11.9 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

Eksperti kroat tregon se si duhet vepruar me Ariun e Prizrenit

“Ariu është kafshë shumë oportuniste dhe provon shumë mënyra për ta gjetur ushqimin. Shkon në çdo vend dhe provon të gjejë diçka për të ngrënë.”, kjo ka qenë teoria e profesorit kroat për prezencën e ariut të murrmë i cili që tash e disa javë po endet maleve e rrugëve të Prizrenit.

Slaven Reljiq, profesori kroat i cili ka përvojë në planifikimin e turizmit gjatë qëndrimit të tij në Kosovë u ka dhënë këshilla institucioneve vendore se si të veprojnë me ariun që ia ka mbytur 28 dele një familjes në fshatin Pouskë të Prizrenit.

Ai në disa përgjigje që Gazetës Express i janë dërguar nëpërmjet zyrtarëve të “Pyllit të arinjëve” në Badovc,  se kjo sezone është koha kur arinjtë çiftëzohen. Andaj prezenca e ariut të murrmë brenda fshatit Pouskë mund të ndërlidhet me këtë çështje.

“Arsyeja pse ata veprojnë në këtë mënyrë është se kanë shumë më pak hapësirë gjatë këtij sezoni dhe arinjtë meshkuj më të vjetër nisin të kërkojnë arinjtë femra  dhe për shkak të çiftëzimit ata bëhen më agresiv”, ka thënë profesori.

Sipas tij, arinjtë e rinj femra kërkojnë strehim në vendbanimet e njerëzve.

“Dhe kur nuk kanë ushqim të mjaftueshëm fillojnë të sillen rreth fshatit. Ata njihen për nuhatje të mirë dhe nuk ndalen derisa ta gjejnë ushqimin”, sqaron eksperti.

Por ai ka dhënë edhe disa këshilla se si duhet zënë ariun. Thotë se ai mund të qëllohet edhe me plumba gome.

“Para se të merret një vendim i tillë, d.m.th të vritet ariu, janë shumë hapa që duhet ndërmarrë më parë, si për shembull të qëllohen ariu me plumba gome apo të gjuhet me fishekzjarrë, apo ekzistojnë sensorë të cilët bëjnë zhurmë të madhe prandaj ndizen dritat dhe kështu ariu largohet”, ka thënë tutje Slaven Reljiq, profesori kroat.

Por nëse ariu tregohet agresiv edhe me njerëzit, atëherë ai duhet të eleminohet.

“Pasi ti ndërmarrim të gjitha këto hapa dhe ariu vazhdon të kthehet se nuk tregon ndonjë frikë nga njerëzit në këtë rast ju duhet të vini në përfundim se diçka nuk është në rregull me ariun, se ai është i rrezikshëm dhe në këtë rast rekomandohet eliminimi i tij”, ka sqaruar për Express profesori.

E ndërkohë disa ditë më parë  Inspektorati i Agjencisë së Pyjeve kishte publikuar vendimin ku u tha se ariu shpallet “kafshë përkohësisht dëmtuese duke u lejuar vrasja e saj/tij.

Por, kundër këtij vendimi kanë dalë zyrtarë të Ministrisë së Mjedisit. Nga kjo ministri po deklarojnë se Inspektorati i Pyjeve nuk ka bazë ligjore për vendimin e marrë për vrasjen, ndërkohë janë duke i shqyrtuar mundësit që të paraqesin padi ndaj zyrtarëve të Agjencisë së Pyjeve.

Kështu ka deklaruar për Express, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi. Ai amdje ka paralajmëruar padi kundrejtë të gjthë atyre që marrin mundin që ta vrasin ariun.

“Ne jemi kundër vendimit të Inspektorati të Agjencisë së Pyjeve për vrasjen e ariut të murrmë. Ne bëjmë me dije se do të ushtrojmë padi mbi cilindo person që tenton ta bëjë një akt të tillë. Jemi duke menduar rreth proceduarve për padi. Nuk e di nëse vendimi i Inspektorati është legjitim. Ata duhet ta kuptojnë se brenda Parkut Nacional menaxhon Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit”, i tha Expressit, ministri i mjedisit.

Ariu problematik i Prizrenit ‘debutimin’ e tij të parë e kishte bërë në muajin prill të këtij viti. Raportohet se ariu i murrmë kishte shkakuar një incident në fshatin Pouskë të Prizrenit, ku kishte mbytur 28 dele të një fermeri, e që atij kjo i kushtoi dëm material prej 3000 eurove. Lajmi u bë kryetemë e ditës, për shkak se një ngjarje e tillë nuk kishte ndodhur ndonjë herë në Kosovë./GazetaExpress/

- Advertisement -

Më Shumë

Një e krishterë si Oriola uron posaçërisht Gëzuar Natën e Kadrit!

Jemi mësuar ta shikojmë gjithmonë me foto provokative. Por ditën e djeshme modelja e njohur Oriola Marashi ka publikuar për herë të parë foto...

Rahoveci në hall me virusin dhe breshërin, mblidhet Shtabi Emergjent

Komuna e Rahovecit përveç pandemisë Covid-19 është duke u përballur edhe me fatkeqësi natyrore, rrebeshe intensive, vërshime dhe breshër. Për këto probleme mbrëmë është mbajtur...

Ministrja Bajrami tregon si do të bëhet testimi dhe notimi i nxënësve

Ministrja në detyrë e arsimit, Hykmete Bajrami ka folur rreth notimit të nxënësve të cilët po ndjekin mësimet nga shtëpia. Bajrami deklaroi se nota e...

Avdyli: Dikush nga LDK iu ka thënë portaleve se kam qenë anëtar i PDK’së

Deputeti i LDK’së, Haxhi Avdyli, ka thënë në emisionin DPt te Fidani në T7 se ai nuk ka shkelur asnjë parim për të cilin...

Haskuka ngushëllon familjarët e 59-vjeçarit të vdekur nga COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytafer Haskuka ka shprehur ngushëllime familjes së personit A.H. (1961) që sot ndërroi jetë si pasojë e COVID-19. Ai me...

Heronjtë shqiptarë të “Greqisë” në folklorin e jugut

Historia e Shqipërisë së lashtë, vjen gjithmonë krahas asaj të fqinjëve. Shumë këngë të Shqipërisë së jugut, që i këndojnë trimërisë së heronjve që...

Ish-ministri Gashi përkujton 27 martirët e masakrës së Tusuzit

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës dhe Sportit, Kujtim Gashi ka përkujtuar 27 martirët, të cilët kanë rënë në masakrën e Tusuzit të Prizrenit, 21...

Vetëvendosje në Prizren uron festën e Fitër Bajramit

Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren të gjithë besimtarëve muslimanë ua ka uruar festën e Fitër Bajramit. "Në këtë ditë feste e gëzimi, le të mbretërojë dashuria...

Françeska Jaçe “ndez” rrjetin, modelja pozon lakuriq

Françeska Jaçe është një ndër vajzat më të komentuara të showbizz-it. Modelja është mjaft aktive në rrjetet sociale dhe di të jetë gjithnjë në...

Policia e Prizrenit merret me identifikimin e personave të tjerë që kontaktuan 12 zyrtarët e infektuar me COVID-19

Pas rastit të parë të zyrtarit policor në rajonin e Prizrenit, i cili rezultoi pozitiv me COVID-19, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës...

Dragash: Babai ushtron dhunë fizike ndaj vajzës, arrestohet

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person në Dragash, pasi që i njëjti ka ushtruar dhunë fizike ndaj vajzës së tij. Policia...

“Komplot i fshehtë djallëzor të jetë ky, vallë?”- Poezi për Covid-19, Timo Flloko: Mesazhi që i dhashë botës nga shtëpia ime për vrasësin e...

Pasi u rrëfye me poezi tek Ardit Gjebrea, aktorin ikonë të kinemasë dhe teatrit shqiptar, Timo Fllokon, e pamë të vinte me një tjetër...

Rikthehet në tryezë opozita në Shqipëri

Palët politike (mazhoranca, opozita parlamentare dhe ajo jashtëparlamentare) pritet të mblidhen ditën e sotme (26 maj) në orën 11:00, pas bojkotit të takimit të...

COVID-19/ Vaksina e Oksfordit në fazën e dytë të testeve, doza u jepet dhe fëmijëve

Fëmijë dhe më të rritur do të përfshihen në fazën e dytë të testeve klinike për një vaksinë kundër koronavirusit në Britaninë e Madhe. Faza...

Ende s’dihet kur do t’i kthehen shkollës nxënësit në Kosovë

Disa vende evropiane kanë filluar rihapjen e shkollave pas lehtësimit të masave parandaluese kundër pandemisë së koronavirusit. Por, Kosova ende nuk ka një datë për...

Shpërndahen pajisje bujqësore për fermerët e Prizrenit

Komuna e Prizreni sot në bashkëpunim me organizatën zvicerane, Caritas, ka bërë shpërndarjen e pajisjeve bujqësore për përfituesit nga projekti "Prosperiteti i prodhimtarisë agrare...

Lajmet e Fundit

Përkujtohet 21 vjetori i masakrës së Tusuzit në Prizren, Haskuka kërkon drejtësi

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot së bashku me nënkryetarët komunalë Eshref Memaj dhe Memnuna Ajdini, bënë homazhe pranë varezave të martirëve...

Limaj përkujton masakrën në lagjen “Tusuz” të Prizrenit

Kryetari i NISMA-s Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka përkujtuar masarkrën e 27 shqiptarëve të pafajshëm në lagjen "Tusuz" të Prizrenit. Sipas tij, vrasja e tyre 21...

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...

Era publikon foton me motrën tjetër që ngjan me Kim Kardashian

Nora dhe Era Istrefi ndajnë shpesh momente të jetës në rrjete sociale, por gjithmonë janë treguar të rezervuar përsa i përket motrës tjetër të...