20.8 C
Prizren
E enjte, 13 Gusht, 2020

Edhe Komuna e Prizrenit e injoron Bekim Fehmiun !!!

Fahri Musliu

Për fat të keq më duhet ta ndaj edhe një zhgënjim e dëshpërim të radhës me Ju, dashamirë të kulturës e filmit, e veçmas simpatizantë të aktorit më të madh shqiptarë të filmit, me famë botërore, Bekim Fehmiut.

Këto ditë, me shumë vonesë u njoftova se Komisioni për vlerësimin e aplikimeve për subvencione nga ana e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit pranë Komunës së Prizrenit, më 8 qershor, e paska refuzuar projektin tonë për subvencionimin e filmit dokumentar të metrazhit të gjatë, kushtuar jetës dhe veprës së aktorit, Bekim Fehmiu.

Kjo ndodhi edhe përkundër premtimeve të kryetarit të komunës, Mytaher Haskuka dhe drejtorit të deritashëm, Ehat Oreshka se filmi do të mbështetet me shumën më të madhe të mundshme. Habia është edhe më e madhe kur pikërisht në bisedë me kryetarin Haskuka, në fillim të shkurtit të këtij viti, jemi dakorduar për disa aktivitete për shënimin e 10 vjetorit të vdekjes së aktorit, por ai dakordim paska qenë joserioz, sepse të gjitha propozimet e mia e që, në parim, i miratoi kryetari kanë rënë në ujë.

Përpos premtimit se komuna do ta përkrah realizimin e filmit (por duhet të konkurrojë në thirrjen për subvencione që do ta shpallë DKRS, që e bëra më 4.03.2020), kryetari Haskuka premtoi edhe mbështetjen e manifestimit treditësh në Prizren, me karakter ndërkombëtarë, me moton “Bekimi është gjallë”; shpalljen e Bekimit “Nderi i qytetit”; emërtimin e një rruge me emrin e tij; vendosjen e një pllake në murin e shtëpisë ku ka banuar familja e Bekimit (1941-50); mundësinë e shndërrimit në muze të Bekimit, të po kësaj shtëpie; përkthimin në anglisht dhe turqisht të vëllimit të parë të librit autobiografik “E shkëlqyeshme dhe e tmerrshme”, që është odë për Prizrenin dhe do të shërbente edhe si ciceron për turistët e huaj; riparimin e automakinës së Bekimit nga vitit 1968, për ekspozim diku në qendër të qytetit.

Komunës së Prizrenit në fund të vitit 2018, i kam kërkuar që hapësirën e lokalit të ish “Mega sportit”, në afërsi të Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit, ta jap në shfrytëzim për ekspozitë të përhershme, si “Art galeri”, të posterëve e fotografive nga filmat ku luan Bekimi, ekspozimin e filmave në DWD format dhe shfaqjen e tyre, të librave të Bekimit dhe për Bekimin, të pikturave kushtuar aktorit, të gjësendeve nga jeta e tij. Gjithashtu lokali do të shfrytëzohej për tryeza të rrumbullakëta dhe biseda mbi jetën dhe veprën e Bekimin dhe nga fushat e ndryshme të kulturës…

Lokali në fjalë edhe pse mu premtua, gjatë bisedës me kryetarin Haskuka, kuptova se i njëjti do të shndërrohet në hapësirë trajnimi të personave që merren me zejen e argjendarisë/ filigranit, dhe më tha se do të caktojmë lokacion tjetër.

I thash se për këtë trajnim mund të gjendet hapësirë tjetër në qytet kurse për Art galeri , ky është vend më i përshtatshëm dhe e afirmon turizmin kulturor meqë do të ketë shumë vizitorë. Bekimi është brend i Kosovës, e veçmas i Prizrenit ku e ka kaluar rininë, i ka filluar hapat e parë të aktrimit, e ka dashur tej mase Prizrenin, për të cilin ka shkruar librin si askush deri më tash, dhe me hirin e trupit të tij i është kthyer ujit, tokës e qiellit të qytetit. Prandaj, institucionet e Prizrenit dhe qytetarët e tij ia kanë borxh Bekimit ta nderojnë, respektojnë, kultivojnë e afirmojnë personalitetin dhe veprën e tij, si shqiptar nga Prizreni e Kosova, i cili emrin e shqiptarit e të Kosovës e ka shkruar me shkronja të arta në majat e kinematografisë botërore, që deri sot nuk i ka arritur askush. E me këtë e afirmojnë edhe kulturën dhe qytetarinë e Prizrenit.

Prandaj, shtrohet pyetja se ata që kanë vendosur për refuzimin e filmit kushtuar Bekimit dhe anëtarët e Komisionit (listën e të cilëve ma kanë dhënë gabim dhe u kërkoj falje atyre që i kam përmendur), duhet ti japin sçarim opinionit se në bazë të cilave kritere e kanë marrë një vendim të tillë skandaloz? Dhe është për keqardhje se pushteti i drejtuar nga “Vetëvendosja”, thuaja se po sillet njëjtë si ish pushteti i PDK.

A mund qytetarët e Prizrenit të pajtohen dhe të përkrahin vendime të tilla të institucioneve lokale me të cilat injorohet një figurë e kalibrit botëror, çfarë ka qenë Bekimi. A po rrëshqet kultura e Prizrenit në dekadencë totale, kur për atë vendosin njerëz jo kompetent të cilët pak kush ose askush nuk i njeh në qytet? A duhet të pajtohen me këtë vendim organizatat që merren me kulturë, në veçanti Teatri Profesional i Prizrenit që e mbanë emrin e Bekim Fehmiut?

Vitin a kaluar projektin në fjalë e refuzoi edhe Komisioni i Qendrës Kinematografike të Kosovës, e themeluar nga Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit, duke subvencionuar katër filma të huaj, (projektin e kanë mbështetur Qendar E Kinematografisë Kombëtare në Tiranë, Komuna e Prishtinës, Fondacioni për Shoqëri të Hapur). A do të thotë kjo se institucionet shtetërore qendrore e lokale po e injorojnë Bekimin, apo autorët e projekteve? Si mund të kërkohet ndihmë nga institucione tjera jashtë Kosovës, kur ato vendore sillet në këtë mënyrë injoruese?

Të dashur miq dhe qytetarë të Kosovës e veçmas të Prizrenit, edhe përkundër vendimeve të tilla ne ekipi i filmit nuk jemi thyer moralisht por do ta vazhdojmë ta realizojmë këtë dokumentar me të cilin do të mburrën ata që e kanë njohur Bekimin, por edhe gjeneratat e reja të cilat as nuk e dinë se kush është Bekimi meqë institucionet e kulturës nuk kanë bërë asgjë që figura dhe vepra e tij të kultivohet e afirmohet dhe të shërbej si shembull për gjeneratat e reja se si me punë, përkushtim, angazhim, përgjegjësi, moral dhe dinjitet njerëzor, profesional e kombëtar mund të arrihen rezultate edhe në konkurrencat më të fuqishme, dhe të arrihen majat botërore të profesionit.(Marrë nga Facebooku)

- Advertisement -

Më Shumë

Ngasësi nën ndikim të alkoolit kanos policët në Prizren

Në Prizren mbrëmë është arrestuar një person, i cili derisa kishte qenë duke e drejtuar veturën, ishte ndalë nga njësiti policor, por gjatë identifikimit...

Tensionet në Mesdhe në pikën kulmore, roja bregdetare greke qëllon anijen turke

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Votohet rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës

Sot në seancën e Kuvendit është votuar kaloi Rezoluta për të drejtat e pensionistëve kontributdhënës. Kjo rezolutë kaloj me 53 vota për e 11 abstenime. “Kjo...

Kylie Jenner i largon të gjitha rrobat, pozon krejt topless

Kylie Jenner vazhdon të dëshmojë se është mbretëreshë e bukurisë dhe një prej femrave më atraktive në botë. Së fundmi, bukuroshja ka pozuar komplet e...

Greqia nis avionët luftarakë në Mesdhe

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë janë në nivele të larta, teksa të dyja vendet kanë dërguar anije dhe avionë luftarake në Mesdheun lindor. Mediat turke...

Bilanci i COVID-19: 10 mijë të infektuar, e mbi 5 mijë të shëruar

Numri i rasteve pozitive me COVID-19 por edhe i atyre që kanë humbur jetën nga ky virus, vazhdon të jetë i lartë. Dje u shënuan...

Viti i dështuar në Prizrenin turistik

Virusi ka ndikuar që vera e sivjetme të jetë shumë më ndryshe edhe në Prizren. Më e zbrazët, më e varfër dhe më e...

Trusti ka një njoftim rreth tërheqjes së 10 përqindëshit

Fondi Pensional i Kursimeve ka bërë me dije se është duke pritur miratimin e ndryshimeve ligjore në Kuvendin e Kosovës që do t’i mundësonin...

Policia ndërpret një dasmë në Atmaxhë të Prizrenit, iniciohet rast ndaj organizatorit

Një personi i cili dyshohet se ka organizuar aheng familjar në fshatin Atmaxhë të Prizrenit, i është inicuar rasti në Polici, raporton PrizrenPress. Sipas raportit...

Nuk respektuan vendimet e Qeverisë, ndalohen tetë persona në Prizren

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka ndaluar 8 persona në Prizren, të cilët nuk kanë respektuar vendimet e qeverisë për luftimin...

Lajm i mirë: Në Prizren vetëm një rast i ri me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 506 mostra të marra nga ShSKUK...

Veliaj niset drejt Turqisë për kurim nga COVID-19

Prej 28 korrikut kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, është konfirmuar me koronavirus. Pas publikimit të lajmit, Veliaj informoi se ishte karantinuar në banesën e tij...

Kosova nëpër fotografi

Bukuritë e Kosovës, sidomos ato malore janë vërtet pamjet që do të donit të ktheheni prapë. Natyrën dhe liqenet po ua ofrojmë nëpërmjet fotografive të...

COVID-19 i merr jetën edhe një polici të Kosovës

Gegë Prenaj, pjesëtar i Policisë së Kosovës, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Prenaj mësohet se ishte në oksigjenoterapi prej javësh, pas infektimit me...

Vdes vëllai kryetarit të Suharekës

Pas një sëmundje të gjatë ka ndërruar jetw vëllai i kryetarit të komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Ai ka thënë se përpjekja më e madhe...

Conte flet pas kualifikimit në gjysmëfinale

Trajneri i Interit, Antonio Conte, ka thënë se skuadra e tij dëshiron t’i shkojë deri në fund Ligës së Evropës, pas kualifikimit në gjysmëfinale...

Lajmet e Fundit

Vërshimet kanë shkaktuar dëme të mëdha në Dragash

Kryetari i komunës së Dragashit, Shaban Shabani, ka folur për vërshimet e shkaktuara në fshatrat e kësaj komune në javen e kaluar. “Dëmet që janë...

Vaksina amerikane për COVID-19 është duke funksionuar

Një vaksinë për COVID-19 e krijuar nga kompania farmaceutike Pfizer ka kaluar testimet për siguri dhe efikasitet në testimet fillestare klinike, thuhet në një...

KMDLNj kërkon të hiqet pagesa për teste në laboratorët private

Këshilli për Mbrojtje të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) thotë se qytetarët e Kosovës nuk duhet të paguajnë për t’u testuar për COVID-19...

Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit

Fjalimi i më poshtëm, sjellë në shqip nga Aurenc Bebja, është marrë në librin “Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire” të autorit Stephan Zannowich. Teksti...

Rashica transferohet te klubi i Premier League

Milot Rashica do të largohet nga Werder Bremen këtë merkato. Sulmuesi i kombëtares kosovare po kërkohet nga shumë klube të njohura evropiane, por skuadra...