0 C
Prizren
E enjte, 22 Tetor, 2020

Dëgjohen dy dëshmitarë në rastin e të akuzuarit për lëndim të rëndë trupor në Zaplluxhë të Dragashit

Në gjykimin ndaj të akuzuarit për lëndim të rëndë trupor, Hatmir Myrtezani, në seancën e mbajtur të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, në cilësi të dëshmitarit është dëgjuar kirurgu i përgjithshëm në spitalin e Prizrenit, Shpend Zajmi.

I njëjti ka deklaruar se si kirurg kujdestar ka hospitalizuar të dëmtuarin Ymer Ibrahimi dhe ka ndërmarrë të gjitha veprimet e domosdoshme, pasi tek ai ka vënë re shenja vitale, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Zajmi tha se me të parë atë, ka konstatuar tek ai se ka plagë shpuese në të dy anët e shpinës (pjesës së epërme të dy shpatullave), plagë shpuese në regjionin e veshkave, me frymëzënie, e cila tha se ka rrezikuar jetën për shkak të kolabimit të mushkërive.

Në pyetjen e prokurorit  Ramadan Koro, se a ka mundur të konstatoj se me çfarë mjeti janë shkaktuar këto plage, dëshmitari Zajmi ka thënë se lëndimet të cilat i ka marrë pacienti janë shkaktuar me armë të ftohtë.

“Si profesionist shëndetësor, nuk kam shkollim akademik për llojin e armëve, por si kirurg, lloji i plagëve të pacientit ka qenë ky: plagë shpuese në mushkërinë e djathtë, në regjionin e abdomenit, plagë shpuese në regjionin e shpretkës dhe vazhdon me një plagë shqyese të murit të pasmë të lukthit, i cili ka rezultuar me një gjakderdhje intra abdominale, brenda kavitetit të abdomenit, në sasi prej një litër gjak, e cila ka qenë edhe indikacion vital për një operacion urgjent kirurgjik. Nga kjo që thashë më lart, ka mundësi që lëndimet e përshkruara nga jashtë, e jo nga brenda, të jenë të shkaktuara nga armë të ftohta”, ka deklaruar dëshmitari Zajmi.

Në seancën e së mërkurës, ka dhënë deklaratën e tij edhe dëshmitari Esaf Ibrahimi, i cili ka thënë se ditën kritike e ka parë të dëmtuarin në gjendje shumë të keqe, të humbur, të lodhur dhe të pavetëdijshëm.

Dëshmitari Ibrahimi deklaroi se ai e ka shoqëruar në spital të dëmtuarin, tek i cili, me të dërguar në emergjencë, ka vënë re se ka pasur shtatë plagë të shkaktuara nga i pandehuri Myrtezani.

“Ymeri nuk ka pasur probleme asnjëherë me Hatmirin, por një natë me herët, Hatmiri ka shkuar në kolibe, në bjeshkë, e ka rrahur djalin tim dhe djalin e shokut tim si dhe qenin tonë. Ymeri për këtë ngjarje me ka njoftuar mua. Unë atëherë kam biseduar me axhallarët e Hatmirit, Shpendin dhe Myrtezanin dhe ata me kanë siguruar duke me thënë se nuk është bërë punë e mirë, por nuk do të ndodhë më”, ka deklaruar ndër të tjera dëshmitari Ibrahimi.

Në seancën e së mërkurës, nuk ka prezantuar dëshmitari Samir Asotiq, për të cilën gjyqtarja Sabaheta Kurteshi tha se gjykata nuk ka fakte se i njëjti është ftuar në mënyrë të rregullt.

Seanca e radhës për këtë rast u caktua të mbahet me 30 tetor 2020, në ora 13:15.

Sipas aktakuzës, më 20 korrik 2016, rreth orës 10:30, në vendin e quajtur “Tek Limthi”, në bjeshkët e fshatit Zaplluxhë, i akuzuari i shkakton lëndime trupore të dëmtuarit Ymer Ibrahimi.

Sipas aktakuzës, ngjarja ka ndodhur në atë mënyrë që derisa i pandehuri ishte duke biseduar me dy persona, te cilët ishin duke mbledhur kërpudha, i dëmtuari ndalet me automjetin e tij dhe fillon me sharje “ti q***robt, a e din kush jam unë” dhe pas konfliktit verbal i pandehuri e nxjerr thikën, ku siç thuhet në aktakuzë, ai e godet dy herë në shpinë dhe një herë në pjesën e abdomenit, për të cilat lëndime është lëshuar raport nga spitali regjional i Prizrenit.

Me këto veprime, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “lëndim i rëndë trupor”, e paraparë me nenin 189 paragrafi 5 lidhur me paragrafin 1 pika 1.1 e Kodit Penal të Kosovës. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

I gjenden paratë mes vitheve, arrestohet zyrtari i lartë brazilian

Përpjekjet e Jair Bolsonaro presidentit aktual të Brazilit për të portretizuar veten si flamurtari I luftës anti-korrupsion kanë pësuar një goditje tjetër pasi policia...

Çeku: Kemi mbi 15 mijë dokumente që po i shqyrtojmë rreth privatizimit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, ka deklaruar se intervistimi në Komisionin hetimor të privatizimit nuk është zgjedhje apo dëshirë. Sipas tij, në momentin...

Limaj për vjedhjen në Thesar: Mos të ngutemi, le të merret hetuesia me rastin (VIDEO)

Kryetari i Nisma Sociale Demokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se nuk duhet dhënë ngjyrime partiake rastit të fundit të bartjes së dy milionë eurove...

Asfaltohen disa rrugë në lagjen “Arbana” në Prizren(FOTO)

Drejtoria e Shërbimeve Pulike (DSHP) njofton se në bazë të projektit, “Rehabilitimi i rrugëve me asfalt në Komunën e Prizrenit”, ka kryer rehabilitimin (rregullimin)...

Nipat e Minës së Banit, e ikur nga Prizreni, kërkojnë farefisin

Nipat e Mina e Banit, një nënë e ikur në Turqi më 1953, me tre fëmijët e saj, pas masakrimit në afërsi të Prizrenit,...

Veliaj i jep “Çelësin e Tiranës” boksierit Krasniqi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i dhuroi sot “Çelësin e Qytetit” boksierit shqiptar të saposhpallur kampion bote, Robin Krasniqi. Duke i shprehur...

Fillon shenjëzimi i rrugëve në Malishevë

Në kuadër të mirëmbajtjes së rrugëve, në qytetin e Malishevës, ka filluar shenjëzimi i rrugëve, përkatësisht pjesa e vendosjes së vendkalimeve për këmbësor në...

Edmond Tupja: Njeriu s’mund të jetë shkëmb

Në këto ditë lidhur nyje Njeriu s’mund të jetë shkëmb Ai ka nevojë edhe për yje Edhe për hënën që u tremb. Njeriu s’është fosil i tharë Diçka të...

Disa nga ngjarjet që shënuan javën që lamë pas-Sqarimi nga Trusti për 10 përqindëshin, vizita e Lajçakut, deklaratat e Thaçit, Osmanit e Mustafës

Në javën që lamë pas janë shënuar disa ngjarje. Miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Kuvendin e Kosovës është bërë të hënën më...

Skandal: Avullohen mbi dy milionë euro nga Thesari i Shtetit, gjysma dalin jashtë Kosovës

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar mbrëmë një person, i cili dyshohet se bashkë me dy të tjerë, duke përdorur thesarin shtetëror...

Kosova me Plan 16-pikësh për zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit

Qeveria e Kosovës e ka miratuar të hënën një plan 16-pikësh për zbatimin e marrëveshjeve të Washingtonit, të cilat kanë të bëjnë me normalizimin...

Moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e shtune parashihet me mot pjesërisht të vranët dhe intervale me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin...

Duda Balje-Lajçakut: Ne e duam atdheun tonë Kosovën, s’vjen në shprehje të ndryshohet Kushtetuta

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, e ka quajtur të papranueshme kërkesën e emisarit sllovak, Mirosllav Lajcak, që Kosova të ndryshojë Kushtetutën për...

Buxheti për vitin 2021 do të tkurret për së paku 200 milionë euro

Mbi 200 milionë euro më pak do t’i ketë buxheti i vitit 2021, i cili pritet që të shkojë në Kuvend në fund të...

Qeverisë i kërkohet ndryshimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike, bizneset presin programe të veçanta

Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) e sheh si të vonuar votimin në lexim të parë të Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike, raporton Ekonomia Online. Kryetari i...

Taktika “përçaj e sundo” e Erdoganit

Partia prokurde HDP ka luajtur rol të rëndësishëm në zgjedhjet e fundit të rëndësisë së madhe në Turqi. Posaçërisht zgjedhjet lokale, të mbajtura marsin...

Lajmet e Fundit

Prizren: Dënohet me vetëm 3 mijë euro pronari i kompanisë ku i vdiq punëtori 17-vjeçar

  Dy vjet më parë, një 17-vjeçar kishte vdekur në vendin e tij të punës, pas një aksidenti. E për këtë rast, Gjykata Themelore në...

Zëvendëskryeministrja shkarkon këshilltaren për të cilën u tha se babai i saj përfitoi nga 2 milionë eurot e vjedhura

Zëvendëskryeministrja e parë, Albulena Balaj-Halimi ka liruar nga detyra këshilltaren e saj Hajrie Gashi për të cilën u tha se babai i saj dyshohet...

Limaj për vjedhjen në Thesar: Mos të ngutemi, le të merret hetuesia me rastin (VIDEO)

Kryetari i Nisma Sociale Demokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se nuk duhet dhënë ngjyrime partiake rastit të fundit të bartjes së dy milionë eurove...

Vjedhja e dy milionë eurove, Mustafa: Bajrami nuk duhet të dorëzohet para hajdutëve

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas skandalit të dy milionë eurove në Thesarin e Shtetit, të cilat janë transferuar...

Aludohet se një nga të përfshirët në vjedhjen e 2 milionëve është babai i këshilltares së zv.kryeministres

Drejtori i Institutit Kosovar për Drejtësi, Ehat Miftaraj ka thënë se po qarkullojnë fjalë se këshilltarja e zëvendëskryeministres nga Nisma, Albulena Balaj-Halimi ëstë vajza...