9.1 C
Prizren
E diel, 25 Tetor, 2020

Coronavirusi mbylli 5 mijë biznese, prodhuesit vendës kërkojnë ndihmën e shtetit

Rreth pesë mijë biznese janë shuar si pasojë e pandemisë, teksa ky numër fatkeqësisht mund të rritet deri në fund të vitit, raporton Ekonomia Online.

E kjo gjë është shqetësuese për kryetarin e Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahinin. Ai thoë se nga informatat që i ka në terren, procedurat e shuarjes të ndërmarrjeve janë të rënda dhe bizneset kanë hequr dorë nga ajo formë e aplikimit.

“Nga marsi e këndej, sipas vlerësimeve tona dhe marrjes së informatave në terren rreth 5 mijë biznese kanë ndalur aktivitetin e tyre, kanë falimentuar dhe kjo është një shqetësim i madh për gjithë shtetin tonë. Besoj që ky numër do të jetë edhe më i madh deri në fund të vitit dhe procedurat e shuarjes të ndërmarrjeve janë të rënda dhe bizneset kanë hequr dorë nga ajo formë e aplikimit, pra këto janë informata të tilla dhe janë të sakta”, tha ai.

Në një intervistë për Ekonomia Online, Shahini thotë se ekonomia kosovare ka pësuar rënie nga investimet e huaja dhe ka rënë interesi i bizneseve vendore për investime të reja.

“Ekonomia e vendit po ballafaqohet me një rënie të rëndë, qoftë nga investimet e huaja, qoftë nga rënia e interesit të bizneseve vendore për investime të reja. Kanë rënë edhe investimet e diasporës, ku kemi pasur vetëm 10 për qind të asaj që kemi pasur vitin e kaluar, e që tregut të Kosovës i mungojnë rreth 500 milionë euro para të freskëta në xhepat që kanë ardhur nga diaspora”.

“Fondi emergjent i cili më shumë se 170 milionë euro, është ende i implementueshëm tërësisht në mungesë të ligjeve, e që deputetët e papërgjegjshëm po hezitojnë që ta qojnë dorën dhe ta ndihmojë sektorin privat”, tha ai, teksa tha se deputetët kanë përgjegjësi publike që në momente të caktuar ta lejnë anash interesat politike për ta ndihmuar sektorin privat dhe ekonominë e vendit.

Dëme të mëdha pandemia i ka shkaktuar edhe pronarit të “Agrokosova Holding”, Haziz Tafajt, kompani e cila merret me përpunimin e verërave. Ai për Ekonomia Online, tha se me mbylljen e gastronomisë, 70 për qind ka rënë prodhimi i tyre.

“Pandemia ka shkaktuar vështirësi gjithandej në të gjitha bizneset. Natyrisht se edhe tek ne ka ndikuar drejtpërdrejtë në uljen e konsumit, ku gastronomia nuk ka punuar më shumë se 70 për qind, e që natyrisht se me këtë përqindje kemi rënie”.

“Kështu që shpresoj se kjo situatë të tejkalohet sa më shpejt dhe shpresoj që institucionet e Kosovës të arrijnë ta keni parasysh që prodhimi vendor në këtë moment ka nevojë për kujdes dhe përkrahje që ta tejkaloj këtë situatë jashtëzakonisht e rëndë”, tha ai.

Tafaj thotë se përpjekjet e tyre janë rritur që ta zbusin sado pak këtë gjendje, teksa kanë filluar që të merren me prodhime tjera.

Sipas tij, kanë humbur një pjesë të madhe të konsumit, por që shpreson se me rikthimin e gastronomisë, ta rikthejnë edhe tregun vendor, raporton EO.

“Ne kemi bërë përpjekjet tona që ta zbusim këtë situatë, duke u marrë edhe me prodhime tjera, por gjithsesi se humbjet e shkaktuara nga pandemia janë shumë evidente. E kemi humbur një pjesë të madhe të konsumit dhe shpresoj që me rikthimin e sektorit të gastronomisë ta rikthejmë edhe tregun”.

“Shumë kompani kanë falimentuar dhe unë mendoj se një përqindje shumë e lartë të sektorit të gastronomisë nuk kanë aftësi që të fillojnë aktivitetin e vet dhe kjo është mungesë e konsumit”, tha ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Ngritet memoriali i komandant “Drinit” në Prizren

Komandant "Drini" sot u nderua nga i gjithë qyteti i tij, Prizreni. Veprën e Ekrem Rexhës qytetarët do të mund ta nderojnë edhe para memorialit...

Deputeti Avdyli: Për disa në LDK, Thaçi është bërë burrë i mirë

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, ka thënë se disa në Lidhjen Demokratike kanë ndryshuar qëndrim për presidentin Hashim Thaçi, raporton Gazeta Express. Avdyli në Facebook...

Begaj nderon me mirënjohje pronarin e “Mulliri i Ri” në Mamushë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka nderuar me mirënjohje “Mulliri i Ri” nga Mamusha, Raif Morinën, në emër të vëllezërve Morina, pronar...

Çeku: Kemi mbi 15 mijë dokumente që po i shqyrtojmë rreth privatizimit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, ka deklaruar se intervistimi në Komisionin hetimor të privatizimit nuk është zgjedhje apo dëshirë. Sipas tij, në momentin...

Analistët thonë se PDK do ta merr postin e presidentit dhe do të evitohen zgjedhjet

Partia Demokratike e Kosovës nuk e ka mohuar qe si opsion i saj është edhe shkuarja në zgjedhje, por për njohësit e çështjeve politike...

Kritika të ashpra për Milot Rashicën nga mediat gjermane

Milot Rashica është kritikuar ashpër për paraqitjen e dobët në ndeshjen e parë për Werder Bremenin këtë sezon, saqë mediet gjermane e cilësuan si...

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në...

Prizren: Shpallet fajtor Hafir Gallopeni, i akuzuar për përvetësim në detyrë

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, është shpallur aktgjykim dënues  ndaj të akuzuarit për veprën penale përvetësimi në detyrë, Hafir Gallopeni. Sipas aktgjykimi të...

Gjakovari koritet për pak, vjedh 10 euro në tyrbe

Dje është arrestuar një person në Gjakovë, i njëjti është dërguar edhe në mbajtje. Gjatë ditës së djeshme në rrugën Skënderbeu, në Gjakovë, një person...

Rashica në vetizolim

Milot Rashica dhe bashkëlojtarët e tij dhe stafi i Werder Bremenit janë futur në një karantinë vullnetare dyditore, pasi një futbollistë ka rezultuar pozitiv...

Haskuka merr mbështetjen e shefit të BE-së për projekte zhvillimore

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot ka pritur në takim zyrtar shefin e ri të Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë/ Përfaqësuesin...

Nisma dënon vjedhjen e mbi dy milionë eurove nga buxheti i shtetit

Partia Nisma Socialdemokrate e ka dënuar aktin kriminal te? vjedhjes se? mbi dy milionë eurove nga buxheti i Kosove?s. Kjo parti u ka bërë thirrje...

Limaj për vjedhjen në Thesar: Mos të ngutemi, le të merret hetuesia me rastin (VIDEO)

Kryetari i Nisma Sociale Demokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se nuk duhet dhënë ngjyrime partiake rastit të fundit të bartjes së dy milionë eurove...

Rrah bashkëshorten, arrestohet suharekasi

Një person është arrestuar në Suharekë pasi që i njëjti ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij, raporton PrizrenPress. Policia ka bërë të ditur se viktima...

Enca nesër mbush 25 vjeç, fillon festën ku shfaqet ekstravagante

Këngëtarja shqiptare, Enca Haxhia, në përgjithësi njihet për paraqitjet e saj ekstravagante në skenë. Ajo përmes rrjeteve sociale mban të informuar 2.3 milionë ndjekësit e...

Prizreni me 8 raste të reja me coronavirus

Në komunën e Prizrenit të premten janë shënuar 8 raste të reja me coronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Lajmet e Fundit

Kur të vdes mos bëni lajmërime nga ato që ngjiten nëpër muret

Testamenti i Mitrush Kutelit Dëgjo! Shenjat nuk i kam të mira. Tensioni ngrihet e ulet, zemra ngec. Nisem për në zyrë a për shëtitje dhe më...

Manifestimi Letrar -Kulturor “Shpata e fjalës” në Prizren/ Hapet konkursi për poezi

Është hapur konkursi për Manifestimin letrar e kulturor “Shpata e fjalës”. Krijuesit pjesëmarrës do të mund t’i dërgojnë poezitë e tyre deri më 2...

Suharekë: Vazhdojnë punimet e rrugës në fshatin Sllapuzhan (FOTO)

I pari i Suharkës Bali Muharremaj nuk ndalet as në vikend. Në një postim në rrjetin social facebook Muharremaj ka bërë të ditur se ka...

“E kam njohur në burg”, spikerja e lajmeve tregon si u dashurua me politikanin

Sot në emisionin Rudia në Tv Klan ka qenë një çift i njohur i ekranit. Edhe pse ende shumë të rinj në moshë ata...

Pse disa njerëz vishen vetëm me të zeza?

Në mos në shoqëri, në punë a në shkollë duhet të keni dikë që vesh gjithnjë të zeza. Në ditë të mira mund ta...