-2 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020
- Advertisement -

Lajme

Gjithsej 34932 lindje brenda dhe jashtë Kosovës

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), Departamenti i Statistikave Sociale ka publikuar “Statistikat e lindjeve 2012”. Në këtë publikim janë regjistruar gjithsej 34 932 lindje...

Kilaj dëgjon hallet e qytetarëve

Kryetari i Komunës së Malishevës, Isni Kilaj, ka dëgjuar të enjten  hallet dhe problemet e përditshme që kanë qytetarët e tij. Si zakonisht, problemet kryesore...

BE t’i bëjë presion Serbisë, për ratifikimin e Marrëveshjes

Deputetë të Kuvendit të Kosovës kërkojnë nga Bashkimi Evropian që të bëjë presion ndaj Serbisë, në mënyrë që kjo e fundit të filloj procesin...

Kallëzim penal kundër eksploatuesëve të rërës në Xërxë

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka ushtruar kallëzim penal kundër NTP “Vëllezërit Morina”, eksploatues të rërës dhe zhavorrit nga fshati Xërxë i Komunës...

Protestohet kundër mbylljes së institucioneve parashkollore

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), në bashkëpunim me prindërit e nxënësve dhe edukatorët e institucioneve parashkollore “Mollëkuqet 1” dhe “Mollëkuqet 2” kanë organizuar të...

VV: Të largohet kryeministri dhe deputetët që e përkrahin

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar largimin e kryeministrit, Hashim Thaçi, qeverisë dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës të cilët po përkrahin vendimet pro serbe të...

Kosova vend burimi dhe destinacioni i trafikimit me njerëz

Kosova është një vend burimi dhe destinacioni për gratë dhe fëmijët, viktima të trafikimit seksual dhe punës së detyruar, thuhet në raportin e Departamentit...

Theret me thikë një person në Studenqan, dy të dyshuar arrestohen

Një person është therur me thikë mbrëmë në fshatin Studenqan të Suharekës. Policia ka bërë të ditur se për rastin është informuar nga Qendra e...

Thaçi: Marrëveshja po zbatohet

Në zgjedhjet lokale, të cilat do të organizohen në Mitrovicën e Veriut në bazë të marrëveshjes Kosovë–Serbi, për herë të parë nuk do të...

Kastrati takohet me kryetarët e pesë nëndegëve të AAK-së

Kryetari i AAK-së në Prizren, Fatmir Kastrati është takuar me kryetarët e nëndegëve në lagjet “ Vëllezërit Stavileci”, “Kongresi i Manastirit”, “24 Maji”, “Lidhja...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...