0.5 C
Prizren
E premte, 3 Prill, 2020
- Advertisement -

Kulture

Abdullah Zeneli e Ag Apolloni poshtrojnë dhe fyejnë njëri-tjetrin

Viti “artistik” në Kosovë po nis me përplasjen mes dy shkrimtarëve. Botuesi dhe shkrimtari, Abdullah Zeneli pretendon të jetë kërcënuar nga laureati i çmimit...

Ndahet në dysh BKUK-ja

Pritet që më 3 janar të bëhet ndarja e Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare të Kosovës në dy Biblioteka, Universitare dhe atë Kombëtare. Drejtues të...

Vdes kompozitori i muzikës klasike, Wojciech Kilar

Pianisti polak Wojciech Kilar, kompozitor i muzikës klasike dhe kolonave zanore të filmave të mëdhenj si filmi i shpërblyer me Oskar, "The Pianist", dhe...

Motra sakrifikon për nderin e familjes

Hasimja, historia e femrës që jeton mes së vërtetës dhe legjendës. Gjakmarrja ishte një plagë e rëndë në mesin e popullit tonë. Edhe pse personazhi...

Italianët që këndojnë këngët shqiptare

Sapo ka dalë në treg albumi i parë i grupit 'Spartiti per Scutari' me titullin “Këtu është gjithnjë pranverë” që përmban 14 këngë, një...

Si sot

  Për herë të parë më ishe si sot kështu s'të kisha parë asnjëherë asnjë mot e shkrirë bukurie fund e krye fund e krye pak ndryshe moj dagandrishe e dimër jasht dimër që...

Zoi Xoxa: Konica, dembel por “estet” si askush në Shqipëri

Sot në 71 vjetorin e ndarjes nga jeta të një prej mendjeve më të ndritura të kombit, Faik Konica, sjellim për lexuesit dëshminë e...

Histori: Çfarë ka ndodhur më 1 janar?

45 pes – Kalendari Julian fillon të përdoret për herë të parë - i paraqitur nga Jul Qezari, u bë kalendari mbizotërues në shumicën...

Antigona Qena, ose nostalgjia e këngës shqipe

Një ikonë e gazetarisë radiotelevizive,  një këngëtare me një fond të paktë këngësh, por secila më domethënëse se tjetra, një nostalgji e shumë viteve...

Banorët e Drajçiçit kërkojnë ndërtimin e shkollës

Banorët e fshatit Drajçiç të Prizrenit, kërkojnë ndërtimin e shkollës së re, pasi objekti i vjetër ka dalë nga funksioni që nga viti 2004....

Lajmet e Fundit

Kryetari i Malishevës: Nga 39 të prekur me COVID-19, dy janë shëruar (VIDEO)

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka bërë të ditur se nga 39 raste sa kanë qenë të infektuara me pandeminë COVID-19, dy...

Quni: Një pjesëtar i FSK-së me mision jashtë vendit është infektuar me COVID-19

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se asnjë pjesëtarë i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me COVID-19. Megjithatë Quni, në...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Qeveria Kurti emëron deputetin Artan Abrashi në komisionin qeveritar

Qeveria në detyrë e Kosovës në mbledhjen elektronike sot ka emëruar Artan Abrashin anëtar të komisionit qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të...

Pandemia, qeveria dhe buxheti i Kosovës

Faik MIFTARI Në këtë vështrim do të ndalem në efektet e rënduara që do të shkaktojë pandemia e korona virusit buxhetit të Kosovës, të cilin...