21.7 C
Prizren
E enjte, 24 Shtator, 2020

Ekipi ushtarak-mjekësor italian viztoi spitalin e Prizrenit

Një ekip ushtarak-mjekësor nga Italia i cili ka ardhur në Kosovë për të ndihmuar në luftën anti-COVID-19, të martën, ka qëndruar për gati 3 orë, në Spitalin e Përgjithshëm “Prim.Dr. Daut Mustafa” në Prizren, ku janë takuar me drejtorin dhe menaxhmentin e spitalit dhe kanë vizituar pacientët me COVID-1i të shtrirë të repartin infektivë..

Ekipi ushtarak-mjekësor, i udhëhequr nga Dr. Cristian Benegamo, me ekipin Dr. Francesco Ricardiello, Rafaele Santomasimo dhe Davide Barletta është pritur nga drejtori ekzekutiv, Prof. Ass. Dr. Afrim Avdaj, me ekipin menaxherial drejtori mjekësor, Dr. Ali Hoti, Drejtori infermierisë, Msc. Bajram Vezaj dhe kryesuesi I Këshillit Profesional, Dr. Bali Gashi.

Dr. Cristian Benegamo udhëheqës i Ekipi ushtarak-mjekësor italian: “Ne kemi ardhur në Kosovë për të ndihmuar në në luftën anti-COVID me eksperiencat që kemi pasur në Itali. Ne vlerësojmë përpjekjet e institucioneve të Kosovës dhe spitaleve për masat e marra dhe uljen e numrit të infektuarëve. Nga eksperiencat tona, betejat fitohen në komunitet para se rastet të vijnë në spital. Për këtë duhet popullata vazhdimish të informohet për masat mbrojtëse dhe aplikimin e tyre, pavarësisht rënies së numrit të infektuarëve dhe njëkohësisht duhet të angazhohen të gjitha institucionet, jo vetëm spitalet. Ne si ekip nga Italia në Kosovë do të qëndrojmë për dy muaj dhe do të jemi në dispozicion për të ofruar asistencën tonë për çfardo lloj ndihme që kërkohet”-, tha Dr. Cristian Benegamo udhëheqës i Ekipi ushtarak-mjekësor Italian.

Prof. Ass. Dr. Afrim Avdaj, drejtor ekzekutiv: “ Ne vlerësojmë ardhjen e juaj si ekip mjekësor për të na ndihmuar në luftën anti COVID. Njëkohësisht falënderojmë shtetin mik, Italinë, për ndihmën e vazhdueshme që ka dhënë dhe vazhdon të jep për Kosovën. Ne, ndoshta vetëm moralisht kemi qenë me ju në kohën kur Italia përballej me situatën e rëndë të pandemisë. Ardhja e juaj në Kosovë është është e një rëndësie të veçantë dhe një imput në punën dhe angazhim tonë të pandërprerë për të vazhduar luftën anti COVID dhe për të fituar këtë pandemi që ka prekur pothuaj se gjithë globin. Ne jemi spitali i parë rajonal, pas QKUK-së, që kemi filluar me trajtimin e rasteve pozitive me COVID-19 qysh në muajin prill. Pikun e kemi pasur më datën 14 gusht kur kemi pasur 105 pacientë, ndërsa në këto momente kemi 47 pacientë me COVID-19 që janë duke u trajtuar në spitalin tonë. Ne kemi marrë të gjitha masat e duhura, gjithnjë duke respektuar vendimet e MSH-së dhe rekomandimet e SHSKUK-së, IKSHP-së dhe OBSH-së. Ne do të vazhdojmë me angazhimin tonë dhe këtu duhet të falënderoj stafin menaxherial dhe gjithë punonjësit shëndetësore që me përkushtimin maskimal dhe pa asnjë hezitim kanë qenë afër dhe në shërbim të pacientëve me COVID-19:, pohoi drejtori akezutiv, Prof. Ass. Dr. Afrim, Avdaj, duke ofruar edhe statistikat për për të gjitha rastet e trajtuara.

Ekipi Italian i shoqëruar nga drejtori ekzekutiv kanë vizituara hapësirat e ndërtesës ku janë duke u trajtuar rastet me COVID-19, ndërsa nga afër bashkë me ekipin e infektologëve kanë viztuar edhe disa nga paciientët e shtrirë në repartin infektiv.

- Advertisement -

Më Shumë

800 qytetarë u gjobitën dje pasi nuk i respektuan masat ndaj COVID-19

Përveç gjobave për shkelësit e trafikut që ka shqiptuar dje Policia e Kosovës, janë shqiptuar gjoba edhe për qytetarët që nuk i respektuan masat...

Suharekë/ Me traktor lëndon 3 fëmijë në oborrin e shkollës

Një rast i rëndë ka ndodhur dje rreth orës 18:30 në fshatin Semetisht të Suharekës, raporton PrizrenPress. Sipas Policisë, i dyshuari me traktor duke bartur...

Dy të vdekur dhe 61 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se në 24 orët e fundit në Kosovë kanë vdekur dy persona nga coronavirusi,...

Lajm i mirë: Sot, asnjë i infektuar me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 503 mostra të...

Një i shëruar dhe asnjë rast i ri me COVID-19 në Malishevë

Sot një person nga Komuna e Malishevës, është shëruar nga covid-19, ndërsa nuk është regjistruar asnjë rast i ri. Kjo është konfirmuar nga ana...

Kurti për zgjedhjet: Do t’i marrim 50% bashkë me Vjosa Osmanin

Kryetari i LVVV-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në DESKU të KTV-së është shprehur i bindur se partia e tij dhe kryetarja e...

Paralajmërohet ndryshim i çmimit për regjistrim të automjeteve

Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli, ka paralajmëruar se nga viti i ardhëm çmimi i polisave të sigurimit të detyrueshëm të automjeteve (TPL), do...

Prizren: “I pasigurt në shtëpi”

Janë bërë më shumë se një vit nga vdekja e nënës së A. H.  Hatije Dina vdiq në moshën 54-vjeçare në rrethana të dyshimta, të...

Gnabry: Bayern nuk ngopet, i duam të gjithë trofetë! Numri 7? Krenar

Ylli i Bayern Munchen, Serge Gnabry, ka folur për mediat gjermane pas një ndeshje të shkëlqyer që bëri kundër Schalke, ku shënoi tripletë dhe...

TopChannel publikon aktakuzën për Thaçin e Veselin, përmenden edhe emra të tjerë

Ngritja e aktakuzës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe disa  prej anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK , nga prokurori special  më 24...

Policia në Prizren kontrollon makinat bujqësore dhe automjetet pa sinjalizim e drita

Me qëllim parandalimin e aksidenteve në trafik e sidomos atyre me fatalitet, lëndime trupore dhe dëme materiale si pasojë e parregullsisë së gjendjes teknike...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...

Në Prizren një person plagoset me predhë

Një person ka mbetur i plagosur nga shpërthimi i një predhe, raporton PrizrenPress. Ngjarja ka ndodhur gjatë pasditës së të shtunës në Prizren. Sipas Policisë,...

Familja kërkon drejtësi për vrasjen e mistershme të Abedin Bytyqit, Apeli kthen rastin në rigjykim

“Ani e kanë vra e kanë vra, po pse me ja kall trupin se?” Kësaj pyetjeje nuk po i gjen kurrsesi përgjigje tash e 4...

Talljet me Zafir Berishën për pozitën e koordinatorit, reagon MPB

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha është emëruar dje Koordinator për Siguri Kibernetike të Kosovës. Pas emërimit të tij në këtë pozitë, ka pasur...

Flet Zafir Berisha, i ka dy fjalë për pozitën e re si Koordinator i sulmeve kibernetike

Zv.ministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka konfirmuar se ka marrë pozitën e Koordinatorit Nacional për sulme kibernetike, shkruan GazetaBlic. Në një shkrim në...

Lajmet e Fundit

Prizren: Babai shpërthen në lot në seancën kur vrasësit të djalit të tij i shqiptohet dënimi me burgim të përjetshëm

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është dënuar sot me burgim të përjetshëm nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir...

Muharrem Qena, artisti shumëdimensional që ia kushtoi një jetë artit

Shkrimtar, këngëtar, aktor dhe regjisor shqiptar, Muharrem Qena, lindi në 25 Qershor të vitit 1934 në Mitrovicë. Muharrem Qena është njëri prej themeluesve të skenës teatrore dhe të këngës argëtuese shqiptare. Ai punoi si...

Paralajmërohet ndryshim i çmimit për regjistrim të automjeteve

Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli, ka paralajmëruar se nga viti i ardhëm çmimi i polisave të sigurimit të detyrueshëm të automjeteve (TPL), do...

Ish-rreshteri policor dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen në Suharekë

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është shpallur fajtor nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir Aliaj në Suharekë. Ai u...

Për herë të parë në Kosovë, Komuna e Prizrenit ofron Shërbimin Geriatrik

Komuna e Prizrenit, sot për herë të parë në Kosovë, ka futur në funksion shërbimin geriatrik, për të moshuarit që kanë nevojë për ndihmë...