17.2 C
Prizren
E hënë, 26 Tetor, 2020

Avokatët apel për Policinë: Silluni sipas ligjeve në fuqi, përdorimi i forcës i panevojshëm

Muajt e fundit, pas përhapjes së pandemisë në disa raste pjesëtarë të Policisë së Kosovë janë parë duke përdorur forcë për arrestimin e personave që nuk i kanë respektuar masat anti-COVID.

Për sjelljen e tyre ka pasur reagime nga më të ndryshmet.

Policia e Kosovës është e detyruar me ligj që t’i respektojë të drejtat e qytetarëve, vlerësojnë avokatë në vend.

Avokatja Fehmije Gashi-Bytyqi, në një intervistë për Ekonomia Online tha se policët janë ata të cilët ruajnë rendin publik dhe krijojnë sigurinë, por edhe duhet policët duhet të jenë më fleksibil.

“Në raport me qytetarët mendoj që ata do të kenë një vëmendje më të veçantë. Në veçanti nga fillimi i pandemisë ngase edhe qytetarët e Kosovës dhe botës për herë të parë po ballafaqohen më këtë të keqe dhe poashtu janë të shqetësuar dhe ka filluar rënia ekonomike. Përkundër faktit që policët konsiderojnë që çdo qytetarë i Kosovës e dinë që ka hyrë në fuqi Ligji për pandeminë. Ndoshta është një pjesë e qytetarëve që nuk e kuptojnë rëndësinë e zbatimit të ligjit”.

“Policët kur ballafaqohen me zbatimi i ligjit anti-Covid, mendoj se duhet të jenë më fleksibile, të kenë trajnime më shumë se si duhet të bisedohet. Brenda Policisë janë njësia standarde profesionale dhe i kanë komisionet brenda policisë, si komisionin disiplinor dhe komisionin e ankesave”.

Ndërsa, avokati Burim Halili në një intervistë për Ekonomia Online, thotë se asnjë person nuk duhet të dënohet për mos mbajtje të maskës.

“Shqiptimi me gjobat në trafik mendoj që ka një bazë konfuze. Deri më tani gjobat janë shqiptuar në bazë të ligjit për pandeminë nenit 24 paragrafi 5 i cili thotë se personi i cili nuk respekton vendimin e organeve kompetente për mbajtjen e maskës dënohet me gjobë prej 35 euro”.

“Një vendim i tillë është marrë në mënyrë të nxituar dhe pa u menduar mirë dhe pa u konsultuar me persona të shëndetësisë se në cilat raste dhe ku duhet të të mos vënë maska sepse një vendim të tillë unë personalisht mendoj se është jo i drejtë. Mendoj se më mirë është të kufizohen maskat gjatë krejt kohës ose të lirohen gjatë krejt kohës jo të”.

Sipas Halilit, vendimet e zyrtarëve policor duhet të respektohen në çdo rast, por që Policia duhet të jetë e kujdesshme në sjelljen me qytetarët, raporton EO.

“Qytetarët janë të obliguar të respektojnë cilindo vendim dhe kërkesë të cilido polic. Mendoj që edhe policia nuk është e nevojshme të përdorë aq shumë masa për ta prangos një qytetarë sepse deri më tani janë llogaritur si dënime kundërvajtës. Nuk ka nevojë ta arrestohet dikush për mos vënie të maskës sepse ai nuk ka kryer vepër penale”.

Përderisa sa i përket ndikimit që pa pasur pandemia në punë e tyre Gashi-Bytyqit thotë se gjykata mbetet segmenti më i brishtë i shoqërisë kosovare.

“Natyrisht na ka dëmtuar pandemia sepse puna e avokatisë është punë private. Edhe ne kemi shpenzime tona, sepse gjykata që nga data 13 marsi vetëm në rastet para burgjeve apo në rastet e dhunës në familje kanë punuar. Ndërsa në lami të tjera në procedura të rregullta nuk kanë punuar”.

“Kemi ngritur zërin kohë pas kohë në mënyrë individuale dhe tani udhëheqësit e Odës së avokatëve të Kosovës kanë pasur një takim me kryetarin e Këshillit Gjyqësor i cili është zotuar se që nga shtatori do të fillojë për shkak se funksionimi i gjykatës është së pari në interes të qytetarëve të Kosovës, ku pavarësisht punës që e bënë gjykatat e Kosovës megjithatë mbetet segmenti më i brishtë i shoqërisë kosovare sepse nëse një lëndë nuk mund ta realizosh për 4 deri në 5 vjet atëherë edhe ajo drejtësi nuk e ka efektin sepse nuk e ke sigurinë ligjore. Në përgjithësi pandemia i ka dëmtuar avokatët”.

Kurse avokati Halili theksoi se komiteti i avokatëve ne Kosovë është dëmtuar në aspektin ekonomik prej situatës që është krijuar me koronavirus, raporton EO.

Tutje, ai tha se 80% të punës së tyre ka qenë e pezulluar dhe është punuar vetëm në raste emergjente.

“Kurse tani nga ky muaj shihet që kanë filluar të mbahen më shumë seanca. Siç duket kanë filluar edhe qytetarët me kuptuar se tani duhet të bashkëjetojnë me këtë situatë të krijuar me Covid-19”.

- Advertisement -

Më Shumë

Propozimi në Zvicër: Çdo qytetari nga 7 mijë e 500 franga

Nëse është e suksesshme, skema vlerësohet të kushtojë 45 miliardë CHF. Një iniciativë e cila do të kulmonte me referendum për të paguar çdo qytetar...

Nëna prizrenase pendohet që mbyti foshnjën e saj (Video)

“Kam menduar ta rris, por nuk ka qenë mundësia”. Mirëpo M.B bëri krejt të kundërtën. Ajo i morri jetën foshnjës së saj të porsalindur më 20...

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë viziton rrugën ‘Marin Barleti’ në Prizren

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë, ambasadori Tomas Szunyog, sot gjatë ditës ka vizituar qytetin e Prizrenit, për të parë nga...

Shteti lole ka mbet pa bole

Poezi nga Vesna Parun Përktheu Vlora Konushevci Neandertalët, përndryshe gja kundër tyne s’kam, gjysmën e njerzillëkut gjuejt n’tavë e kanë, e pjekën e zhvatën shtetin e banën. Se qysh ua blun “lukthi”, dihet. I bje: që s’dihet. M’rrove t’rrova brisku...

PDK në Prizren: Qeveria komunale, me veprimet e veta e ka sjellë arsimin buzë kolapsit total

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren, me anë të një konferencë për medie ka folur për situatën në arsim në këtë komunë. Sipas...

Kanye West thotë se kandidatura e tij për president të Amerikës ishte thirrje nga zoti

Pak kohë më parë, Kanye West deklaroi kandidaturën e tij për President të SHBA-së, ndërkohë që publikoi dhe një video të fushatës duke premtuar...

Haskuka inspekton punimet në rrugën “Fahredin Hoti”

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Shërbimeve Publike, Osman Krasniqi inspektuan nga afër punimet e...

Prizren, 4 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 4 raste të reja me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Prizren: Dënohet me vetëm 3 mijë euro pronari i kompanisë ku i vdiq punëtori 17-vjeçar

  Dy vjet më parë, një 17-vjeçar kishte vdekur në vendin e tij të punës, pas një aksidenti. E për këtë rast, Gjykata Themelore në...

Ku u “avulluan” dy milionë eurot e shtetit, çka dihet deri tash

Mbi 2 milionë euro të Thesarit të Shtetit janë zhdukur gjatë këtij muaji. Për këtë rast, deri tash është arrestuar një person, i cili...

Suharekë: Lëndohet një person në vendin e tij të punës

Në fshatin Shirokë të komunës së Suharekës një person derisa ishte duke punuar në vendin e tij të punës ka pësuar lëndim të rëndë...

Prizren, dështon seanca ndaj të dyshuarit për kontrabandim me migrant

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca hetuese e veçantë ndaj Faton Krasniqit, i dyshuar për kontrabandim me migrant. Shkak...

Në Kosovë dy të vdekur e 166 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar se në 24 orët e fundit në Kosovë dy persona kanë vdekur nga COVID-19, derisa...

Sot u nënshkruan marrëveshjet për subvencionimin në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit në Malishevë

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Komunën e Malishevës, përkatësisht drejtori i kësaj drejtorie, Rexhep Mazreku, ka nënshkruar marrëveshjet për subvencionimin e organizatave...

Vetëm dje, 12 lindje në Prizren

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 12 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, ka bërë të...

Trajneri i Shakhtarit, Castro: Reali ka gabuar që lejoi largimin e Ronaldos, futbollistin më efektiv në botë

Cristiano Ronaldo është futbollisti më efektiv dhe asnjëherë nuk është dashur t’i lejohet largimi nga Real Madridi – ka thënë trajneri i Shakhtar Donetskut,...

Lajmet e Fundit

Vdes një i infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se tre persona të infektuar me COVID-19 kanë vdekur sot në Kosovë. Vdekjet kanë ndodhur: një rast në...

Prizren, 4 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 4 raste të reja me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Propozimi i ri, korsi vetëm për gratë në autostrada

Kompania e sigurimeve britanike “Sheila’s Wheels” ka bërë një propozim interesant duke kërkuar korsi të veçanta në autostrada vetëm për shoferet gra dhe madje...

Dua po sjell duet me këngëtare, ja kur del

Po vjen me projekt të ri muzikor. Dua Lipa ka zbuluar edhe datën se kur do të lansohet kjo këngë që është duet. Dua me anë...

Ka vdekur në New York aktori Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin e ka konfirmuar aktori Xhalal Haliti. Ai ka bërë të...