0.5 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020
- Advertisement -

Kulture

Besa Myftiu, një rrëfim për femrat

Shqipëria është gjithnjë brenda Besa Myftiut, edhe pse prej vitesh jeton jashtë saj. Ti mund t’i ikësh atdheut, por ai nuk mund të ikë...

DokuFest mirëpret zotimin e qeverive për bashkëfinancim

Zëdhënësja e Ministrisë së Kulturës , Jehona Shyti ka deklaruar për KultPlus se në takimin e Prizrenit palët janë pajtuar në parim që ta...

Jorgaqi: Shqipja ka nevojë emergjente për një politikë gjuhësore dhe ligj mbi gjuhën

Prof. Kristina Jorgaqi, gjuhëtare, pedagoge e lëndës së Sociolinguistikës dhe Planifikimit Gjuhësor në Universitetin e Tiranës; autore, ndër të tjera, e dhjetëra shkrimeve mbi...

Ndahen çmimet “Golden Globe”

Seria e shumëfolur televizive “Breaking Bad”, ka fituar "Globin e Artë" për serinë më të mirë të zhanrit dramë për vitin 2013. Aktori Bryan Cranston,...

Arsimi i Rahovecit me buxhet të zvogëluar për 63 për qind

Arsimi në Rahovec do të ketë buxhet të zvogëluar. Zvogëlimi i buxhetit për 63 për qind ndodhë në kohën kur shkollat kanë nevojë për...

S’dihet se çka do të ndodh me teatrin e Operës dhe Baletit

Ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me teatrin e Operës dhe Baletit, i nisur para sa vitesh në Prishtinë. Zyrtarë të Ministrisë...

Në Fakultetin e Mjekësisë rishqyrtohet përzgjedhja e stafit akademik

Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës ka ri-shqyrtuar lëndët për konkursin e përzgjedhjes së stafit akademik. Rreth 45 lëndë u patën kthyer për...

Financimi i “Dokufest’-it dhe heqja e taksës për librin, tema të dy Qeverive

Qeveria e Kosovës ka njoftuar se në mbledhjen e parë të përbashkët me Qeverinë e Shqipërisë janë shqyrtuar marrëveshja për ndërtimin e kalendarit të...

Ankohen studentët

Studentët, banorë të konvikteve në Qendrën e Studentëve në Prishtinë, ankohen për kushte jo të mira. Edhe pse drejtori i Qendrës thotë se kanë përfunduar...

Mbledhja e dy qeverive – ja angazhimet në kulturë

Me rastin e mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro u takua me ministrin Memli Krasniqi. Sipas njoftimit për shtyp...

Lajmet e Fundit

Kryetari i Malishevës: Nga 39 të prekur me COVID-19, dy janë shëruar (VIDEO)

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka bërë të ditur se nga 39 raste sa kanë qenë të infektuara me pandeminë COVID-19, dy...

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...