14.3 C
Prizren
E martë, 7 Prill, 2020

Çka duhet të dini për meçin e dytë mes Wilderit e Furyt

Boksierët Tyson Fury e Deontay Wilder do të përballen të dielën gati 15 muaj pas barazimit kontrovers që ua la të hapur boksierëve mundësinë e rimeçit.

Biletat në Las Vegas po kushtojnë mijëra dollarë, me boksierët që përmes fjalëve kanë shtuar zhurmën rreth meçit.

Mes gjithë kaosit të fjalëve, zhurmës e showit është titulli i botës WBC që mbahet nga Wilderi 34-vjeçar. Nëse britaniku Fury 31-vjeçar e fiton këtë herë meçin, të katër titujt e peshave të rënda do t’iu takonin britanikëve – atij dhe Anthony Joshuas që mban titujt IBF, WBA dhe WBO.

Meçi me Wilderin favorit nis rreth orës 6 të mëngjesit të së dielës.

Të premten të dy boksierët patën matjet zyrtare dhe u përplasën me njëri tjetrin. Boksieri amerikan Wilder peshoi 104 kilogramë – më së shumti në karrierë deri tash. Fury ishte gati 20 kilogramë më shumë se ai. Për Furyn pesha prej 123 kilogramëve nuk ka qenë e pranishme që nga rikthimi i tij më 2018.

Shumë pak bileta kanë mbetur në dispozicion për t’u porositur për të parë nga afër meçin që zhvillohet në MGM Grand Garden Arena, me çmimet që kalojnë nga 425 dollarë deri në 10 mijë.

Fansat mund të paguajnë 100 dollarë për të parë në ekran në rrugën e famshme “Las Vegas Strip”. Për ta parë në shtëpi në SHBA duhet të paguajnë 75 dollarë. Nëse organizatorët shesin dy milionë abonime për këtë meç, siç po pretendojnë, shifra prej 150 milionë dollarëve do të arrihet vetëm me transmetim.

Sa i përket përfitimeve për boksierët, të dy do të përfitojnë shifra marramendëse. Kjo do të jetë ndeshja më e madhe në vitet e fundit, me boksierët që secili do të përfitojnë dhjetëra miliona dollarë. Sipas Furyt, ky do të jetë meçi më i madh në 50 vjetët e fundit. Këtë deklaratë e përforcon fakti që të dy janë të pamposhtur në karrierën e tyre të deritashme. Fury ka 30 meçe të zhvilluara, 29 fitore e një barazim, ndërsa Wilderi ka 42 fitore dhe barazimin me Furyn para 15 muajsh.

Fury do të ishte kampion bote tashmë, sikur të mos rrëzohej në raundin e 12-të të meçit më 2018. Atë kohë kishte thënë se bërë shaka me ekipin e Wilderit duke thënë se ishte i mbaruar, e se kishte probleme personale dhe me peshë pas pushimit prej 30 muajsh që kur kishte mposhtur Wladimir Klitschkon më 2015 për të marrë titujt IBF, WBA dhe WBO. Më pas humbi tre titujt jashtë ringut – pas telasheve me të cilat po përballej. Një fitore e tij të dielën, do të kompletonte rikthimin e madh.

Në anën tjetër, Wilder po tenton ta mbrojë titullin për herë të 11-të. Nëse e bën këtë, ai tejkalon Muhammad Alin me serinë më të mirë si kampion.

- Advertisement -

Më Shumë

Rebbeca as në karantinë nuk i harron pozat seksi me bikini

Është një nga femrat më seksi dhe më provokative njëherish. Rebecca Chen këtë e ka dëshmuar përmes një fotografie që e ka hedhur në Instagram. Ajo...

Në Shqipëri shërohen 13 pacientë me COVID-19, në total janë shëruar 89 persona

Në 24 orët e fundit, në Shqipëri janë testuar 112 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19. Ministria...

Aktori kryesorë i filmit “Mrekullia në qelinë nr. 7” flet për herë të parë…

“Mrekullia në qelìnë Nr.7? është filmi më i suksesshëm i momentit në ” Netflix”. Në këto ditë qëndrimi të izòluar, njerëzit kanë zgjedhur të shohin...

Prizren/ Dy persona shoqërohen në Polici, nuk respektuan orën policore

Dy persona janë shoqëruar në stacionin policor në Prizren, pasi nuk kanë respektuar vendimin e qeverisë për lëvizje të kufizuar. Sipas policisë, me vendim të...

Komuna e Malishevës më e prekura nga koronavirusi, 44 të infektuar

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ka bërë të ditur se pesë raste të reja janë konfirmuar pozitiv me virusin kinez Covid-19. Rastet pozitive janë...

Si i ndryshojnë qytetërimet, epidemitë

Për ta vendosur në perspektivë pandeminë e koronavirusit, mendoni se çfarë ndodhi kur murtaja bubonike goditën Londrën në vitin 1665. Fillimi i sëmundjes mund...

Kejvina Kthella: “Është e tmerrshme të lindësh kaq e bukur!”

Kejvina Kthella është një nga femrat më seksi të showbizit shqiptar, dhe për këtë është e vetdijshme. Ish-velina ka treguar edhe njëherë sa vetbesim ka...

Rrëfehet Fadil Muriqi:Nuk ishte lehtë të luash ndaj Partizanit të Beogradit

Legjenda e futbollit e gjeneratës së artë të KF Prishtina, Fadil Muriqi ka kujtuar një fotografi atraktive dhe interesante të viteve të 80-ta gjatë...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Nagac

Në fshatin Nagac të komunës së Rahovecit, sot janë përkujtuar, nderuar dhe janë bërë homazhe për dëshmorët Nesimi Elshani dhe Habib Gashi, si dhe...

Smajl Latifi: S’kemi asnjë rast me koronavirus, tash nuk kërcënohemi nga paraqitja e tyre

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se gjendja sa i takon situatës me Koronavirusin është stabile. “Nuk kemi asnjë rast të dyshuar...

Izolohet një mjek në Prizren

Pas konfirmimit të rastit të dytë me Covid-19, një mjek i shërbimit urgjent nw Prizren, tashmë është izoluar dhe është në pritje të rezultatit...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Krasniqi tregon formën e ndarjes së mjeteve për ata që kanë mbetur pa punë nga koronavirusi

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka shpjeguar se si do të ndahen mjetet nga Pakoja Emergjente për punëtorët që kanë mbetur pa punë si...

Fshati Korishë i Prizrenit futet në karantinë

Pas tri rasteve pozitive me Covid-19 në Prizren, dy prej të cilave ishin nga fshati Korishë, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim që ky...

Një 1-vjeçar në mesin 17 të infektuarve në Malishevë, Kryetari jep një shpjegim pse kjo komunë ka shumë raste

17 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar vetëm mbrëmë në Komunën e Malishevës. Në mesin e qytetarëve që ka rezultuar pozitiv nga kjo...

Pandemia 2020/ Si e pushtoi botën… një virus

Një hulumtim i ri, hedh dritë mbi mekanizmin thelbësor që ka ndikuar në përhapjen e koronavirusit në të gjithë botën, sipas The Guardian, transmeton...

Lajmet e Fundit

New York-u varrezë të përkohshme pas tejmbushjes së morgjeve

Viktimat e koronavirusit rreth e qark NewYork-ut mund të varrosen përkohësisht në ishullin Hart ndërsa morgjet e qytetit tejmbushen. Epiqendra e koronavirusit në Amerikë është...

PDK e kërkon një pako emergjente 320 milionëshe, kërkon që seanca të mbahet më 14 prill

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, ka kritikuar qasjen e qeverisë për ndarjen e Pakos Emergjente. Ai ka thënë se kjo parti...

Toni Braxton rikthehet në skenën muzikore me shumë risi

Këngëtarja e famshme amerikane, Toni Braxton, e ka lansuar këngën e re me titull “Do It” si dhe ka nënshkruar kontratë incizuese me kompaninë,...

Je në karantinë, a në injorancën që vetë e zgjodhe?

Letërsia i shërben shoqërisë, sepse ndihmon që kushdo të kuptojë më mirë, veten dhe universin ku i ka rënë për pjesë të jetojë. Shkrimtarët...

Shtyhet përsëri starti i sezonit në Moto GP

Spanja është vendi i dytë në botë me përhapjen e Covid-19 pas SHBA me mbi 140 mijë njerëz të infektuar dhe i dyti edhe...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!