20.2 C
Prizren
E shtunë, 4 Korrik, 2020
- Advertisement -

Kulture

“Kopshti i shpirtërave“, vjen nën koreografinë e maqedonases Risimkin

Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq premierën e parë për vitin 2014 , "The Garden Of Souls" apo në gjuhën shqipe "Kopshti i Shpirtërave" ,...

UPZ nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me ADK-në

Universiteti Publik i Prizrenit “Ukshin Hoti” dhe Akademia Diplomatike e Kosovës(ADK),kanë nënshkruar një marrëveshje të bashkëpunimit. Kjo marrëveshje ka për qëllim shkëmbimin e përvojave në...

Kristo Frashëri: Akuzat ndaj Qosjes? Fyerje pa argumente

Artikulli që kreu i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Hivzi Islami ka botuar në mediat kosovare kundër prof. Rexhep Qosjes, ka shkaktuar reagime andej...

Gravity me 7 çmime, 12 Years a Slave filmi më i mirë, Leo pa Oscar

Është mbajtur mbrëmja më prestigjioze e ndarjes së çmimeve nga Akademia Amerikane e filmit, Oscar. Mes humorit të prezantueses, Ellen Degeneres dhe seriozitet të mbrëmjës,...

Ka nisur ceremonia e çmimeve Oscar në Kaliforni të ShBA-ve.

Edicioni i 86-të u mbush me yjet nga e gjithë bota. Parakalimi në tepihun e kuq është fillimi i çdo edicioni dhe nje ndër...

Thaçi kujton Besëlidhjen e Lezhës

Kryeministri Hashim Thaçi, ka kujtuar datën e 2 marsit 1444, kur u mbajt Besëlidhja e Lezhës. “Sot 570 vite më parë, me 2 mars 1444,...

Sidonie-Gabrielle Colette: Dua të shkruaj libra të trishtë

Kur një burrë futej në jetën e saj Sidonie, i kalonte mbrëmjet kur ishte larg tij duke shkruar. Në lokalet ku dëgjohej muzikë ajo...

Filmi shqiptar “Milenium”, me 5 seri, nesër premierë seria e parë

Filmi artistik “Milenium”, me regji të Besnik Bishës, që është i ndarë në pesë seri,do të prezantohet premierë, në mbrëmjen e së hënës, në...

Fjalori i “acarit”, Rikthehen autorët e ndaluar, Fishta e Konica

“Fjalori shpjegues i termave të letërsisë” u botua për herë të parë në vitin 1972, nga profesori dhe albanologu Ferdinant Leka, S. Podgorica dhe...

Restaurimi i fototekës “Marubi”, në garë 5 studio

Faza e parë e konkursit për restaurimin dhe muzealizimin e fototekës “Marubi” ka seleksionuar pesë studio, të cilat më pas do ti nënshtrohen gjykimit...

Lajmet e Fundit

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Dje në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini Ilir Muharremi, kritik i artit Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes...

Fernando Pessoa: Epitaf

Nuk jam asgjë E nuk do të jem kurrë asgjë, Nuk dua të jem një hiç, Megjithatë kam brenda vetes tërë ëndërrat e botës! Përktheu: Moikom Zeqo

‘Zoti nalt, Amerika poshtë’

Çdo 4 korrik shqiptarët festojnë. Kosova feston formimin e shtetit amerikan, falë të cilit Kosova edhe u çlirua në represioni dhe dhuna serbe e cila...

4 Korriku, 244 vjet nga Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara është deklarata e miratuar nga mbledhja e Kongresit të Dytë Kontinental në Filadelfia, Pensilvani më 4 korrik...

“Një mrekulli shkodrane”, Angela Martini i la të gjithë pa fjalë me foton e fundit

Është konsideruar si një nga modelet më të bukura shqiptare. Angela Martini herë pas here ka marrë vëmendje për foton shum provokative, që ndan...