16.8 C
Prizren
E hënë, 25 Maj, 2020

Enver Hoxha në fjalimin e fundit të Stalinit

Nga Durim Abdullahu

Në një video të publikuar në YouTube, kreu i Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike, Joseph Stalin është filmuar në takimin përmbyllës së Kongresit të 19-të të Partive Komuniste të Bashkimit Sovjetik, më14 tetor 1952. I plakur dhe i thinjur, këtu, lideri komunist dhe diktatori i kampit socialist, Stalin, 74 vjeç flet për bashkëpunimin dhe idealet e partive komuniste në botë.

Ky ishte i fundit fjalim i tij drejtuar liderëve komunistë të botës, pasi që vetëm pesë muaj më pas, më 6 mars 1953 Stalini do të vdiste.

Ajo që tërheq vëmendje për publikun shqiptar, është që teksa Stalini mban fjalimin, mbrapa krahut të tij të majtë, shihet lideri komunist shqiptar Enver Hoxha, që me kufje në vesh dëgjon ato çfarë thotë Stalini.

Dy ditë më pas, më 16 tetor 1952, Hoxha do të bëhej 44 vjeç. Diktatori shqiptar Enver Hoxha do të shquhej për admirimin e tij të vendosur për Stalinin. Ai do të refuzonte të dënonte krimet e Stalinit pas vdekjes së këtij të fundit, duke mbetur besnik i stalinizmit deri në vdekje.

Hoxha kishte iniciuar ngritjen e një shtatoreje të Stalinit në qendër të Tiranës, e cila ishte porositur në Rusi, që në të gjallë të diktatorit rus dhe qe vendosur aty.

Diktatura e vendosur nga Enver Hoxha në Shqipëri, është cilësuar si diktatura më e egër e tipit stalinist në gjithë botën komunist./KOHA/

- Advertisement -

Më Shumë

Prizren: Dy punëtorë të një fabrike dhe një polic, janë të infektuarit me COVID-19

Në komunën e Prizrenit sot janë shënuar edhe tri raste të reja me koronavirus, duke e çuar në 124 numrin total të të infektuarve. Të...

Cristiano Ronaldo lë izolimin, momenti për testet mjekësore

Cristiano Ronald në J Village, pas 72 ditësh. Sulmuesi portugez do të zhvillojë testet mjekësore, para se të nisë stërvitjen. Ylli i Juventusi, dy...

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vemendje një fotografi e veçant e vitit 1999. Vitet e luftës në Kosovë, kanë qenë të...

Seksi dhe joshëse, Eva Murati publikon foto me bikini

Moderatorja Eva Murati ka postuar një foto në ambientin e shtëpisë duke u shfaqur mjaft joshëse. Në foton e publikuar në “Instagram”, nuk kanë munguar...

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Sulme në dy xhami afgane, 13 besimtarë vriten përderisa po faleshin

Disa persona të armatosur i kanë vrarë së paku 13 besimtarë myslimanë në dy xhami të Afganistanit përderisa po faleshin në kohën e iftarit...

Rrahën punëtorin e një pompe derivatesh në Prizren, arrestohen dy të dyshuarit

Në fshatin Lubizhdë të Prizrenit janë arrestuar dy persona, pasi raportohet ta kanë sulmuar të mërkurën në orët e pasdites fizikisht një person, i...

Heronjtë shqiptarë të “Greqisë” në folklorin e jugut

Historia e Shqipërisë së lashtë, vjen gjithmonë krahas asaj të fqinjëve. Shumë këngë të Shqipërisë së jugut, që i këndojnë trimërisë së heronjve që...

Rahovec: Motoçiklisti sulmon policët – arrestohet

Policia ka arrestuar një të dyshuar në Rahovec i cili gjatë ngasjes me motoçikletë nuk iu është bindur policëve që të ndalet. I dyshuari kishte...

Dumoshi për zhvendosjen në Prizren: Po analizohen hapat e mëtejmë

Ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskuka kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi, raporton Ekonomia Online. Me këtë rast Dumoshi...

Veturat e qeverisë së Kosovës, me qira më shtrenjtë se çmimi i blerjes

Prej më shumë se dy vitesh qeveria e Kosovës po shfrytëzon vetura me qira me çmime që marrin kosto më të lartë se vlera...

Kushtetueses i mbërrijnë “argumentet” favorizuese për Thaçin

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka pranuar opinionet e, të paktën, katër gjykatave kushtetuese, anëtare të Forumit të Venecias, përkitazi me rastin që e ka...

Kurti thotë se është kërcënuar nga “Garda Vullnetare Shqiptare”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se është kërcënuar nga një grup i ashtuquajtur “Garda Vullnetare Shqiptare”. Kurti ka thënë se ky...

Mamushë, bie breshër sa topat e borës (Foto)

Ditëve të fundit në vendin tonë moti ka qenë tejet i mirë dhe me temperatura të larta. Pas një dite të nxehtë, sot gjatë mesditës...

PSG humb Cavanin, gati oferta për goleadorin e Premierligës

Skuadra e PSG-së pritet të ketë ndryshime për sezonin e ardhshëm. Sidomos në repartin e sulmit, pasi bomberi Edinson Cavani, nuk ka pranuar të...

Kurti: Duhet të kemi zgjedhje, është në pyetje shëndeti i demokracisë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka kërkuar sërish zgjedhje, duke thënë se ngërçi institucional shfaqet vetëm kur përjashton zgjedhjet. Përmes një postimi në Facebook, Kurti...

Lajmet e Fundit

Naim Frashëri përkujtohet në 174-vjetorin e lindjes

Me përkushtimin dhe veprimtarinë e tij të dendur atdhetare e kulturore shkrimtari i madh shqiptar, Naim Frashëri u bë figura qendrore e Rilindjes Kombëtare...

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Vdes 59 vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka ndërruar jetë në Klinikën Infektive një 59-vjeçar me incialet A.H nga Prizreni. Sipas MSH-së ai ishte diagnostifikuar me...

Pandemia COVID-19, teori konspiracioni apo skenar i përgatitur

Av. Faik MIFTARI Pasi që jemi në prag të përfundim të pandemisë COVID-19, si pasojë e së cilës masat kufizuese restriktive pritet të përfundojnë me...

Ngërçi aktual politik dhe kushtetues

SHKËLZEN MALIQI 1. Insistimi i LVV-së se Neni 84. pika 2 i Kushtetutës së Kosovës është Neni i vetëm përcaktues se si do të duhej...