-2 C
Prizren
E enjte, 2 Prill, 2020

Egjipti kthehet me protesta paqësore

Protesta-ne-egjiptPak ditë pas aksionit të dhunshëm të forcave të ushtrisë Egjitpiane për shpërbërjen e Vëllazërisë Myslimane, mbështetësit e Presidentit të rrëzuar egjiptian, Mohamed Morsi, organizuan protesta “të Premten e Dëshmorëve” të cilat nuk kujtonin demonstratat masive të fundit ku humbën jetën mbi 1000 persona.

Protestuesit kishin njoftuar të Premten 28 “marshime paqësore”, pas namazit të drekës, por me shumë vështirësi u kryen vetëm disa nga ato me qindra njerëz në Kajro.

Sipas zyrtarëve në vend kjo i atribuohet çorganizimit të radhëve të Vëllazërisë Myslimane, pasi udhëheqësit e rëndësishëm të kësaj lëvizjeje janë burgosur ditët e fundit pas eskalimit të shtypjes nga ana e ushtrisë, transmeton Oranews.

Udhëheqësit e paktë që nuk janë nëpër qeli, mbajnë qëndrim të kujdesshëm ndërsa anëtarë të tjerë thonë se lëvizja është e paralizuar, pasi ata nuk marrin ushëzime “të shkruara” për organizimin e demonstratave dhe transportimin e pjesëmarrësve me autobusë nga krahina të ndryshme, ndërsa dhe telefonatat e tyre përgjohen. Shumica e përkrahësve të ish presidentit islamik kanë frikë të dalin përsëri në rrugë, duke e ditur se pushteti i ri, e udhëhequr de facto nga ushtria, ka treguar se ajo nuk heziton të urdhërojë policinë të hapë zjarr të drejtpërdrejtë kundër kundërshtarëve demonstrues.

Megjithatë, vendimi i së Enjtes, për lirimin me kusht të ish presidentit, Hosni Mubarak, shtoi frikën e egjiptianëve se ushtria është duke u përgatitur për të ringjallur rregjimin e Mubarakur dy vjet pas kryengritjes popullore që i dha fund sundimit.

Rrugët kryesore në kryeqytet gjatë se Premtes në mëngjes mbetën të mbyllyra nga tanket e ushtrisë dhe barrikadat e policisë. Qindra njerëz marshuan në Kajro, duke filluar nga xhamitë drejt qendrës, dhe duke thirrur parrulla kundër shefit të forcave të armatosura, Abdel Fatah al-SISI. Gjithashtu ata thërrisnin slogane kundër shtetrrethimit i icili është ende në fuqi, në bazë të gjendjes së jashtëzakonshme të shpallur nga qeveria javën e kaluar.

Sipas gazetës shtetërore “al-Ahram”, policia përdori gaz lotsjellës për të zmbrapsur protestuesit vetëm në Mansoura, në deltën e Nilit. 25 persona u plagosën në përleshjet midis përkrahësve dhe kundërshtarëve të qeverisë në qytetin Tanta, dhe në Delta, ku policia arrestoi 20 përkrahës të Vëllazërisë për armëbajtje pa leje.

- Advertisement -

Më Shumë

Kapen me drogë pesë persona në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës së djeshme në Prizren, i ka arrestuar pesë persona të cilëve në veturë u është gjetur...

Ibrës “i prishet qejfi”, vendos largimin nga Milani në verë

Aventura e dytë e Zlatan Ibrahimovic me fanellën e Milanit duket se do të zgjasë vetëm disa muaj, pasi kontrata e suedezit me klubin...

Prodhuesit kërkojnë mbështetje urgjente nga Qeveria pas ndikimit të pandemisë

Qeveria duhet të ndërmarrë masa të menjëhershme për të trajtuar vështirësitë ekonomike me të cilat po përballet sektori privat në përgjithësi, dhe prodhuesit në...

Prizren/ Vajza përkujton babain në 21-vjetorin e rënies: Për shkak të koronavirusit nuk organizuam homazhe

Teuta Muji ka përkujtuar babain në 21-vjetorin e rënies për liri. Por, ky vit është i zymtë për familjen për shkak të gjendjes me koronavirus...

Atalanta-Valencia, bomba biologjike që solli shpërthimin e pandemisë

Shkenctarë të njohur kanë deklaruar sot me keqardhje se një ndeshje e Champions League muajin e kaluar në Milano, mund të ketë qenë pika...

Prizren, këshilla psikologjike online rreth stresit të pandemisë COVID-19

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se ka marrë iniciativë për krijimin e linjës për këshillim psikologjik lidhur me stresin dhe ankthin gjatë këtyre ditëve...

Ky është orari i mësimit në distancë për javën e ardhshme

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka bërë të ditur orarin e mësimit online për javën e ardhshme, transmeton Klan Kosova. Këtë...

Koronavirusi në Kosovë, 10 milionë euro humbjet ditore

Restorantit të hapur para 15 vjetëve, pronari Faton Abdullahu është detyruar t’ia vërë drynin. Shkak për këtë janë masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës...

Mjekë shqiptarë në Itali/ Meta: Ky solidaritet do forcojë marrëdhëniet mes dy popujve

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka vlerësuar kontributin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë të cilët shkuan në Itali  për të luftuar me koronavirusin. “Mirënjohje...

“The New York Times”: koronavirusi ndihmoi në rrëzimin e qeverisë së Kosovës, me një ndihmë të vogël nga SHBA-ja

Pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë, gazeta e njohur amerikane, “The New York Times”, ka shkruar një artikull me titull “Koronavirusi ndihmon...

Në Retijë të Rahovecit përkujtohen dëshmorët dhe martirët e lirisë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, sot gjatë ditës ka bërë homazhe dhe nderime në fshatin Retijë me bashkëpunëtorë si dhe përfaqësues të...

I martuar me miliarderen kineze, modeli shqiptar dhuron 200 mijë maska për Shqipërinë

Rolando Lekaj e nisi karrierën e tij si model pasi fitoi çmimin e parë në “Miss&Mister Lezha”. Më pas ai mori pjesë në spektakle të...

Haskuka njofton se i infektuari që rezultoi pozitiv sot në Prizren, kishte ardhur nga një shtet tjetër

Sot u raportuan edhe dy raste me koronavirusin Covid-19 në Kosovë, duke çuar numrin në 108. Njëri prej tyre ishte nga Prizreni, që edhe shënoi...

Ministrja Dumoshi caktoi vlerën financiare për poentimin e pikëve për federatat, sportistët e trajnerët

Sipas legjislacionit për sportin dhe financimin e federatave sportive, sportistëve dhe trajnerëve, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka nënshkruar sot dy...

Si e priti Arilena Ara anulimin e Eurovisionit?

Koronavirusi u bë shkak që të anulloheshin shumë aktivitete nëpër botë dhe një ndër to ishte edhe festivali europian “Eurosong”. Këtë vit Shqipëria do...

Komuna e Prizrenit shpërndan pako ushqimore për familjet me gjendje të rëndë ekonomike

Komuna e Prizrenit nëpërmjet Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale është duke u kujdesur në përmbushjen e nevojave të familjeve me gjendje të rëndë...

Lajmet e Fundit

SHBA, vatra e re e Coronavirusit: Spitalet e New Yorkut në kaos, pacientët shtrihen në korridore

SHBA është kthyer në vatrën kryesore të koronavirusit në botë dhe deri më tani ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve. Pamje...

Duda Balje kritikon Kurtin për shkarkimin e zv/ministrit Shabani, thotë se e bëri për t’u hakmarrë ndaj tyre

Nga zyra e kryeministrit thonë se ministria në fjalë ka pasur nevojë për riformatim. Pozitën që e mori dy javë më parë, iu desh që...

Abrashi: Partitë po përpiqen të uzurpojnë nga frika e rritjes së Vetëvendosjes, por zgjedhjet janë të domosdoshme

Deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, tha se zgjedhjet janë të domosdoshme pas kalimit të krizës së pandemisë dhe se ky opsion do të jetë...

Nga e hëna asnjë i arrestuar në Suharekë për moszbatim të vendimit të Qeverisë për mbrojtje nga pandemia

Në Suharekë asnjë person nuk është arrestuar që nga e hëna e deri më sot, për shkelje të masave të Qeverisë së Kosovës për...

Pako Emergjente: Qeveria do t’i transferojë paratë në llogari të punëtorëve, jo të shefave

Këtë javë, Qeveria e Kosovës miratoi pakon emergjente përmes të cilës përfshihet mbështetja financiare për bizneset në Kosovë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave dhe Transfereve,...