10.7 C
Prizren
E martë, 2 Qershor, 2020

Deklarohet i pafajshëm i akuzuari për vjedhje të rendë në Rahovec

Haxhi Haxhimustafa, është deklaruar i pafajshëm në seancën fillestare të së enjtes në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec, i akuzuar për veprën penale “vjedhje e rëndë në vazhdimësi”.

I akuzuari u deklarua mbi fajësinë pas leximit të aktakuzës nga prokurori i shtetit Ramiz Buzhala, i cili e akuzoi për katër vjedhje të kryera në vazhdimësi.

I akuzuari tha se nuk e ndien veten fajtor dhe se ai nuk i ka kryer veprat penale të cilat i pretendon prokuroria.

Gjykatësi  Ilir Rashkaj, pas deklarimit të palës mbi fajësinë, seancën e radhës e ka caktuar më 17 tetor 2018, në ora 09:30.

Ndryshe, Prokuroria Themelore në Gjakovë me 10 dhjetor 2016 ka ngritur aktakuzë për vjedhje të rendë në vazhdimësi.

Ai akuzohet se 08 maj 2011 në Rahovec, në rrugën “Gzim Hamza”, me qëllim që vetit apo tjetrit t’i sjell përfitim pasuror të kundërligjshëm, me qëllim vjedhje, shkon te kafiteria “Gold”, pronë e të dëmtuarit Naser Sylka nga Rahoveci, kalon tarracën e me force thyen derën dhe depërton brenda në kafiteri dhe vjedh një portofol me shtatë euro para të metalta, një telefon me kartel në vlerë 30 euro, e dëmton aparatin e cigareve dhe nga aty merr cigare e para të metalit e i dëmton edhe një tepih, e të gjitha këto në vlerë prej 1200 euro dhe largohet në drejtim të panjohur.

Ndërsa, ai akuzohet me 11 qershor 2011 në Rahovec në rrugën “Mizair Isma”, me qëllim që vetit apo tjetrit t’i sjell përfitime të kundërligjshme, shkon te minimarketi “Isma” pronë e të dëmtuarit Bekim Isma, me forcë e thyen derën dhe depërton brenda e në arkë vjedh 40 euro para të metalit, cigare lloje të ndryshme në vlerë prej 400 euro e mbushje të telefonit 55 euro.

Po ashtu, ai akuzohet se me 21 shtator 2011 në Rahovec rrugën ”Bekim Isma” me qëllim që vetit t’i sjell përfitime të kundërligjshme, shkon te shtëpia, pronë e të dëmtuarit Afrim Hundozi me force thyen derën e hyn në dhomën e fjetjes merr një sasi ari e para në vlerë të pacaktuar.

Gjithashtu, ai akuzohet se me 19 prill 2012 në Rahovec në të njëjtën rrugë rreth orës 06:45 shkon tek kafiteria “Randevu” pronë e të dëmtuarit Skender Hundozi, me force e hap dritaren e lokalit e depërton brenda dhe vjedh aparatin e cigareve merr cigare lloje të ndryshme në vlerë prej 1200 euron./betimiperdrejtesi/

- Advertisement -

Më Shumë

Artisti që vërtet diti me vdek!

“Unë di të vdes” i tha atë natë Frederik Rreshpja shkrimtarit Petrit Palushi. “Kam ditur të jetoj. Unë di edhe të vdes.” tha sërish...

Të kapur dorë për dore, Jonida dhe Romeo shfaqen më të dashuruar se kurrë

Jonida Maliqi dhe aktori Romeo Veshaj kanë qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit, për shkak të thashethemeve të shumta se dyshja është...

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

Kryeministri në ardhje këndon këngën “N’Rahovec e kemi konakun….”

Profesori i Ekonomisë, Avdullah Hoti, pritet të bëhen javën e ardhshme Shef i Qeverisë. Ai do të jetë kryeministri i nëntë i Republikës. Në...

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor

Nga nesër hapen çerdhet, kafiteritë, qendrat tregtare dhe kufijtë tokësor Nga nesër me datë 1 qershor Qeveria e Kosovës, njofton se do të filloj faza...

Qeveria ia jep Lotarisë së Kosovës mbi 150 mijë euro

Qeveria në detyrë e Kosovës, pas shqyrtimit të kërkesës së Lotarisë së Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare për pagesën e obligimeve ndaj pagave...

Hasi i Prizrenit do të mbes pa ujë të pijes për katër ditë

Kompania e Ujësjellësit në Komunën e Prizrenit “Hidroregjioni Jugor“ ka njoftuar se për katër ditë 11 fshatrave  në zonën e Hasit në Prizren do...

Zyrtari i BIK-ut: Disa shtete myslimane po mashtrohen nga Rusia e Serbia

Pas raportimeve për vrasjen e një mercenari serb në Libi, i cili po luftonte në kuadër të grupit paramilitar rus Vagner, ka reaguar në...

Dritëro Agolli: Kur në Kosovë takova Azem Shkrelin

Azem Shkreli ishte nga shkrimtarët e parë të Kosovës që njoha nga afër. Nga ai kisha lexuar poezi dhe kisha dëgjuar të më tregonte...

Federata Angleze cakton datat e ndeshjeve të FA Cup

Federata e Futbollit e Anglisë ka konfirmuar edhe datat për ndeshjet e mbetura të FA Cup. Çerekfinalet do të zhvillohet në fundjavën e 27 dhe...

Kushtetuesja i jep të drejtë Thaçit për dekretin

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që t’i japë të drejtë presidentit Hashim Thaçi rreth dekretit për mandatarin e Qeverisë. Kushtetuesja vlerësoi se presidenti ka vepruar në...

Prokuroria në Prizren ngrit katër aktakuza kundër pesë personave

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur katër aktakuza kundër pesë personave për vepra të ndryshme penale, për 24 orë, transmeton PrizrenPress. Dy persona të dyshuar...

Tre Librat që Universiteti i Standfordit ua kërkon të gjithë studentëve të rinj

Të freskët nga motivimi dhe kënaqësia e fitimit për pranimin në universitetin më konkurrues në Amerikë, studentët e Universitetit të Stanfordit do ta donin...

Mbappe flet sërish për “Topin e Artë”

Kylian Mbappé ka dhënë një intervistë për gazetën britanike, “Daily Mirror”, në të cilën flet për ambicien dhe dëshirën e tij për të fituar...

Futbolli në zi/ Koronavirusi vret lojtarin 25-vjeçar, viktima e tretë në familjen e tij

Futbollisti bolivian Deibert Frans Roman Guzman është ndarë nga jeta pasi luftoi prej disa javësh me koronavirusin. 25-vjeçari vuante prej disa kohësh nga virusi...

Mali i Zi hap kufirin me Kosovën

Nga e hëna, Mali i Zi do të lejojë hyrjen e qytetarëve të 26 vendeve, në mesin e tyre edhe ata që vijnë nga...

Lajmet e Fundit

Këta janë ministrat e LDK-së në qeverinë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka caktuar emrat e ministrave në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës. Kreu i...

Vetëvendosje në Prizren fillon peticionin për zgjedhje të reja

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka hapur tendën e saj në sheshin “Sheshi i Lidhjes”, ku qytetarët u përgjigjen masovikisht nëpërmjet peticionit se duan zgjedhje. “Tenda...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Artisti që vërtet diti me vdek!

“Unë di të vdes” i tha atë natë Frederik Rreshpja shkrimtarit Petrit Palushi. “Kam ditur të jetoj. Unë di edhe të vdes.” tha sërish...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...