-2.4 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020
- Advertisement -

Kulture

Sheshet tona aq të shëmtuara pa skulptura

Mungesa e skulpturës urbane në parqet tona është e dukshme. Skulptura urbane moderne është disi e harruar. Debati mbi këtë koncept duket i largët...

“Shota” në dy festivale në Turqi

Trupa e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve “Shota” ka udhëtuar për në Turqi. Ajo do të marrë pjesë në dy festivale të rëndësishme:...

Prizreni ruan monedhat ilire

Në mënyrë joqeveritare, në qytetin e Prizrenit, rrugës për në Kalanë e këtij qyteti duket një dyqan "katërqosheli", nga jashtë ka një fasadë të...

NGOM Fest shpall programin e edicionit të ri

Festivali i muzikës NGOMFest ka shpallur programin e plotë të edicionit të tretë të tij, i cili do të mbahet më 5, 6 dhe...

Historiani grek: Dëshmitë, ja si i vramë çamët

Në vitin 2007, kur merresha me projektin dhe realiz imin e veprimtarive kushtuar historisë dhe kulturës së Çamërisë, z. Hilmi Saqe më solli për...

Travolta kundër filmave me super-heronj

John Travolta është shprehur gjatë një interviste se është i shqetësuar për të ardhmen e kinematografisë, sepse filmat me super-heronjtë po mbizotërojnë në Hollywood. Aktori...

Mbahet tryeza: ”Depërtimi dhe përshtatja e huazimeve angleze në gjuhën shqipe”

Në mjediset e Akademisë së Shkencës dhe Arteve të Kosovës i zhvillon punimet Tryeza njëditore shkencore me temë: ”Depërtimi dhe përshtatja e huazimeve angleze...

Në “Vera e Ohrit” shqiptarët simbolikisht

Arti dhe muzika shqiptare do të jetë e përfaqësuar në mënyrë simbolike në Festivalin ndërkombëtarë “Vera e Ohrit”. Edicioni i 53-të i këtij festivali muzikor...

Roberto Saviano: Koha që Shqipëria të nisë ndryshimin që do e sjellë në Europë

Shkrimtari i njohur italian Roberto Saviano i njohur botërisht për shkrimet e tij kundër mafias në Itali, nëpërmjet një shënim të botuar në profilin...

Sa e ngjashme Shqipëria 2013 me Shqipërinë e viteve ’20

Janë pak figura që kanë ardhur në Shqipëri dhe nuk janë përfolur, por në rastin e Justin Godart, si në pak syresh, të gjitha...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...