10.6 C
Prizren
E enjte, 28 Maj, 2020

Çlirimi i Prizrenit

Nga Zafir Berisha 

UÇK nuk lindi rastësisht, ajo ishte vazhdimësi e veprimeve politiko-ushtarake të grupeve ilegale në Kosovë dhe hapsirat tjera ku jetonin dhe vepronin shqiptarët. Si në shumë qendra të Kosovës edhe në Prizren,një numër të rinjsh me ide çlirimtare, për asnjë çast nuk u pajtuan me okupimin serb dhe me politikën pacifiste e nënshtruese të disa “liderëve” të Kosovës në atë koh.
Qershor 1999

Me vëmendje i përcillnim edhe lëvizjet që ndodhnin në skenën ndërkombëtare rreth luftës në Kosovë,natyrisht aksionet e forcave ajrore të NATO-s dhe ajon marrëveshje që u bë, por ne kishim informacione se forcat këmbësore në Prizren do të hyjnë më 13 qershor 1999, por kjo ndodhi më 12 qershor 1999, për shkak se siç është i njoftuar edhe opinioni se nga Serbia në drejtim të Kosovës drejtohen forcat ruse dhe natyrisht ishte një hap para forcave të KFOR-it gjerman, kështu pak para orës 24 të dt 12.06 1999 gjermanët ishin ne qyetetin e Prizrenit ku u kriju edhe një siguri më e madhe për prizrenasit nga se ishte shum e mundur që forcat serbe në largim e sipër të bënin masakra në civil për të cilat njësitet e UÇK.së rrethë Prizrenit dhe në Prizren kishin bër pregaditjet e duhura.

Ato ditë u bë edhe ngritja e flamurit në fshatin Malësi të Vërrinit ( në xhaminë e fshatit) dhe në Shtava, ku ka qenë njëra nga pikat tona dhe kjo ngjarje ka ndodhur më 10 dhe 11 qershor 1999.

Me ngritjen e flamurit nga ku simbolizonim se po shporren forcat armike dhe ishin këto momente kur forcat serbe ngritjen e flamurit e shihnin me sytë e tyre gjatë tërheqjes së armatimit të rëndë.

Duhet theksu edhe faktin se forcat armike edhe gjatë tërheqjes së tyre mundoheshin të provokonin, por këto provokime tani ishin me armë të lehta. Ishte koha kur bëhej edhe pastrimi i terrenit në rajonin e Vërrinit, dhe futja e njësitit nga Bllatat në brendi të lagjes Tusuz, ku ishin edhe një numër i caktuar i ushtarëve, të cilët e kontrollonin terrenin.

Njësitet e UÇK.së marshuan në Prizren nga tri Bataljonet e Br 125 të ZOP të ndimua edhe nga njësi të Br 123 dhe 124 nga ku përfundimishtë u larguan forcat okupuse serbe dhe Prizreni e Kosova filloi të frymoj lirishtë dhe të filloj një jet e re.

LAVDIA U TAKON ATYRE QE DHAN JETEN PER LIRIN E KOSOVES.
Zafa

- Advertisement -

Më Shumë

Haskuka: Obelisku i dy pilotëve amerikanë është dëmtuar nga kushtet atmosferike

Obelisku i dy pilotëve amerikanë, David A. Gibbs dhe Kevin L. Roichert, në Prizren, nuk është dëmtuar nga dora e njeriut. Kryetari i Prizrenit, Mythaer...

Një burrë në Suharekë pengon zyrtarët policor në detyrë, arrestohet

Një burrë në Suharekë ka tentuar t’i pengojë zyrtarët policorë teksa ishin duke kryer detyrën e tyre, transmeton PrizrenPress. Policia ka njoftuar se gjatë arrestimit...

Lajm i mirë në Festën e Bajramit: Asnjë rast i ri me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se sot nuk është konfirmuar asnjë rast i ri me me koronavirus në vend. Numri...

“Rruga e lejlekëve” në Prizren, katër fole në një rrugë të vetme (Video)

Një rrëfim interesant këtë të marte në programin e mëngjesit në Klan Kosova vjen një rrëfim interesant. Gazetari Milot Hasimja ka shkuar në Prizren në...

Mbappe flet sërish për “Topin e Artë”

Kylian Mbappé ka dhënë një intervistë për gazetën britanike, “Daily Mirror”, në të cilën flet për ambicien dhe dëshirën e tij për të fituar...

Policia ndalon 7 persona në Prizren që nuk respektuan masat gjatë epidemisë

Policia e Kosovës ka vazhduar të marrë masa ndaj personave të cilët nuk i kanë respektuar rregullat e për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Përmes...

Rivaldo flet hapur, lëshon deklaratën e papritur për Gareth Bale

Legjenda e Brazilit, Rivaldo, ka marrë vëmendje të madhe në media me deklaratën e tij më të fundit. Ish-futbollisti i Barcelonës ka folur për...

Javën tjetër prezantohet Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike prej 1.1 miliard euro

Pako e rimëkëmbjes ekonomike do të prezantohet javën tjetër, vlera e të cilës parashihet të jetë prej 1.1 miliard euro. Zëvendësministri i Financave dhe Transfereve,...

I dyshuari nga Rahoveci për vrasjen dhe djegien e vëllait, e kishte vrarë edhe gruan para disa vitesh

Një vrasje e rëndë kishte ndodhur në fshatin Bërnjak të Komunës së Rahovecit gjatë muajit shkurt të këtij viti. Atje, pas një zënke verbale, vëllai...

Posta e Kosovës ulë pagat për zyrtarët e lartë

Në mbledhjen e fundit të Bordit të Përkohshëm të Drejtorëve të Postës së Kosovës është vendosur që të ulen për q30 për qind pagat...

“Do vish me mua për 10.000 euro?” Pazare për një natë me Kejvina Kthellën, reagon ish-velina

Kejvina Kthella ka sqaruar fotot e bisedave të saj ku bisedonte me një mashkull për të shkuar me të për 5000 euro natën. Por ish-velina...

Suksese “Liria” ime

Shkruan: Nol Elshani Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka marrë vendim që të përfundojë kampionati i Ligës së Parë, për shkakun që klubet nuk...

Qeveria Kurti mbrëmë vonë mori vendim, a do të ketë sot protesta?

Qeveria në detyrë Kurti mbrëmë vonë në mesnatë ka marrë një tjetër vendim që legjitimon protestat e thirrura në sheshin e Prishtinës. Kryeministri në detyrë,...

Prizren: Aktakuzë ndaj tre personave për shitje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet A.K., A.S., dhe R.B., për shkak të...

Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit është personi që humbi betejën me COVID-19

Mësuesi Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit, humbi sot jetën nga COVID-19. Hoxha ka qenë aktivist i LDK-së. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i...

Vjen një lajm fantastik nga Prizreni rreth koronavirusit

Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prizrenit, Visar Shehu, ka bërë të ditur se tash e dy ditë nuk është identifikuar asnjë rast i...

Lajmet e Fundit

ShBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e...

Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në...

Mali i Zi lejon hyrjen për banorët e Kosovës, jo edhe për ata të Serbisë

Qytetarët e Kosovës prej 1 qershorit mund të hyjnë në territorin e Malit të Zi. Këtë e ka bërë të ditur të enjten mbrëma përmes...

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Shumë shtete u detyruan t’i mbyllin kufijtë në mënyrë që ta parandalojnë përhapjen e pandemisë me Covid-19. Por, disa prej tyre pas më shumë se...

Iluzion për një këngë

Nga Rauf Xhyheri Retë ikën! Këndoni sikur dielli do shpërthejë Harmoninë e harpave, Të mbetuna vjerë në shelgjet buzë liqenit, Që, edhe sot lotojnë, Tunden lehtas nga era e trishtueme. Zogjtë...