18.8 C
Prizren
E diel, 5 Korrik, 2020

Edhe Kryesia Qendrore e LDK-së kundër Eqës

Eqrem KryeziuKryetari i Degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren Eqrem Kryeziu do të largohet nga drejtimi i kësaj dege menjëherë pas përfundimit të zgjedhjeve nacionale. Një anëtar i Kryesisë së LDK-së i ka thënë Gazetës Blic në kushte anonimiteti ka thënë se kjo tashmë është punë e kryer.

“Nëse Kryeziu nuk jep dorëheqje ai do të shkarkohet pas mbajtjes së zgjedhjeve, për faktin se ai ka dështuar që t’i fitoj zgjedhjet dhe nuk ka arritur që ta drejtoj ashtu si duhet këtë degë të partisë”, ka thënë ky burim.

Ndërkohë, ditë më parë Gazeta Blic ka raportuar se edhe shumë anëtarë të Kryesisë së Degës së LDK-së, në Prizren janë shprehur të pakënaqur me Eqrem Kryeziun, por kanë marrë “urdhra” nga lartë që mos të bëjnë zhurmë derisa të përfundojnë zgjedhjet nacionale.

Ndërkaq, vetë Eqrem Kryeziu nuk ka pranuar që të komentojë në lidhje me shkarkimin e mundshëm të tij. Ai ka thënë se nuk i komenton shkrimet e medieve të cilët thirrën në anonimitet.

“Ka një problem këtu: Ju operoni me anonimë. Në qoftë se mendoni se unë hyj në debat me maska, atëherë ju them se kjo nuk mund të bëhet”, ka thënë Kryeziu kur i është kërkuar që të komentojë kërkesat për largimin, gjegjësisht shkarkimin e tij nga Kryesia e Degës së LDK-së.

Ndërkohë, njëri prej asamblesitëve të LDK-së në Kuvendin Komunal të Prizrenit, i ka thënë gazetës Blic, se tashmë shumica e kryesisë së kësaj partie në këtë degë është pajtuar për një kandidat të përbashkët, i cili do ta pasojë Kryeziun.

“Do ta kemi kandidatë për kryetar dege, një njeri i cili do të jetë i pranueshëm nga të gjitha nëndegët. Tashmë e kemi edhe emrin e tij, por s’do ta publikojmë deri në përfundim të zgjedhjeve nacionale”, ka thënë ky asamblesit i LDK-së.

Zyrtarisht askush nga kryesia e LDK-së nuk ka pranuar të flasë. Gazeta ka provuar që të kontaktojë me Vjosa Osmanin, Ismet Beqrin dhe Haki Rugovën, por asnjëri prej tyre nuk ka shprehur gatishmëri që të flasë në lidhje me këtë çështje.

Ndryshe, Eqrem Kryeziu në zgjedhjet e fundit lokale ishte kandidati i LDK-së për kryetar i komunës së Prizrenit, por që ishte mundur nga kandidati i PDK-së Ramadan Muja. Problemet në këtë degë të LDK-së kanë filluar edhe para zgjedhjeve lokale, mirëpo zërat për largimin e Kryeziut u shtuan sidomos pas zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit.

- Advertisement -

Më Shumë

Vetëm dje 18 lindje në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 18 fëmijë, transmeton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit,...

Ish-kryeministri francez dënohet me burgim për keqpërdorim të fondeve publike

Një gjykatë franceze ka dënuar të hënën ish-kryeministrin francez, Francois Fillon me pesë vjet burgim, tri prej të cilave të pezulluara, për përvetësim të...

Më në fund ka një datë për kompletimin e trilogjisë Fury – Wilder

Meçi i tretë mes Tyson Fury kundër Deontay Wilder është caktuar për 19 dhjetor të këtij viti në Las Vegas. Bronze Bomber’ do të përballet...

Fernando Pessoa: Epitaf

Nuk jam asgjë E nuk do të jem kurrë asgjë, Nuk dua të jem një hiç, Megjithatë kam brenda vetes tërë ëndërrat e botës! Përktheu: Moikom Zeqo

Arthur Melo mbërrin në Torino për të kryer vizitat mjekësore (Video)

Tashmë është thuajse e kryer. Arthur Melo ka mbërritur në Torino për të kryer vizitat mjekësore te Juventus. Orët e vona të mbrëmjes së djeshme...

”Rolling Stones” kërcënojnë me padi Trumpin për përdorimin e këngëve të tyre

Grupi legjendar i muzikës rok ”Rolling Stones” ka kërcënuar presidentin amerikan Donald Trump me procedim ligjor për përdorimin e këngëve të tyre në mitingjet...

Mustafa: Pas aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit, vendi është futur në situatë e cila nuk garanton stabilitet të institucioneve

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se, pas propozim aktakuzës nga Specialja ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, Kosova...

Hoti thotë se mosbartja e maskave përbën vepër penale

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes konferencës për media tha se vendosja e maskës është e obligueshme dhe se ata që nuk e vendosin,...

‘Agjentët janë duke ëndërruar për një dyshe Messi-Ronaldo te Juventus’

Ish-sulmuesi i Barcelonës , Rivaldo ka dhënë disa versione mbi atë se çfarë mund të ndodh nëse Lionel Messi vendos të largohet nga “Camp...

Voto 4 Ermina-Lekaj Perljaskaj

Seremb Gjergji  Voto një shqiptare e cila ka parime, cilësi dhe dituri, por mbi të gjitha, drejtësi dhe fuqinë për t’i realizuar projekte që i...

“Hidroregjioni Jugor” në Prizren hap konkurs për kryeshef

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “ Hidroregjioni Jugor” në Prizren ka hapur konkurs për pozitën e kryshefit në këtë ndërmarrje. Konkursi është publikuar sot, shkruan “PrizrenPress”. Këtë...

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Dje në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini Ilir Muharremi, kritik i artit Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes...

Presidenti Thaçi sonte u drejtohet qytetarëve

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sonte do t’u drejtohet qytetarëve me një fjalë nga zyra e tij. Kjo do të jetë fjala e...

Peng i prokurimit, 15 fshatra të Dragashit që pesë vjet pa ujë të pijshëm

Banorët e 15 fshatrave të Komunës së Dragashit po vazhdojnë të kenë sfidë furnizimin me ujë të pijshëm. Përkundër që ka pesë vjet që...

Rama vizitë dyditore në Kosovë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të zhvillojë sot një vizitë dyditore në Kosovë. Shefi i qeverisë shqiptare do të ketë sot dhe nesër takime...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 80 bursa për studentë

Komuna e Prizrenit ka shpallur konkurs për ndarjen e bursave për studentët e kësaj komune që studiojnë në universitetet publike. Numri i bursave që do...

Lajmet e Fundit

178 raste të reja me koronavirus, 10 në Prizren

50 TË SHËRUAR DHE 178 RASTE ME COVID-19! Sot më 04 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Edhe Komuna e Prizrenit e injoron Bekim Fehmiun !!!

Fahri Musliu Për fat të keq më duhet ta ndaj edhe një zhgënjim e dëshpërim të radhës me Ju, dashamirë të kulturës e filmit, e...

Mustafa: Pas aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit, vendi është futur në situatë e cila nuk garanton stabilitet të institucioneve

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se, pas propozim aktakuzës nga Specialja ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, Kosova...

Ballkani vazhdon ëndrrën për titull

Ballkani mori fitore me rezultat 5:1, falë het-trikut të shënuar nga Blend Baftiu, në ndeshjen kundër Dukagjinit, që radhitet në fund të tabelës, për...

Madhështia e fjalëve të fundit të Skënderbeut

Dielli, që është shëmbëllimi i Perëndisë, shkëlqen pa dallim për turkun ashtu si për të krishterin. Kushdo që këshillon për të luftuar për hir...