-7.3 C
Prizren
E martë, 1 Dhjetor, 2020

Bashkimi me mund fiton ndaj Trepçës, Ylli i revanshohet Pontes

Mojeed Ewuosho dështoi në aksionin e fundit të Trepçës për t’i mundësuar skuadrës së Bashkimit që edicionin e ri në Superligën e Kosovës në basketboll ta nisë me fitore të ngushtë. Në ndeshjen e xhiros së parë, që u zhvillua të enjten mbrëma në palestrën “Sezai Surroi”, Bashkimi triumfoi me rezultatin 73:72. Për Bashkimin, që u mposht në finalen e Superkupës së Kosovës vikendin e shkuar nga Sigal Prishtina, fitorja në xhiron e parë të sezonit të ri ishte shumë e rëndësishme pasi luante në shtëpi.

Basketbollisti nga Mali i Zi, Nikola Vukçeviq, ka udhëhequr ekipin nga Prizreni drejt këtij triumfi ndaj Trepçës. Ai ndeshjen e mbylli me 22 pikë të shënuara derisa në këtë fitore kontribuuan edhe Shaq Carter (16), Ujkan Karanezi (13) e Musab Mala (12 pikë).

Edhe pse në pjesën e parë Bashkimi ishte ekip më i mirë dhe kishte vazhdimisht epërsinë, skuadra e Trepçës u rikthye në pjesën e dytë. Çerekun e tretë mitrovicasit e mbyllën në favor të vetin (56:55) por në fund e humbën ndeshjen për një pikë, ndonëse e patën aksionin e fundit. Ewuosho që dështoi në këtë aksion, ishte më efikasi te Trepça. Ndeshjen e mbylli me 21 pikë të shënuara. Pikë dyshifrore për ekipin e drejtuar nga Neven Plantak regjistruan edhe Burim Zekiqi (14) e Kalin Fisher (13), por që nuk mjaftuan për të shmangur humbjen në start të edicionit.

Ndërkohë Golden Eagle Ylli i është hakmarrë skuadrës së Ponte Prizrenit për humbjen e shkaktuar në çerekfinale të Superkupës së Kosovës. Skuadra nga Suhareka në duelin e luajtur të enjten në Prizren triumfoi me rezultatin 85:77. Golden Eagle Ylli e siguroi fitoren në çerekun e katërt, të cilin e fitoi me rezultatin 24:16 pasi Ponte Prizreni gjatë tre çerekëve të mëparshëm ishte në epërsi. Vetëm tre basketbollistë te ekipi mysafir shënuan pikë dyshifrore në këtë fitore ndaj Ponte Prizrenit, që po ashtu në radhët e veta ka tre lojtarë të huaj.

Samir Zekiqi ishte më efikasi me 26 pikë të shënuara te Ylli, derisa me lojë të mirë u veçuan edhe Cody John (24) dhe Valon Bunjaku (16). Te Ponte Prizreni amerikanët Justin Jones e Ty Nichols shënuan me shumë se gjysmën e pikëve që nuk mjaftuan për të evituar humbjen. Që të dy amerikanët ndeshjen e mbyllën me nga 22 pikë të shënuara derisa Arti Hajdari shtoi 19 pikë.

Edicioni i ri në elitën e basketbollit kosovar ka startuar të mërkurën me dy ndeshje dhe në xhiron e parë, fitore krahas Bashkimit e Yllit, kanë shënuar edhe Peja e Rahoveci. Xhiroja e dytë do të luhet këtë vikend.

- Advertisement -

Më Shumë

16 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, 3 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 16 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (84, 79, 53...

156 biznese përfitojnë 2 milionë euro nga Programi për Rimëkëmbje Ekonomike

Kryeministri Avdullah Hoti, ka marrë pjesë në nënshkrimin e kontratës për financim të projekteve nga Masa e 8 e Programit për Rimëkëmbje Ekonomike, në...

Shtatorja e Adem Jasharit në “Abi Çarshia” të Prizrenit po cilësohet si karikaturë dhe skandaloze

Qyteti ku u mbajt Kuvendi i Lidhjes së Prizrenit, për 28 Nëntor u bë mikpritësi i heronjve të kombit në bronz. Shtatorja e komandantit legjendar...

Prizren, 11 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 350 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.746 raste, kurse...

‘Po vdesim’, spitalet të tejmbushur me pacient, kaos në SHBA nga pandemia

Pasi goditi qytetet e mëdha të SHBA-së në pranverë, COVID-19 tani ka përfshirë Amerikën rurale dhe qytetet e vogla, duke depërtuar në çdo cep...

Suhareka nuk i bindet Qeverisë Hoti, e bën pushim për 28 nëntor

Sot në orët e mbrëmjes kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, përmes nj? shkrimi ka bërë të ditur se dita e hënë është...

Hebrenjtë e Çamërisë – një tragjedi e njëjtë si shqiptarët

Nga: Arben Llalla Se kur kanë ardhur hebrenjtë në Epir, saktë nuk dihet, ndërsa ka histori e legjenda të ndryshme. Njëra nga legjendat thotë se...

Komisionet hetimore, deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi

Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e...

Gjuatje me kallashnikov dhe përleshje fizike në Carallakë të Malishevës – dy persona dërgohen në QKUK

Një rast i gjuajtjes me kallashnikov ka ndodhur në Carallakë të Malishevës. Rastin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin...

Mungon i akuzuari, dështon seanca për vrasjen e rëndë te “Transiti i ri” në Prizren

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj Orhan Ademaj dhe Albert Ademaj, të akuzuar për...

Merkel: Masat kufizuese në Gjermani mund të vazhdojnë deri vitin tjetër

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se masat kufizuese ndaj COVID-19 do të vazhdojnë edhe gjatë festave të fundvitit. Masat kufizuese të vendosura për të...

Policia për 24 orë shqiptoi 872 tiketa për mos respektim të Ligjit për Pandeminë

Policia e Kosovës vetëm gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 872 tiketa për mosrespektim të ligjit COVID-19. Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë...

Posta edhe me një kontratë të re për shërbim të dërgesave online ndërkombëtare

Posta e Kosovës edhe sot lidhi një kontratë për shërbimet postare të dërgesave online ndërkombëtare, me Intermedico Japan Europe L.L.C. Kjo kontratë u nënshkrua në...

Kërcënohet zëvendësministri Zafir Berisha

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se zëvendësministri, Zafir Berisha është kërcënuar. MPB thotë se rasti është hapur në Policinë e Kosovës, transmeton Telegrafi. “MPB...

Kriza me pandeminë, edhe 182 milionë euro për bizneset

Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen...

Totaj: PDK-ja nuk e ka prioritet përfshirjen në qeveri

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Shaqir Totaj, ka thënë se ky subjekt politik nuk e ka prioritet përfshirjen në qeverinë Hoti Në këtë...

Lajmet e Fundit

Lewis Hamilton rezulton pozitiv në testin për COVID-19

Lewis Hamilton është vetizoluar pasi ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Garuesi i njohur i Formula 1 do të mungojë në Sakhir Grand Prix...

235 milionë njerëz do të kenë nevojë për ndihmë më 2021

Zyra e Kombeve të Bashkuara për çështjet humanitare ka thënë se nevoja për ndihmë ka shpërthyer në nivele të papara sivjet për shkak të...

Suharekë, shtyhet gjykimi për veprën penale vjedhje e shërbimeve komunale

Ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor, i paraparë për të hënën në Gjykatën Themelore ne Prizren- Dega Suharekë ndaj të pandehurit Gëzim Mahmutaj, i...

Bashkëshortja e Ronaldos “pushton” Instagramin

Bashkëshortja e Cristiano Ronaldos, Georgina Rodriguez, nuk nguron të postojë në rrjetet sociale format e trupit të saj. Ajo ka surprizuar ndjekësit e saj në...

Prizren, shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarve për dhënien e banesave pa kriter për shoqatat e dala nga lufta

Ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, Reshat Mehmeti, Fidan Shala dhe Arben Rexhepi, e cila...