1 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020
- Advertisement -

Kulture

Roberto Saviano: Koha që Shqipëria të nisë ndryshimin që do e sjellë në Europë

Shkrimtari i njohur italian Roberto Saviano i njohur botërisht për shkrimet e tij kundër mafias në Itali, nëpërmjet një shënim të botuar në profilin...

Sa e ngjashme Shqipëria 2013 me Shqipërinë e viteve ’20

Janë pak figura që kanë ardhur në Shqipëri dhe nuk janë përfolur, por në rastin e Justin Godart, si në pak syresh, të gjitha...

Bibliotekës në Dinoshë 800 tituj dhuratë nga Kosova

Drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, i shoqëruar me një grup profesorësh nga Universiteti i Prishtinës, vizituan dje Shkollën Fillore “29 Nëntori” në Dinoshë...

“Dokufest”, pjesëmarrës dhe filmat nga Shqipëria

Festivali Ndërkombëtar i Dokumentarit dhe Filmit të Shkurtër, “Dokufest”, organizohet për të 11 vit radhazi në qytetin piktoresk të Prizrenit në datat 17-25 gusht....

Lufta Turko – Veneziane (1645-1669) dhe terrorizmat Turke në trojet shqiptare

Mezi i shekullit të XVII për Perandorinë Otomane përkon me angazhimin e saj në luftën për marrjen e ishullit të Kretës e njohur ndryshe...

“Koha e dhive” e Luan Starovës në finlandisht

Oferta e librave shqip të përkthyer në gjuhën finlandeze u zgjerua me një titull të ri, që kur në muajin maj u publikua romani...

Në Zvicër konferencë për gjuhën shqipe

Në Universitetin e Lausanne (Lozanë) të Zvicrës, më 28 qershor do të mbahet një konferencë që i kushtohet gjuhës shqipe dhe që fillon në...

Devis Muka: Çmimi më i mirë për një aktor, prezenca e tij në skenë

I njohur për interpretimet e tij në shumë shfaqje teatrore, aktori Devis Muka sot është një nga emrat e talentuar të teatrit shqiptar. Me...

Nevoja për pajtimin e popujve

Dr. Christian Schwarz-Schilling foli gjerësisht për nevojën dhe domosdoshmërinë e pajtimit të popujve. Si njohës i shkëlqyer i historisë evropiane, ai u përqëndrua tek...

74.5 % e maturantëve e kalojnë testin

Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQSHM), ka publikuar sot rezultatet e Provimit të Maturës të afatit të qershorit. Nga 31.628 maturantë sa kanë marrë pjesë...

Lajmet e Fundit

Kryetari i Malishevës: Nga 39 të prekur me COVID-19, dy janë shëruar (VIDEO)

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka bërë të ditur se nga 39 raste sa kanë qenë të infektuara me pandeminë COVID-19, dy...

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...