12.2 C
Prizren
E enjte, 9 Korrik, 2020
- Advertisement -

Lajme

KDI: Rahoveci, kampion i shkeljeve të ligjit

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka publikuar raportin mujor të monitorimit të kuvendeve të komunave në regjion të Prizrenit, ku janë pasqyruar të gjeturat...

Thaçi vlerëson lartë demonstratat e ’81-shit

Me rastin e 33-vjetorit të demonstratave gjithëpopullore të vitit 1981, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se studentët në atë kohë nisën protestat...

Shtatëqind mijë euro për ujëmbledhësin e Senikut të Malishevës

Komuna e Malishevës dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik kanë siguruar 700 mijë euro, për ndërtimin e galerive ujëmbledhëse dhe për ndërtimin e rezervuarit, me...

FAK nuk duhet të ndërlidhet me asnjë veprim politik, partiak apo etnik

Çështja e Forcave të Armatosura të Kosovës është punë e kryer dhe kjo nuk duhet të ndërlidhet me asnjë veprim politik, partiak apo etnik. Kjo...

Rritet numri i të prekurve me virusin AH1N1

Është rritur numri i të prekurve me virusin AH1 N1, të njohur si Gripi i derrit. Sipas zyrtarëve të Klinikës Infektive, gjatë fundjavës janë...

Fillon ‘lufta’ me rriqrat, 6 raste të pickimit

Ethet hemorragjike ose pickimi i rriqrave, është problem mjedisor me të cilin Komuna e Malishevës tash e disa vite është duke u ballafaquar me...

Gjyqësori në Prizren përgjysmoi lëndët

Vitin e kaluar janë shqyrtuar 48.234 lëndë, ndërsa 32.260 sosh janë bartur për trajtim, ka thënë Ymer Hoxha, kryetar i Gjykatës Themelore. Një vit pas...

Lauka: Arritjet e Kosovës janë mbresëlënëse

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, ka thënë se për këta gjashtë vjet të pavarësimit shteti i Kosovës ka bërë arritje mbresëlënëse. Megjithatë,...

Zgjedhje e përgjithshme me 1, 8 ose 15 qershor

Ndonëse Projektligji për zgjedhjet e përgjithshme është miratuar në fund të javës së kaluar në Qeveri, dokumenti me raportin kthyes të vlerësimit për implikime...

Demonstratat e ’81-shit trasuan rrugën e lirisë

Sot (e martë) shënohet 33-vjetori i demonstratave gjithëpopullore të vitit 1981. Veprimtari i çështjes kombëtare, Bardhyl Mahmuti, një prej pjesëmarrësve të këtyre demonstratave, ka...

Lajmet e Fundit

Pandemia nuk i ndal kosovarët të shkojnë në Shqipëri, këto janë statistikat për 11 ditë

Pavarësisht pandemisë kosovarët edhe këtë vit kanë vazhduar drejt Shqipërisë për t’i kaluar pushimet verore. Bazuar në të dhënat e Policisë së Kosovës drejtuar arbresh.info...

Oxfam paralajmëron se uria gjatë Covid-19 mund të vrasë më shumë sesa virusi

Oxfam ka paralajmëruar se, deri në fund të vitit, “12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria e lidhur me Covid-19 – potencialisht...

Malishevë: Prej 5 mostrave, tri raste rezultuan negativ dhe dy pozitiv në testin për COVID-19

Dje janë bërë pesë teste nga Malisheva, për COVID-19, prej tyre 3 kanë rezultuar negativ, ndërsa dy kanë rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Rastet...

OVL UÇK sot organizon protesta në të gjitha qytetet e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës organizon sot protesta në të gjitha qytetet e vendit tonë në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj...

Opozita akuzon ekzekutivin e Prizrenit për shpenzime të luksit

Partitë politike opozitare në Prizren nuk janë pajtuar me mënyrën e shpenzimit të parasë publike nga qeveria komunale gjatë vitit të shkuar. Sipas opozitarëve, ekzekutivi...