, inkason 44 milionë € më shumë se vitin e kaluar

Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së, Ilir Murtezaj, ka prezantuar rezultatet e aktiviteteve për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj, raporton Ekonomia Online.

Murtezaj deklaroi se gjatë vitit 2019 është rritur për 44 milionë euro mbledhja e borxheve në krahasim me vitin e kaluar.Derisa të hyrat në ATK arrin shumën e inkasimit afër 500 milionë euro.“ATK ka inkasuar 465.7 milionë euro, 44 milionë me tepër se viti i kaluar. Këto janë arritur krahas punës së madhe të ATK-së.

ATK ka arritur fuqishëm përformancën e saj. Mbledhja e borxheve është indikator që në të kaluarën është akuzuar për performancë negative. Këtë vit si rezultat i llogaridhënies është arritur që për herë të parë të rritjes se trendit. 355 milionë euro borxhe në këtë vit, 20 milionë euro kemi borxhe me pak. 42% ka qenë efikasiteti i kthimit të borxheve”, tha ai.

Megjithatë drejtori i ATK-së tha se janë të pakënaqshëm, por që do të vazhdojnë përpjekjet për të rritur edhe më shumë përformancën e të hyrave.“Nuk janë të kënaqshme por na inkurajojnë në mbledhjen e borxheve. Është përgjegjësi për gjithë zyrtarët tatimorë. Që krahas rritjes se buxhetit inkasojmë të drejtat e barabarta. Duhet ta shfrytëzojmë këtë vendimmarrje të qeverisë që të jemi më të fuqishëm në këtë drejtim e mos të kemi vjetërsime të borxheve”, tha ai.Murtezaj ka njoftuar se deri në vitin 2021 do të realizohen 17 reforma në fusha të ndryshme në mbledhjen e borxheve.“2019-2021 është paraparë që të realizohen mbi 27 reforma në 10 fusha. Konsolidimi i mbledhjes së detyrueshme. Të bëhet shpërndarja e barabartë punëve të zyrtarëve, të arrihet efikasiteti i mbledhjes. 250 konfiskime gjatë këtij viti që është numër rekord. Nuk kemi dallime në sektor bëhet konfiskimi në të gjithë sektorët, trajtohet njësoj qoftë biznes i madh apo i vogël”, tha ai.

Zëvendësdrejtori Nijazi Asllani, theksoi se llogaridhënia dhe përgjegjësia nga ana e ATK-së do ta mundësoj që edhe tatimpaguesit ti përfundojnë obligimet e tyre.“Veprimi korrekt dhe i barabartë të tatimpaguesve. Përveç shërbimeve edhe veprimet tona ndaj atyre që vazhdojnë të mos jenë korrekt në punën e tyre. 42% krahasimi i borxheve me vitin e kaluar. Llogaridhënia është elementi kryesor dhe përgjegjësia”Asllani njoftoi se tatimpaguesit kanë filluar të kryejnë obligimet e tyre me këste, andaj thotë ai se rezultatet janë konkrete dhe të prekshme krahasuar me vitet e kaluara.

“Nëse ne rrisim llogaridhënien dhe seriozitetin edhe ata do ti kryejnë detyrimet e veta tatimore. Kemi rezultate konkrete dhe të prekshme. 73 milionë është si rezultat i marrëveshjeve me tatimpaguesit për kryerjen e detyrimeve të tyre me këste. 119% më shumë se vitin 2018. Krijimi i borxheve të krijuara me vite të tëra, këto rezultate na inkurajojnë që tatimpaguesit kanë filluar me përfundimin e detyrimeve të tyre”, u shpreh ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Lëndohet një person në Restelicë të Dragashit derisa ishte duke punuar

Një punëtor në fshatin Restelicë të Dragashit dje derisa ishte duke punuar ka pësuar lëndime trupore, transmeton PrizrenPress. Sipas njoftimit të Policisë, viktima është dërguar...

Si e morën Putini dhe KGB-ja kontrollin e Rusisë

Një libër i ri ka vënë në spikamë hollësi të ngritjes së kalkuluar të carit modern rus (Foreign Policy) - Pasqyra më e qartë që...

Në Prizren realizohet projekti “Auto-Kamp”, i pari në Kosovë (Foto)

Komuna e Prizrenit, pas realizimit të projekteve të ndryshme për pasurimin e ofertave turistike në Prizren, si kajaku, çiklizmi malor, paragllajdi, via-ferrata, shtigjet e...

Një person i vdekur dhe 14 të lënduar në aksident trafiku gjatë 24 orëve

Policia e Kosovës ka paraqitur disa statistika të aktivitetit të tyre të punës gjatë 24 orëve. Policia njofton se në 24 orët e fundit një...

Afërdita Dreshaj shfaqet më tërheqëse se kurrë

Afërdita Dreshaj është një ndër personazhet publik shqiptar më të komentuar. Modelja, e cila prej vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para...

Hoti thotë se mosbartja e maskave përbën vepër penale

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes konferencës për media tha se vendosja e maskës është e obligueshme dhe se ata që nuk e vendosin,...

Messi arrin në shifrën e 700 golave

Superylli Lionel Messi ka arritur në shifrën e 700 golave në karrierën profesionale. Arritjen e shifrës jubilare e ka bërë të ditur Barcelona, pasi...

Bukuroshja shqiptare ‘ndez’ Instagramin, poston foto ‘hot’

Joana Grabolli, vajza e cila në vitin 2017 është shpallur Miss World Albania dhe ka përfaqësuar Shqipërinë në konkurse ndërkombëtare bukurie, vijon të jetë...

E mbjellë nga Naim Frashëri, pema e piperit në Sarandë

Pemë e madhe të piperit në zemër të Sarandës, e ka mbjellë me dorën e tij, Naim Frashëri… dhe këto nuk janë vetëm disa...

Peng i prokurimit, 15 fshatra të Dragashit që pesë vjet pa ujë të pijshëm

Banorët e 15 fshatrave të Komunës së Dragashit po vazhdojnë të kenë sfidë furnizimin me ujë të pijshëm. Përkundër që ka pesë vjet që...

Babai rrah vajzën në Malishevë, arrestohet

Një rast i dhunës në familje është raportur se ka ndodhur mbrëmë në Malishevë. Sipas njoftimit të bërë nga ana e policisë, në lidhje me...

Për dy ditë vdiqën 6 persona të infektuar me COVID-19 nga regjioni i Prizrenit

Brenda dy ditësh në vendin tonë kanë vdekur gjashtë persona nga koronavirusi, përderisa mbrëmë u konfirmuan edhe 62 raste të reja Covid-19. Raporti i fundit...

Mos na e çani bythën se nuk po gjykohet Ushtria Çlirimtare e Kosovës!

Behxhet Sh. SHALA - BAJGORA Ushtri e lavdishme në një mjedis të palavdishëm : Rezistenca dhe qëndresa e shqiptarëve asnjëherë nuk u ndërpre , që...

Covid-19: Gjendja në QKUK pranë kolapsit

Kapacitetet e Klinikës Infektive të QKUK-së për t’i pranuar pacientët e prekur me Covid-19, janë duke u shterur. Vetëm të shtunën në Infektivën e...

Prindërit dhe mësuesit heronj të pandemisë

Lumnije Rakaj Erdhi dhe përfundoi pranvera, por jo si herave të tjera me atë bukurinë e gjallërinë e saj, ngase tërë botën e kaploi situata...

Përfundon gjykimi ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Prizren

Edhe një herë tjetër, ka përfunduar në shkallë të parë gjykimi ndaj ish-drejtorit të Arsimit në Komunën e Prizrenit, Nexhat Çoçaj, i akuzuar për...

Lajmet e Fundit

Edhe sot asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

63 TË SHËRUAR DHE 73 RASTE ME COVID-19! Sot më 02 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Këtë muaj ngrihet aktakuzë për rastin e shpërthimit në Zhur ku humbi jetën një polic

Një incident i rëndë kishte ndodhur në fillim të këtij viti në Zhur të Prizrenit, atje nga shpërthimi që ndodhi në shtëpinë e Iran...

Emrat e 46 zëvendësministrave të Qeverisë Hoti

Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti ka nisur t’i përngjajë përbërjes së Qeverisë së dikurshme të Ramush Haradinajt, për nga emërimi i zëvendësministrave. LDK-ja...

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

Muharremaj: Në Suharekë vetëm 12 raste aktive me COVID-19, u importuan nga Universiteti i Prizrenit

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj, ka treguar se në këtë komunë janë 12 raste aktive me coronavirus. Muharremaj në RTV Dukagjini ka thënë se këto...