21.3 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020
- Advertisement -

Ekonomi

Për tre muaj 127 mln të hyra nga mërgimtarët në Kosovë

Sipas raportit të Bankës Qendrore të Kosovës, të hyrat e drejtpërdrejta të parave në Kosovë nga mërgimtarët tanë, vetëm për tremujorin e parë të...

Kosova ka dy mijë kilometra rrugë

Sipas të dhënave të ASK-së, të prezantuara nga viti 2005 deri në vitin 2012, në territorin e Kosovës ka 1985.5 km, prej të cilave...

Vlerësimet “marramendëse” të ekspertëve

Drejtuesit e Aeroportit “Adem Jashari” nuk po pajtohen me vlerësimet ekspertëve të Fakultetit të Bujqësisë. Ata kanë ngritur dyshime në vlerësimet që kanë bërë...

“Axos”-in e pret dështimi, si në Slloveni

Konsorciumi “Axos & Najafi Companies” është në prag të dështimit të blerjes së 75 për qind të aksioneve të Postë-Telekomit të Kosovës (PTK) edhe...

Shqipëria ia bën ‘bllok’ mishit nga Kosova

Shqipëria ka filluar sërish bllokadat për prodhimet e caktuara nga Kosova. Këtë radhë prodhuesit e mishit në Kosovë nuk po mund të eksportojë prodhimet...

Kosova synon gazin e Azerbajxhanit

Përfituese nga projekti me investim rreth 40 miliardë dollarë, i cili ka të bëjë me transportimin e gazit nga Azerbajxhani për në Evropë, përveç...

Dështon afati i nënshkrimit të kontratës për privatizimin e PTK-së

Dështon edhe afati tjetër i nënshkrimit të kontratës për privatizimin e 75 % të aksioneve të PTK-së. Konsorcioumi fitues “Axos & Najafi companies”, nuk...

Gati fillimi i tregut të përbashkët

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, nuk ka hequr dorë nga ideja për krijimin e një tregu të përbashkët ekonomik në mes të...

Ndarja ekonomike e veriut të Kosovës

Veriu i Kosovës i ka të gjitha elementet e nevojshëm për të qenë i pavarur ekonomikisht nga Qeveria e Kosovës. Njohësit e ekonomisë, po...

“Belle” Air” vjedh pasagjerët dhe Qeverinë

“Belle Air” i ka shitur bileta mijëra pasagjerëve, mirëpo nuk ia ka siguruar fluturimet. Kjo kompani përveç udhëtarëve, po vjedh edhe buxhetin e Kosovës,...

Lajmet e Fundit

Pastrohet bregu i liqenit të Vërmicës (Foto)

Në kuadër të shënimit të Ditës Botërore të Mjedisit, Komuna e Prizrenit sot në bashkëpunim me Ministrinë e Ambientit dhe organizatën Let's do it...

Kufiri me Shqipërinë në Vërmicë, nuk kërkohen rezultatet negative për testin COVID-19

Në pikën kufitare me Shqipërinë në Vërmicë po lejohen hyrja e qytetarëve, atyre po i kryhen vetëm kontrollet mjekësore, ndërsa asnjë dokument apo procedura...

Haskuka ia kthen PDK-së: Akuzat tuaja qesharake

PDK sot në Prizren ka akuzuar qeverisjen e Mytaher Haskukës se gjatë kohës së pandemisë ka bërë shumë gabime në dëm të qytetarëve. Por, akuzat...

Aurela Gaçe: Nuk jam Vip, jam një njeri që njihem…

Lufta dhe përpjekjet për t’u bërë VIP (Very Important Person – Person shumë i rëndësishëm) janë bërë karakteristikë dalluese e epokës që jetojmë. Të shumtë...

Historia e dashurisë mes Sylvia Plath dhe Ted Hughel

Ajo shëtiti gjatë atë mbrëmje rrugëve të Londrës, e bindur se djaloshi që një natë më parë e kishte puthur lehtë në qafë do...