-2.4 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020
- Advertisement -

Kulture

Alketa Ramaj fiton çmimin “Ardhje 2013”

Artistja Alketa Ramaj është fituesja e çmimit “Ardhje 2013” një çmim i përvitshëm në fushën e artit pamor dhënë nga T.I.C.A. Ky është një...

Nga 1-6 korrik, Prishtina kryeqytet i arkitekturës botërore

Nga data 1 deri më 6 korrik, Prishtina do të shndërrohet në kryeqytet të arkitekturës botërore. Sipas një njoftimi të Kosovo’s Architecture Foundation (emërtimi nuk...

Ekspozita “World Press Photo” për herë të parë në Kosovë

Prishtina i është bashkuar shumë kryeqyteteve të botës duke sjellë ekspozitën e fotografisë World Press Photo 2013. Nën organizimin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë...

Roland Sejko merr “David di Donatello” në Itali për “Anijen”

Në skenën e ceremonisë, ku ndahej një prej çmimeve më prestigjioze të kinematografisë italiane, u ngjit edhe një shqiptar. Një shqiptar që tregonte për...

Vdiq aktori James Gandolfini

Aktori amerikan, James Gandolfini, i njohur për rolin e tij si gangster i mafias në serialin televiziv, "The Sopranos", ka vdekur në moshën 51...

Durrës, Hamami mesjetar, objekti historik në mëshirë të fatit

Hamami mesjetar në qendër të qytetit të Durrësit ka mbetur në mëshirë të fatit. Monumenti që ndodhet pranë rrugës Tregtare (tani bulevardi "Epidamn) vazhdon...

Drama “Posta e Porositur”, ka arritur këto ditë një sukses

Drama për fëmijë “Posta e Porositur” sipas poemës së Mark Krasniqit, dramatizuar nga Qëndresë Barani-Rama, me regji të Halit Barani, ka arritur këto ditë...

Hill dhe Petrisch nderohen me titullin “Dr. Honoris Causa”

Universiteti i Prishtinës ndau sot titullin “Dr. Honoris Causa” për personalitetet e shquara, ambasadorin Christopher Hill dhe ambasadorin Wolfgang Petritsch. Ky titull iu dha...

Në Graçanicë u hap ekspozita e kolonisë së piktorëve

Në kuadër të manifestimit “Vera kulturo-argëtuese 2013”, Qendra Alternative Kulturore dhe Qendra për Paqe e Tolerancë kanë hapur ekspozitën e dytë të kolonisë së...

U promovua libri ”Historiku tragjik i RTP-së”

Në Prishtinë u promovua libri ”Historiku tragjik i Radiotelevizionit të Prishtinës” të autorit Shaban Baksi. Në këtë promovim u vlerësua puna e autorit, i...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...