12.2 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

Erdogan: Qeveria siriane do ta “paguajë shtrenjtë” vrasjen e ushtarëve turq

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë të martën se Qeveria siriane do të paguajë “çmim shumë të lartë” shkaku që i sulmoi trupat turke në rajonin veriperëndimor të Sirisë, Idlib, ku la të vrarë 13 ushtarë gjatë javës së shkuar, duke nxitur veprime hakmarrëse.

Pas kërcënimit të Erdoganit, Turqia ka njoftuar për vrasjen e 51 ushtarëve sirianë në verilindje, në kuadër të kundërpërgjigjes së rebelëve të mbështetur nga Ankaraja ndaj forcave qeveritare të përkrahura prej Rusisë, të cilat shënuan një përparim të rëndësishëm të martën në fushatën për eliminimin e bastioneve të fundit kryengritëse në vend, shkruan sot Koha Ditore.

“Ia kemi dhënë përgjigjen e duhur palës siriane. Sidomos në Idlib e morën atë që e merituan. Por kjo nuk mjafton, do të ketë vazhdim”, ka thënë Erdogan gjatë një fjalimi në Ankara, duke shtuar se do ta shpalosë të mërkurën një plan të hollësishëm për mënyrën e menaxhimit të zhvillimeve në Idlib.

“Nuk do të ketë paqe në Turqi derisa Assadi të mos rrëzohet nga pushteti. Turqia duhet t’i nisë planet për të hyrë në Damask që tani dhe t’i asgjësojë mizorët”, ka thënë Devlet Bahçeli, shefi i partisë nacionaliste turke, partner i koalicionit qeverisës të Erdoganit.

Ndërkohë, forcat qeveritare të presidentit, Bashar al-Assad, e morën nën kontroll autostradën kryesore në qytetin Idlib, për të parën herë që prej 2012-s. Organizatat humanitare kanë raportuar ndërkaq se eksodi i qindra mijëra civilëve nga zonat e prekura është më i madhi që prej fillimit të luftimeve nëntë vjet më parë, ndërsa paralajmëruan për një krizë të re humanitare. Observatori sirian i të Drejtave të Njeriut, me seli në Britani të Madhe, ka njoftuar se forcat qeveritare kanë marrë nën kontroll gjithë autostradën M5, pasi që i dëbuan forcat rebele nga pozicionet e tyre përgjatë kësaj rrugë.

Autostrada M5 lidh Halepin në veri me kryeqytetin Damask, për t’u lidhur më pas me qytetin jugor Dera. Avancimet më të fundit të forcave të Assad u bën teksa në Ankara, bisedimet midis Turqisë dhe Rusisë për Sirinë kanë përfunduar pa një marrëveshje për ndalimin e përleshjeve që rezultuan javën e shkuar me vrasjen e 13 ushtarëve turq. Delegacioni rus kishte arritur në Ankara për këto bisedime gjatë së shtunës, por u largua të hënën vonë pa ndonjë marrëveshje.

Operacionet e ditëve të fundit kanë nxitur të paktën 700 mijë sirianë që t’i braktisin shtëpitë e tyre në zonat e prekura, për ta vërshuar kufirin e mbyllur me Turqinë. Shumica e të zhvendosurve janë gra dhe fëmijë.

“Ky, bazuar në analizën tonë fillestare, është numri më i madh i të zhvendosur brenda një periudhe të shkurtër qysh nga nisja e krizës siriane rreth nëntë vjet më parë”, ka thënë Jens Laerke, zëdhënës i agjencisë humanitare të OKB-së, OCHA.

“Pra, kemi të bëjmë me rritjen më të shpejtë ndonjëherë të të zhvendosurve”. Beteja për Idlibin është vendimtare për luftën në Siri, e cila ka lënë të vdekur deri më tani me qindra e mijëra luftëtarë dhe civilë, ka nxitur me miliona qytetarë që të zhvendosen përgjatë kufijve të shtetit apo gjetkë, dhe ka shkaktuar përçarje të mëdha në Lindjen e Mesme.

- Advertisement -

Më Shumë

Bayern Munchen rikthehet në stërvitje, por me rregulla të reja

Klubet e futbollit gjerman arritën një marrëveshje dhe gjatë ditës së shtunë morën vendimin për të përfunduar këtë sezon futbollistik. Datë zyrtare nuk ka akoma,...

Këngëtari i “Lean On Me”, Bill Withers vdes në moshën 81 vjeçare

Këngëtari dhe tekstshkruesi, Bill Withers, ka vdekur në moshën 81 vjeçare. Këngëtari shprirtëror i hiteve “Lean On Me”, “Ain’t No Sunshine” and “Lovely Day” vdiq...

Mino Raiola gati të mbajë fjalën e dhënë, i propozon Realit një… juventin

Mino Raiola është një nga agjentët më të suksesshëm në botë. Ai zotëron të drejtat e shumë emrave të mëdhenj dhe preferon t’iu ndërrojë...

Pati kontakt me të infektuarin me COVID-19 – nesër testohet mjeku nga Prizreni

Një mjek i Shërbimit të Urgjencës nga Komuna e Prizrenit, i cili ka pasur kontakt me një person me COVID-19, tashmë është vetizoluar dhe...

Ambasada e ShBA-së: Duke ndjekur udhëzimet, e mposhtim COVID-19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Kosovë, ka përgëzuar përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të shëndetësisë dhe të të tjerëve që po...

Haskuka jep dy lajme të mira për Prizrenin

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka dhënë dy lajme të mira për koronavirusin. “Dje kishim dy lajme të mira. I pari ishte që kontaktet e...

Dy mjekë të Urgjencës në Prizren rezultojnë negativ në COVID-19

Udhëheqës të shërbimit parësor shëndetësor në Prizren, të premten mbrëma, kanë njoftuar se dy mjekë të Urgjencës kanë rezultuar negativë sa i përket infektimit...

Kadri Veseli: Duhet Qeveri e re, PDK-ja mbetet në opozitë

Kreu i PDK’së Kadri Veseli ka folur pas takimit që pati me presidentin e vendit Hashim Thacin, raporton Gazeta Express. Para mediave, shefi i PDK’së...

Limaj kujton masakrën e Burimit, bën thirrje të hetohet secila masakër në Kosovë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kujtuar sot dhjetëra martirë të cilët u vranë mizorisht në fshatin Burim të Malishevës, nga ana e...

Lippi: Kompletoni kampionatin

Ish trajneri i kombëtares së Italisë, Marcello Lippi, ka dhënë mendimin e tij mbi atë se si duhet vepruar me sezonin aktual. Përhapja e Covid19...

Prizren/ Vajza përkujton babain në 21-vjetorin e rënies: Për shkak të koronavirusit nuk organizuam homazhe

Teuta Muji ka përkujtuar babain në 21-vjetorin e rënies për liri. Por, ky vit është i zymtë për familjen për shkak të gjendjes me koronavirus...

Arrestohet dy persona në Korishë, nuk e respektuan orën policore

Dy persona janë arrestuar në fshatin Korishë të Prizrenit, pasi nuk kanë respektuar orën policore. “Janë shoqëruar në stacionin policor dy të dyshuar pasi që...

Quni uron homologen maqedonase për pranimin e Maqedonisë në NATO

Ministri i mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni i ka shkruar letër urimi, ministres së Mbrojtjes të Republikës së Maqedonisë Veriore Radmila Shekerinska, me rastin e...

“Kush pështyn pjatën e lirisë, lëpin sahanin e robërisë”

Thënie të pavdekshme nga Dritëro Agolli: “Gabimi i një doktori varroset në tokë. Gabimi i një arkitekti bie në tokë, kurse gabimi i një mësuesi...

Ministrja Dumoshi caktoi vlerën financiare për poentimin e pikëve për federatat, sportistët e trajnerët

Sipas legjislacionit për sportin dhe financimin e federatave sportive, sportistëve dhe trajnerëve, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka nënshkruar sot dy...

Covid- 19: Lajm i mirë nga Suhareka

Gjashtë persona nga Komuna e Suharekës kanë rezultuar negativ me koronavirus, shkruan Insajderi. Lajmin e ka bërë të ditur Bali Muharremaj, kryetar i Suharekës. “Edhe një...

Lajmet e Fundit

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Një person i kërkuar është arrestuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së lëshuar nga Gjykata është...

De Rossi: Çfarë pasioni, çdo tifoz duhet të vizitojë Bombonerën një herë në jetë

Daniele De Rossi vendosi të transferohej te Boca Juniors verën e kaluar dhe ky vendim u prit mirë dhe emocionoi shumë tifozë. Rrallë ndodh...

Moderatorja Rudina Dembacaj, rrëfen si i propozoi ish deputeti Mark Frroku

Aktorja dhe moderatorja Rudina Dembacaj është gjithmonë në qendër të mediave rozë. Që në momentin kur ajo pranoi lidhjen me ish-deputetin Mark Frroku, çdo hap...

Mbrojtësi më i mirë në duele, Van Dijk befasohet nga një “veteran” i Serie A

Parma po zhvillonte një sezon të mirë dhe ndodhej në vend të nëntë përpara pezullimit të kampionateve të futbollit nga koronavirusi. Skuadra emiliane ndodhet...

Pëllumbat ”banorët” e vetëm të shesheve simbolike

Për shkak të mbylljes së njerëzve si pasojë e pandemisë së koronavirusit – COVID-19, sheshet simbolike të Stambollit si Taksim, Eyupsultan, Ortakoy dhe sheshi...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!