11.9 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

Dënohet Hasan Hasani

Gjykata Themelore në Prizren, të mërkurën, e ka dënuar me gjashtë muaj burg, ish-drejtorin e Shërbimeve Publike në Komunën e Prizrenit, Hasan Hasani, i akuzuar për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar.

Por, që dënimi me burgim me pëlqimin e të akuzuarit, i është zëvendësuar me dënim me gjobë në shumën prej 3000 euro.

Ai akuzohet për lidhjen e kontratave të kundërligjshme me televizionet lokale, TV Opinion dhe TV Besa me ç’rast Komunës së Prizrenit i është shkaktuar dëm prej shtatëmijë euro.

Aktgjykimi ndaj tij është shpallur nga gjykatësi, Artan Sejrani, pasi që i akuzuari paraprakisht ka arritur marrëveshjen për pranimin e fajësisë me Prokurorinë Themelore në Prizren, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Prokurori i rastit, Mehdi Sefa, ka thënë se i akuzuari Hasani, pas konsultave me mbrojtësin e tij, avokatin Hazër Susuri, pas negocimit ka lidhur marrëveshjen për pranimin e fajësisë, atë e kanë arritur në mënyrë vullnetare dhe pa presion.

Hasan Hasani (5)

Ai ka thënë se me rastin e rekomandimit të dënimit, jan nisur nga fakti se i akuzuari ka pranuar fajësinë, më herët nuk ka qenë i dënuar dhe është familjar.

Në anën tjetër, mbrojtësi i të akuzuarit, avokati Susuri, ka thënë se marrëveshja për pranimin e fajësisë, e lidhur mes palëve në procedurë, është bërë në formën e caktuar ligjore, por sipas tij, gjykatësi i çështjes me rastin e shqiptimit të dënimit të propozuar prej gjashtë muajsh burgim, me pëlqimin e të mbrojturit të tij, ta shndërrojë në dënim me gjobë, në vlerë sa më të ulët.

Avokati Susuri, ka kërkuar nga gjykata që me rastin e shqiptimit të dënimit të ketë parasysh që i akuzuari për herë të parë në jetën e tij bie ndesh me ligjin, është familjar, baba i katër fëmijëve, tani i papunë, andaj të shqiptojë një dënim sa më të butë.

Gjykatësi Artan Sejrani, i ka njoftuar palët prezente se kundër këtij aktgjykimi kanë të drejtë ankese në afat prej 15 ditësh, nga dita e pranimit të aktgjykimit me shkrim.

Gjykatësi Sejrani, po ashtu të akuzuarin e ka obliguar t’i paguajë shpenzimet procedurale dhe atë në emër të paushallit gjyqësor 100 euro, dhe shumën prej 50 euro në emër të fondit për kompensimin e viktimave.

Prokuroria Themelore në Prizren, më 31 korrik 2019, ka ngritur aktakuzë ndaj Hasan Hasani të  cilin e ngarkon me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës apo autoritetit zyrtar.

Sipas aktakuzës, Hasan Hasani akuzohet se gjatë periudhës kohore janar 2015 e deri në dhjetor 2016, në cilësinë e drejtorit të Shërbimeve Publike në Komunën e Prizrenit, nuk i ka përmbushur detyrat apo autoritetin zyrtar, me qëllim të përfitimit të çfarëdo dobie për personat tjerë juridik, TV Opinion, TV Besa.

Në aktakuzë thuhet se i akuzuari Hasani, duke mos e përmbushur detyrën e përcaktuar me ligj, pa ndonjë procedurë të tenderimit në kundërshtim me Ligjin e Prokurimit Publik, Ligjin për Menaxhimin e Financave Publike, si dhe Rregulloren e Thesarit, kishte lidhur kontrata për emetimin e spoteve reklamuese për nevojat e Drejtorisë së Shërbimeve Publike të Komunës  Prizrenit.

Sipas aktakuzës, Hasani, gjatë periudhës kohore 10 janar 2015, e deri më 31 dhjetor 2015, kishte lidhur kontratë me TV Opinionin, në vlerë prej 300 euro në muaj, dhe se për 12 muaj ka paguar 3600 euro, ndërsa në periudhën 01 maj 2016, deri me 31 dhjetor 2016, kishte lidhur kontratë prej 200 euro në muaj, që për 8 muaj arrin shumën 1600 euro, si dhe për në periudhën 01 prill 2016, e deri më 21 dhjetor 2016, kishte lidhur kontrat me TV Besa, në vlerë prej 200 euro në muaj, që për 9 muaj kap shifrën prej 1800 euro.

Me këtë, akuzohet se ka kryer veprën penale “keqpërdorim i detyrës zyrtare apo autoritetit zyrtar”, nga neni 422 par.1 lidhur me par.2 nënpar.2.2 të KPRK-së. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Arusha sulmon dy persona në Karapotok të Prizrenit

Dje dy persona për pak kanë mundur të pësojnë keq nga sulmi i një arushe mbi Karapotok të Prizrenit, raportojnë qytetarët në Rtv Besa. Njëri...

A do të rrijë Vjosa Osmani në LDK, Quni tregon çfarë i ka thënë ajo

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni, ka folur lidhur me pozicionin aktual të nënkryetares së LDK-së, Vjosa Osmanit, derisa ka zbuluar edhe atë...

Një shtetas i Shqipërisë u ndalua në Vermicë pasi hyri ilegalisht në Kosovë

Një shtetas i Shqipërisë është arrestuar të hënën, pasi që kishte kaluar ilegalisht në këmbë kufirin nga Shqipëria për në Kosovë, është njoftuar në...

Shpërndahen pajisje bujqësore për fermerët e Prizrenit

Komuna e Prizreni sot në bashkëpunim me organizatën zvicerane, Caritas, ka bërë shpërndarjen e pajisjeve bujqësore për përfituesit nga projekti "Prosperiteti i prodhimtarisë agrare...

COVID-19 në Rahovec, sot testohen shtatë familjarë të rastit të mbrëmshëm

29 banorë të komunës së Rahovecit janë konfirmuar deri më tani me COVID-19. Rasti i fundit në këtë komunë u shënua mbrëmjen e së...

Dy të arrestuar në Prizren për mosrespektim të masave gjatë epidemisë

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona në Prizren, pasi nuk kanë respektuar masat për parandalimin e shpërndarjes së koronavirusit. Siç është bërë e ditur...

Quni: Çështja e shërbimit ushtarak 3 muajsh u shty për shkak të rënies së Qeverisë

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni ka folur në emisionin Frontal në T7 lidhur me shërbimin ushtarak, që kishte qenë një nga dakordimet...

Durrësi bëhet gati për të pritur pushuesit

Plazhi i Durrësit po bëhet gati për të pritur pushuesit, që pritet ta “pushtojnë” sapo të hiqen masat ndaj pandemisë. Punonjës dhe makineri të rënda...

Urimi i LDK-së në Prizren për festën e Bajramit të Madh

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët muslimanë dhe shqiptarët kudo që ndodhen, për festën e Bajramit të Madh. "Pas muajit...

Gjatë pandemisë Gjykata në Dragash ka pranuar gjashtë padi dhe tre shkresa tjera

Që nga 16 marsi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) mori vendim që të reduktojë esencialisht të gjitha aktivitetet në kuadër te KGJK-së dhe të...

Fabrika “Fashion Network” në Prizren shpall konkurs për 50 vende të lira të punës

Fabrika e tekstilit “Fashion Network” në Prizren, ka shpall konkurs për 50 vende të lira të punës për rrobaqepës/e. Të interesuarit mund te lajmërohen në...

Haskuka dhe ministri i Bujqësisë Mustafa, vizituan disa fshatëra që u goditën nga breshëri

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot ka vizituar fshatrat Piranë, Medvec dhe Zojz, për të parë nga afër dëmet që janë shkaktuar...

Gërxhaliu: Pas Covid-19, Kosova do ballafaqohet me pandeminë ekonomike dhe sociale

Eksperti i Ekonomisë, Safet Gërxhaliu ka paralajmëruar efektet që do të kenë sektore të ndryshme si pasojë e pandemisë Covid-19 në Kosovë. Gërxhaliu deklaroi në...

MKRS-ja do të ndajë 500 mijë euro për stadiumin “Përparim Thaçi”

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi vizitën në Prizren e ka vazhduar me inspektimin e Stadiumit të qytetit “Përparim Thaçi”, raporton Ekonomia...

Pamje nga droni: Kështu u fal Bajrami në Durrës

Falja e Bajramit në Durrës u bë në sheshin pranë xhamisë 19 minuta më herët 15 Pas agjërimit të muajit të Ramazanit, besimtarët myslimanë...

Ibrahimovic rrezikon karrierën? Milani vë pikat mbi “i” pas dëmtimit

Zlatan Ibrahimovic u dëmtua ditën e djeshme në stërvitje dhe kishte dyshime për një problem me tendinën e Akilit, çka praktikisht do mbyllte sezonin...

Lajmet e Fundit

Përkujtohet 21 vjetori i masakrës së Tusuzit në Prizren, Haskuka kërkon drejtësi

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot së bashku me nënkryetarët komunalë Eshref Memaj dhe Memnuna Ajdini, bënë homazhe pranë varezave të martirëve...

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...

Era publikon foton me motrën tjetër që ngjan me Kim Kardashian

Nora dhe Era Istrefi ndajnë shpesh momente të jetës në rrjete sociale, por gjithmonë janë treguar të rezervuar përsa i përket motrës tjetër të...