10.7 C
Prizren
E diel, 7 Qershor, 2020
- Advertisement -

Kulture

Biznesi me muzikën – Festivali Reeperbahn 2013

350 artistë performuan para fansave dhe publikut profesionist në festivalin Reeperbahn në Hamburg. Menaxherët interesohen për paratë po ku mbetet pasioni për muzikën? Shumë...

Moro: Frëngjishtja është një gjuhë e anëtarësimit dhe e pjesëmarrjes në Evropë

Ambasadorja e Francës në Shqipëri, Christine Moro, mori pjesë në prezantimin e një trajnimi tre ditor të organizuar nga MPJ shqiptare në bashkëpunim me...

Ku janë muret e padukshme në Evropë?

IN SITU, rrjeti evropian i krijimit artistik në hapësirë publike në bashkëpunim me Lieux Public, qendrës krijuese kombëtare franceze në Marsejë kanë organizuar forumin...

Shqiptarët e Argjentinsë shfaqin program me valle kombëtare

Shqiptarët e Argjentinës në qytezën Berisso, të dielën e javës së kaluar kishin festë të vërtetë. Ata, kanë shfaqur një koncert me valle shqiptare...

Në Listën e Përkohshme të Trashëgimisë nën Mbrojtje, 1 426 asete

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi ka nënshkruar sot plotësimet në Listën e Përkohshme të Monumenteve të Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje. Në...

Shkurtaj dhe Buxheli: Gjuha shqipe drejt degradimit

Edhe pse është një ndër gjuhët më të vjetra e të bukura në Ballkan, gjuha shqipe po shkon drejt degradimit. Një shqetësim të tillë e...

Filloi viti i ri akademik 2013/2014

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” hapi sot dyert për studentët të cilët do të vijojnë studimet. Drejtues të universitetit thonë se këtë vit akademik...

Mit’hat Frashëri më 1912: Suljotët harruan shqipen

Vite më parë, në një nga sallat e Bibliotekës Kombëtare, pata fatin të shfletoja revistën "Diturija", themelues i të cilës është Mithat Frashëri. Ditë...

Rihap dyert shkolla shqipe “Nënë Tereza” në Itali

Shoqata AssoAlbania, e bindur që kultura integruese është një proces që lind që në bankat e shkollës, pas eksperiencës pozitive të vitit të shkuar,...

Promovohet libri “1 tetori i kthesës”

Me rastin e shënimit të 16-vjetorit të protestave studentore të 1 tetorit 1997, nesër (e martë) në Sallën e kuqe të Fakultetit Filologjik të...

Lajmet e Fundit

Rreth 50 raste aktive me Covid-19 por Prizreni plot me qytetarë

Qe shtatëdhjetë vite ky është vendi i tij i punës. Nëntëdhjetë vjeçari, Emin Ballakadri stacion e ka këtë shatërvan që nga mëngjesi deri në...

Ish-drejtorët e shkarkuar në Prizren thonë që do jenë opozitë e fortë në asamble

Stuhia e përplasjes së Lëvizjes Vetëvendosje e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbërritur edhe në Shtëpinë e Bardhë të Prizrenit. Edhe në komunës e...

Prizren: Prokuroria liron shkelësit e masave anticovid? (VIDEO)

Pikërisht për mos respektimin e vendimeve të qeverisë për parandalimin e përhapjes së virusit, policia e Prizrenit ishte lider në inicimin e rasteve ndaj...

36 raste me COVID-19, asnjë nga Prizreni

TRIDHJETË E GJASHTË RASTE ME COVID-19 DHE TETË TË SHËRUAR! Sot më 06 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,...

Vdes një person nga koronavirusi në Klinikën Infektive

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se një pacient i infektuar me koronavirus ka vdekur në Klinikën Infektive. Pacienti është me origjinë nga Vushtrria. 71-vjeçari përveç...