19.2 C
Prizren
E mërkurë, 15 Korrik, 2020

Dragash/Koordinatori Hoti takohet me fituesit e garave republikane

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, sot vizitoi nxënësit fitues të garave republikane të cilët po mbajnë kampin kreativ një javor në Brod të Dragashit.

Koordinatori Hoti fillimisht u takua me mësimdhënësit që po shoqërojnë nxënësit të cilët i falënderoi për angazhimin e tyre si gjatë procesit të garave, ashtu edhe për kujdesin ndaj nxënësve gjatë kampit. Nga ana e tyre, mësimdhënësit thanë se janë shumë të kënaqur me gjithë organizmin e garave në gjithë vendin, duke theksuar se garat e tilla kanë qenë shumë të nevojshme për sistemin arsimor. Po ashtu, ata treguan përvojën e tyre në kampin kreativ me ç’rast thanë se është një organizim shumë i veçantë për nxënësit.

Në fjalimin e tij drejtuar nxënësve, Koordinatori Hoti tregoi sa madhështore është fitorja që kanë arritur duke u zgjedhur si më të mirët  e republikës. “Si fitues republikan ju jeni realisht mendja e ardhshme e Kosovës. Kur them kështu mendoj në arsim, shkencë, kulturë e të gjitha fushat tjera. Secili nga ju këtu, nesër mund të jetë kryeministër, president, nobelist, austronaut, fizikant, shkencëtar, artist i madh e çka jo tjetër. Megjithatë, ju duhet të jeni modest në jetë, sepse sukseset tuaja janë madhështore, e ato flasin për ju.  Në jetë mësoni që gjërat e bukura t’i ndani me të tjerët, sepse ju keni vlera që duhet t’i ndani. Vetëm me arsim ju mund t’i konkurroni të gjithë moshatarët tuaj në Kanada, Australi, Evropë e kudo tjetër. Andaj, investimi jonë tek ju është jetik dhe ne do të punojmë që ju të merrni atë që meritoni”, tha Koordinatori Hoti.

Nxënësit zhvilluan bashkëbisedim me Koordinatorin Hoti duke parashtruar pyetje rreth Programit Nacional për Rininë dhe rreth garave në përgjithësi.

Koordinatori Hoti falënderoi po ashtu edhe Policinë e Kosovës që po përkujdesen për sigurinë e nxënësve në kamp, si dhe anëtarët e Kuvendit të Rinjve të Kosovës që gjatë kampit kanë realizuar aktivitete edukative e relaksuese për nxënësit.

Janë mbi 200 nxënës fitues të garave  që do të jenë pjesë e kampit kreativ nga 29 komuna të Kosovës vetëm për klasat VI, VII, VIII dhe IX. Në kuadër të kampit kreativ, në grupin e parë janë rreth 100 nxënës nga komuna e Deçanit, Junikut, Mitrovicës, Hanit të Elezit, Shtimes, Gjilanit, Vushtrrisë, Skënderajt, Kamenicës, Kaçanikut dhe Klinës.

Nën organizimin e Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Garën Nacionale në Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik si dhe në Garën Nacionale të Diturisë, për herë të parë në Kosovë, rreth 316,000 kishin mundësinë të përfshihen në garë nga të cilët janë shpallur 44,723 fitues.?

- Advertisement -

Më Shumë

Anton Quni nuk merr anë në përplasjen mes Osmanit dhe Ukajt, kërkon të shtrijnë dorën e pajtimit

Ministri i Mbrotjes dhe kryetari i degës së LDK’së në Prizren, Anton Quni thotë se skenat e mbrëmshme në Kuvendin e Kosovës janë për...

Kuvendi i Prizrenit nuk e miraton Kornizën Afatmesme Buxhetore 2021-2023

Anëtarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit në seancën e fundit të organit më të lartë vendimmarrës lokal nuk e kanë aprovuar Kornizën Afatmesme...

Malishevë: E kushtëzoi një vajzë për të dalë me të, e shantazhoi me publikim të fotove

Policia në Malishevë ka arrestuar një person i cili dyshohet se e ka kushtëzuar një vajzë për të dalë me të. Rasti ka ndodhur mbrëmjen...

Komuna e Rahovecit mban mbledhje komemorative në nderim të Sabahajdin Qeskës

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në përkujtim të jetës dhe veprës tani më të ndierit, Sabahajdin Qeska, (Inspektor për Çështje Komunale), komuna...

Doli nga shtypi libri më i ri i Agim Vincës “Ditari i Pandemisë”

Doli nga shtypi, në botim të shtëpisë botuese “Artini” nga Prishtina, libri më i ri i Profesor Agim Vincës: “DITARI I PANDEMISË. Rrëfime nga...

Oxfam paralajmëron se uria gjatë Covid-19 mund të vrasë më shumë sesa virusi

Oxfam ka paralajmëruar se, deri në fund të vitit, “12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria e lidhur me Covid-19 – potencialisht...

Pesha e botës është dashuri

Poezi nga Allen Ginsberg Përktheu: Faslli Haliti Pesha e botës është dashuri. Nën barrën e vetmisë nën barrën e pakënaqësisë, pesha, pesha që mbajmë mbi shpinë është dashuri. Kush mund ta mohojë? Në ëndërr na prek trupin, në mendim ndërton një...

12 vjet burg, mësoni kur mund të dënohet një kosovar kaq ashpër për përhapje të COVID

Qeveria e Kosovës ka shtrënguar masat në luftën kundër COVID-19, pas rritjes së numrit të të vdekurve dhe rritjes alarmuese të numrit të të...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Mourinho: Tottenhem do të fitojë tituj para se të largohem unë

Jose Mourinho pret që të kthejë Tottenhamin në një skuadër që fiton trofe para se kontrata e tij me klubin të përfundojë. Portugezi iu bashkua...

Kaos tek Interi: Conte me valixhe në duar, kandidati emër intrigues

Antonio Conte dhe Interi mund të ndahen këtë verë. Javët e fundit kanë sjellë zhgënjim të madh në kampin zikaltër, edhe pse vendi i...

214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 10 raste në Prizren

IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë. 60 persona janë shëruar. Ndërsa,...

Hasi drejt një klubi të madh, interesim nga Turqia

Besnik Hasi mund të marrë drejtimin e një klubi të madh. Sipas gazetës “Arriyadiyah”, Hasi po ndiqet me interes nga skuadra e Feneberbahce, me...

Prizreni me vetëm tri raste të reja me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se të hënën në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar vetëm tri raste të...

Gjashtë të vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se 6 persona kanë ndërruar jetë në Kosovë pasi janë infektuar me Covid-19....

Kryeministri: Nuk propozojmë “Gjendje të Jashtëzakonshme”, shtrëngojmë masat anti-COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me Këshillin e Sigurisë ka thënë se do të ketë masa rigoroze gjatë ditëve në vijim “Sapo e...

Lajmet e Fundit

Nusja me alergji nga frutat e thata vdes pasi hëngri ëmbëlsirë në pritjen e dasmës

Një nuse e re ka vdekur në pritjen e martesës së saj pasi pësoi një krizë anafilaktike të shkaktuar nga alergjia prej frutave të...

Prizren, mungon prokurori, shtyhet gjykimi ndaj policit kufitar

Të martën, ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor në Gjykatën Themelore të Prizrenit, në rastin kundër polici kufitar, Avni Ajdini, i akuzuar për keqpërdorim...

“Diçka po më vret”/ Blogerja shtatzënë vdes tragjikisht bashkë me të birin, pasi paralajmëroi fansat

Vlogerja e njohur në Youtube Nicole Thea ka vdekur bashkë me fëmijën që mbante në bark si pasojë e një ataku në zemër, kanë...

Osman Hajdari: Reformimi i Administratës kurseu mbi 150 mijë euro të qytetarëve

Drejtori i Administratës Komunale në Prizren, Osman Hajdrai, tregon se falë reformimit, për një vit janë kursyer mbi 150 mijë  euro të qytetarëve. Postimi në...

Për dhjetë vjet në rrugët e Kosovës kanë vdekur 1317 persona

Është prezantuar raporti “Dekada e sigurisë 2010-2019”. Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi tha se nga viti 2010 deri në vitin 2019 në rrugët e...