14 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020
- Advertisement -

Ekonomi

Vazhdon protesta kundër barrierave doganore në Vërmicë

Përfaqësuesit e bizneseve nga Kosova e Shqipëria vazhdojnë protestën në pikëkalimin kufitar në Vërmicë, kundër masave dhe barrierave që Doganat e Kosovës po vendosin...

Bujqit e Rahovecit, përfitojnë 28 serra

Drejtoria për Bujqësi në Rahovec ka pranuar 28 kërkesa të bujqve për ngritjen e serrave. Nga sipërfaqja prej 150 m², të serrave kanë përfituar...

Protestojnë kundër barrierave doganore në Vermicë

Përfaqësuesit e bizneseve nga Kosova e Shqipëria kanë protestuar sot kundër masave dhe barrierave që Doganat e Kosovës po vendosin ndaj bizneseve të dy...

161 mijë euro bonus qeveritar për KQZ-në

Qeveria i ka ndarë 161 200 euro “shpërblim” për shujta dhe shtesat e punës jashtë orarit për KQZ-në. “Shtesat nuk mund të kalojnë mbi 50%...

450 pompa ilegale punojnë në Kosovë

Një pjesë e konsiderueshme e pikave të shitjes së karburanteve në vend, po vazhdojnë edhe më tej të punojnë ilegalisht, duke mos u kontrolluar...

Kosova, masa reciprociteti ndaj Maqedonisë

Prodhuesit kosovarë vazhdojnë të përballen me probleme gjatë eksportit të grurit dhe miellit në Maqedoni, për shkak të disa kufizimeve që ka ndërmarrë ky...

KE-së i paraqet projekti i përfshirjes së Kosovës në gazsjellësin TAP

Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me ministrinë homologe të Kosovës kanë paraqitur në Komisionin Europian për Energjinë një projekt për furnizimin me gaz të...

Prodhimet serbe, më të pëlqyerat në Kosovë

Përkundër plotësimit të të gjitha normave ndërkombëtare, prodhuesit e Kosovës ende e kanë të vështirë të zënë vend në tregun e brendshëm. Me gjithë luftën...

Sa para xhepi mjaftojnë për një fëmijë?

Çfarë mrekullie: në Gjermani ka diçka që nuk është rregulluar ende me ligj: paratë e xhepit për fëmijët. Sa para janë mjaft? Për këtë...

DTZhE në Prizren, investon 38 mijë euro në fshatin Nashec

Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik në Prizren, ka filluar realizimin e projektit “Rregullimi i parkut turistik në fshatin Nashec”, tek vendi i quajtur...

Lajmet e Fundit

Ish-ministri Gashi kërkon që në Pakon Emergjente të përfshihen edhe artistët e sportistët

Ish-ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka kërkuar mbështetje edhe për sportistët dhe artistët, pas gjendjes së krijuar nga Coronavirusi. Deputeti Gashi, nëpërmjet...

Të enjten mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Prizrenit

Kryesuesi i Kuvendit të Prizrenit, Sulltan Badalli, ka thirrur sot  seancë të jashtëzakonshme. Seanca do të mbahet të enjten e kësaj jave, në ora 10:00. Në...

“Ai eshte i çmendur, vret njerëz”: Trejsi Sejdini tregon si reagon i dashuri kur e ngacmojnë

Në një video “Tik Tok”, Trejsi ka treguar se si reagon në momentin kur dikush e ngacmon. Sigurisht që i pari që Trejsit i...

Ngushëllimi i Haskukës për familjet e dy të vdekurve nga COVID-19, njëri nga Korisha e Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, u ka shprehur ngushëllime familjares së 70 vjeçares nga fshati Korishë dhe pacientit nga Prishtina, të cilët ndërruan jetë...

Reperët e njohur dhurojnë 100 mijë maska mbrojtëse për të burgosurit

Reperët e njohur, Jay Z dhe Meek Mill, vazhdojnë ende duke  ndihmuar njerëzit gjatë përhapjes së pandemisë. Për të mbrojtur stafin dhe të burgosurit nga...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!