8 C
Prizren
E martë, 27 Tetor, 2020

Disa arsye pse duhet ta shihni dhe ju “Emily in Paris”!

Para disa ditësh në platformën Netflix, filloi seriali i ri i cili bëri bujë që në fillim vetëm nga traileri, “Emily in Paris”.

Filmi bazohet në personazhin kryesor me po të njëjtin emër dhe zhvendosjen e saj nga Amerika, Chikago në Francë, Paris për të punuar. Përveç vendeve të bukura dhe veshjeve të saj shumëngjyrëshe, ky film na tregon mënyrën e jetesës së parizienëve dhe sekretet e tyre!

‘Emily in Paris’, seriali i ri që më gozhdoi para Netflix

Sipas tij nuk je një parisien nëse nuk ndjek këto rregulla

1-Të punosh për të jetuar jo të jetosh për të punuar.

2-Të fillosh punën në orën 10 e 30 të mëngjesit.

3-të pish një gotë verë dhe në orët e para të ditës

4- të jesh sa më shumë minimaliste

5-Të bësh dashuri çdo ditë pasi jeta nuk jetohet ndryshe

6-Shallin e qafës duhet ta  vendosësh gjithmonë në anë

7-Parisi duket një qytet i madh por në pak kohë  do të thuash që është shumë i vogël pasi do të njohësh të gjithë

8- Në javën e modës do të duash të shkosh sa më larg

9- Shampanja dhe vera duhet shijuar me ngadalë

10- Nëse jeton atje nuk do shpëtosh pa u bërë një bloggere

‘Emily in Paris’, seriali i ri që më gozhdoi para Netflix

Seriali është pritur deri-diku mirë nga ata që e kanë Parisin një ëndërr të parealizuar, por s’mund të thuhet e njëjta gjë për francezët, të cilët nuk janë treguar aspak dashamirës ndaj tij.

“Bereta. Brioshë. Bageta. Kamarierë të pasjellshëm. Portierë të inatosur. Të dashuruarit dhe zogjtë. Mendoni një gjë klishe për Francën dhe francezët dhe do ta gjeni në ‘Emily in Paris’,” shkruan 20 Minutes.

“Ky serial i portretizon banorët e kryeqytetit si snobë të poshtër, të fiksuar pas çantave Birkin që ndezin një cigare sapo dalin nga palestra,” shkroi faqja MadmoiZelle.

‘Emily in Paris’, seriali i ri që më gozhdoi para Netflix

Ndërkohë, vëmendja e vajzave fashioniste së fundmi ka kaluar tek ky serial.

Emily nuk punon në Vogue, edhe pse gardëroba e saj duket sikur ka dalë nga revistat e modës. Ajo ka studiuar Marketing dhe punon në një kompani të madhe reklamuese të firmave të luksit në Chicago.

‘Emily in Paris’, seriali i ri që më gozhdoi para Netflix

Emily ka një veshje të re për çdo ditë, aksesorë Chanel, kostume dhe fustane nga Ganni, Fendi, Versace etj. Çdo look është për t’u fotografuar, pa përmendur kafenetë e shtrenjta, restorantet luksoze të Parisit, ku ajo duket se shpenzon shumicën e kohës. Që nga pallto jeshile, kapelja rozë Versace, xhupi me print lulesh, xhaketa me kuadrate që vesh tek fundjava me mikeshën e saj, e plot të tjera.

‘Emily in Paris’, seriali i ri që më gozhdoi para Netflix

Edhe kolegët e saj janë mjaft sqimatarë, por jo aq të guximshëm në zgjedhjen e gardërobës. Shefja e saj preferon look-un klasik parizjen, me veshje të zeza, dekolte ekstravagante dhe pamje “effortless”.

Gardëroba e Emily frymëzon gjithkënd të dalë nga zona e komfortit, tek ato kostumet e mërzitshme që jemi mësuar t’i shohim nëpër punët e zyrës. Ajo na jep disa ide shumë të mira për ti dhënë tone të tjera përditshmërisë tonë.

Në cilin grup futeni ju? Tek ata që e “ahurojnë” serialin? Apo tek ata që e kritikojnë?

- Advertisement -

Më Shumë

Ku u “avulluan” dy milionë eurot e shtetit, çka dihet deri tash

Mbi 2 milionë euro të Thesarit të Shtetit janë zhdukur gjatë këtij muaji. Për këtë rast, deri tash është arrestuar një person, i cili...

Jakup Krasniqi: Dy të arratisurit që i morën 2 milionët e Thesarit anëtarë të NISMA’s

Kosova këto ditë është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, përmes katër transaksioneve të ndryshme,...

Sot u nënshkruan marrëveshjet për subvencionimin në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit në Malishevë

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Komunën e Malishevës, përkatësisht drejtori i kësaj drejtorie, Rexhep Mazreku, ka nënshkruar marrëveshjet për subvencionimin e organizatave...

Barça-Juve, me 5 mijë tifozë në “Camp Nou”?

Te Barcelona kërkojnë të zbusin sadopak humbjet e shumta financiare të krijuar nga pandemia Covid-19. Ndonëse përpara janë sfida të tjera të rëndësishme, përfshi...

Duda Balje mahnit me foton e fundit, e quajnë 19 vjeçare

Duda Balje është deputetja më e komentuar në Kuvendin e Kosovës. Ajo shquhet edhe si femër me linja perfekte, ku përkundër moshës që ka, vazhdon...

Besohet të jetë konfirmuar aktakuza kundër Thaçit e Veselit

Gjykata Speciale nuk ka treguar nëse është konfirmuar ose jo aktakuza kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, ani se...

Rrëmbimi i Policisë

Pakkush besonte që në qeverinë Kurti shkarkimit do t’i shpëtonte ishdrejtori Rashit Qalaj. I njohur për afërsi me kundërshtaren e fortë të Vetëvendosjes, Partinë...

Ilaçi që shëroi Trumpin, në Kosovë shitet nga 81 deri në 320 euro

Ka afro dy muaj, kur i pari i Shëndetësisë aprovoi kërkesën për importimin e tyre. E në mesin e këtyre medikamenteve, që në Klinikat e...

Pesë persona arrestohen pasi zihen në flagrancë duke vjedhur në Malishevë

Pesë persona janë arrestuar nën dyshimin se kanë vjedhur, të dielën në Malishevë. Policia e Kosovës në raportin 24-orësh njofton se ata ishin zënë në...

Kompleksi i Xhamisë së vjetër në Laskovec merr statusin e monumentit në mbrojte shtetërore

Me propozim të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Xhamia e vjetër e fshatit Arbëri (Leskovec) i është shtuar regjistrit të monumenteve në...

Propozimi në Zvicër: Çdo qytetari nga 7 mijë e 500 franga

Nëse është e suksesshme, skema vlerësohet të kushtojë 45 miliardë CHF. Një iniciativë e cila do të kulmonte me referendum për të paguar çdo qytetar...

Autostrada Shkup-Kosovë do realizohet për dy vite e gjysmë

Kryeministri Zoran Zaev tha se nëse përgatitjet përfundojnë deri në fund të vitit, autostrada nga Shkupi në kufirin me Kosovën mund të jetë gati...

PEN Qendra e Kosovës mban sot mbrëmje letrare për Anton Pashkun

Në kuadër të “Orës së Shkrimtarit” PEN Qendra e Kosovës vazhdon përkujtimin e shkrimtarëve të ndjerë të Kosovës. Përkujtimi i radhës i kushtohet prozatorit Anton...

Aksident në Suharekë, fëmija në biçikletë përplaset me veturën

Një aksident ka ndodhur në fshatin Studenqan të Suharekës, ku një fëmijë ka mbetur i lënduar. Sipas Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të premten...

Në Komunën e Malishevës angazhohen 30 praktikantë

Në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar në mes të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) dhe Agjencisë së Punësimit në Republikën e Kosovës...

Policia hungareze arreston shoferin e autobusit nga Kosova, i gjen drogë në specat e kosovarëve

Kjo sasi e drogës, ishte fshehur brenda thasëve të specave. Policia hungareze, arreston shoferin e autobusit nga Kosova. Janë tregjet e vendit, ku rëndom qytetarët,...

Lajmet e Fundit

Shtyhet seanca për mosdeklarim të pasurisë ndaj asambleistit në Rahovec

Të hënën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec, ka dështuar të mbahet seanca fillestare ndaj asambleistit të Komunës së Rahovecit, Dervish Qadraku,...

Prizren, shtyhet gjykimi ndaj Ilir Haxhiaj i cili po akuzohet për rrahjen e gruas e cila më pas kishte vdekur në QKUK

ë hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor ndaj Ilir Haxhiaj, i cili po akuzohet se ish-bashkëshortes së tij,...

Ministria e Infrastrukturës e mbajti 10 ditë të fshehur skandalin e 2 milionëshit, dëshmojnë dokumentet

Një ditë pas vjedhjes dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit, Zyrtari Kryesor i Financave të Ministrisë së Infrastrukturës, i ka njoftuar krerët e...

Kryetari i Rahovecit flet për historinë e përdorimit të gjuhës bullgare në këtë qytet

Në shumë familje në Rahovec për dekada është komunikuar në gjuhën bullgare. Një veprim i tillë vazhdon edhe sot por shumë më pak. Për...

Irfan Fusha dënohet me 500 euro gjobë

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, është shpallur aktgjykim dënues ndaj Irfan Fushës, person përgjegjës i kompanisë “Abi Elif”, i akuzuar për veprën...