-2.4 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020
- Advertisement -

Kulture

Amfiteatri i Durrës drejt shkatërrimit

Amfiteatri romak i Durrësit, një nga krenaritë e trashëgimisë shqiptare, është futur në listen e 7 monumenteve dhe siteve më të rrezikuara të Europës. Lajmi...

Biçikleta e parë në Shqipëri, më 1907 nga konsulli suedez

Mbase jo të gjithë ju që po lexoni këtë shkrim e dini se në Europë jeton një qytet që lëviz mbi dy rrota: është...

Abdyli e Princesha marrin çmimin e parë

Këngëtarët e talentuar nga Kosova, Abdyl e Princesha Morina, kanë shkëlqyer në Festivalin e Videoklipeve për Fëmijë “Tingulli im” në Tiranë, ku janë shpërblyer...

‘Kadare si Enver Hoxha’

Publicisti i njohur amerikan, Stephen Schwartz, në një intervistë për ‘Telegrafin’ thotë se shqiptarët shpëtuan nga mërzia, nga cinizmi, dhe nga pavlefshmëria e jetës...

Takimi kombëtar i pianistëve me vepra nga Zadeja, Harapi, Dizdari

“Takimi i 7-të Kombëtar i pianistëve për kënaqësi (hobi)”, organizuar nga EPTA-Albania edhe këtë vit nuk mungon për artistët e rinj. Në sallën e koncerteve...

Enver Hoxha i Velos në “Wende Museum”

Një tablo e Maks Velos me titullin “Diktatori” është bërë pjesë e koleksionit të Luftës së Ftohtë në “Wende Museum” në Los Anxhelos. Njëmbëdhjetë...

Vdes shkrimtari i njohur Walter Jens

Shkrimtari dhe intelektuali gjerman, Walter Jens vdiq në moshën 90-vjeçare në Tübingen, njoftuan burime familjare. Jens, shkrimtar dhe studiues i filologjisë, ishte në krye të...

U promovua libri ”Roli i prokurorit të shtetit në procedurën penale”

Në amfiteatrin e madh të AAB-së u promovua libri “Roli i prokurorit të shtetit në procedurën penale”, i autorit Hashim Çollaku, i botuar nga...

Balerini Ilir Kerni, rrëfimi për karrierën e jetën në Zagreb

Kur në vitin 1990, Ilir Kerni u nis drejt Parisit, me një bursë të fituar nga UNESCO, nuk mund ta mendonte se nuk do...

Mateja Matevski nderohet me titullin “Medalja e Artë”

Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga ka nderuar me titullin “Medalja e Artë”, akademikun me prejardhje shqiptare Mateja Matevski. Në Akademinë e Shkencave dhe...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...