14.5 C
Prizren
E diel, 29 Mars, 2020

Evropa dhe Kosova

Bekri Murselaj
?

Evropa dhe Kosova, si duket këto dy vende do të vazhdojnë të kenë bashkëpunim dhe nevojë për njëra-tjetrën edhe në të ardhmen, ashtu si në të kaluarën. Nëse flasim në aspektin historik e dimë se Evropa e ka ndihmuar Kosovën ekonomikisht; por dhe Kosova e ka ndihmuar Evropën me fuqi punëtore. Kur flasim për këtë aspekt, shohim se këto dy vende gjithmonë kanë pasur dhe kanë nevojë për njëra-tjetrën.

Por trendi i kërkesave të mëdha për fuqi punëtore në Evropë dhe nevoja po ashtu e madhe e Kosovës, për një jetë më të mirë dhe mirëqenie sociale, bënë që këto kërkesa mes këtyre vende të shënojnë rritje viteve të fundit. Kërkesa e vazhdueshme e Evropës për fuqi punëtore, bënë Kosova të përfitojë lehtësim dhe qasje më të lehtë në tregun evropian të punës.

Dhënia e mundësisë për viza pune nga Evropa, për kosovarët është kthyer në një mundësi, për qasje më të lehtë në tregun evropian të punës. Nëse iu referohemi statistikave dhe informacioneve nëpër ambasada shohim se numri i punëkërkuesve kosovarë, është mjaft i lartë për viza pune në Evropë, kryesisht (Gjermani, Slloveni dhe Kroaci). Por lind pyetja se: si do të ndikojë ky trend i largimit të fuqisë punëtore në vendin tonë?

Natyrisht se një përgjigje e dimë të gjithë, se ekonomia familjare do të përmirësohet; por të dobësohet ekonomia shtetërore, ngase mungesa e fuqisë punëtore, do të ndikojë negativisht në vend.

Kur themi se do të dobësohet ekonomia shtetërore, po themi se me largimin e fuqisë punëtore Kosovës do t’i mungojnë klasa e arsimuar punëtore si: (mjekët, arkitektët) dhe pjesë tjera të profileve arsimore, që natyrisht se është një goditje për vendin tonë, që pastaj do të ndikojë në arsim, ekonomi, shëndetësi, drejtësi, bujqësi etj.
Ku në disa sektorë vetëm ka filluar të ndjehet mungesa e fuqisë punëtore si rezultat i largimit të saj, si në shëndetësi, hoteleri, ndërtimtari, bujqësi; ku këta sektorë kanë filluar të shfaqin shqetësimin e tyre.

Nëse vazhdohet me këtë trend edhe në vitet në vazhdim, do të shohim se në vendin tonë, do ndihet ndjeshëm mungesa e fuqisë punëtore! Por çka duhet të ndërmerret për të ndalur një trend të tillë? Institucionet shtetërore duhet të ndërmarrin masa të shpejta, në përsimësimin e ekonomisë së vendit dhe sundimit të ligjit, si dy faktorë që ndikojnë drejtpërdrejt në përmirësimin e jetës shoqërore; që shpresoj se do të ketë ndikim pozitiv në shoqëri!

Sepse ky largim i fuqisë punëtore, ka ardh si rezultat i pakënaqësisë ndër vite, ku shpesh herë punëtorëve iu kanë shkel të drejtat elementare të punës si psh: një punëtor punon 10 – 12 orë në ditë dhe me një ditë pushim, dhe paguhet 250 – 300€ në muaj sektorin e hotelerisë; e mos të flasim për sektorin e ndërtimtarisë që shpesh herë gjatë sezonës së verës punohet pa asnjë ditë pushim.

Duke i përmend këto dy sektorë si shembull i pakënaqësisë se punëtorëve, një gjendje të tillë pak, a shumë e kemi pothuajse në shumicën e sektorëve në vend.

Që shembujt e lartëpërmendur të pakënaqësisë së fuqisë punëtore, janë vetëm disa prej faktorëve mund të kenë ndikuar për të marrë një hap të tillë të largimit nga vendi.

- Advertisement -

Më Shumë

Ronela emocionon me fjalët kushtuar babait të ndjerë

Ronela e kujtoi me fjalë prekëse babanë e ndjerë. Ronela Hajati është një nga artistet, e cila tenton që jetën private ta mbajë larg vëmendjes...

Atalanta-Valencia, bomba biologjike që solli shpërthimin e pandemisë

Shkenctarë të njohur kanë deklaruar sot me keqardhje se një ndeshje e Champions League muajin e kaluar në Milano, mund të ketë qenë pika...

‘E diela e vajtimit’/ Papa Françesku: Sot lutje dhe lot për njerëzimin

Me një bilanc tragjik nga përhapja e koronavirusit në botë, Papa Françesku e cilësoi këtë të diel, si “të dielën e lotëve”.  Ati i Shenjtë,...

Suharekë/ Gjuan me gur policinë në orën policore, arrestohet

Gjatë ditës së djeshme është arrestuar një person në Suharekë pasi ka dalë me veturë në kohën kur është e ndaluar. Policia ka urdhëruar që...

Kadare: Eposi ynë evropian

Mrekullisë së “Eposit të Kreshnikëve” nuk do t’i shpëtonte as gjeniu i letërsisë shqipe, Ismail Kadareja. Do të ishin vitet 70-të ato kur në...

Gjendet mjet shpërthyes në Prizren, ndërhyjnë policia dhe FSK-ja

Një qytetar nga Prizreni ka lajmëruar policinë se në afqrsi të lokalit të tij ka gjetur një mjet të pashpërthyer Rasti ka ndodhur mëngjesin e...

Dalin në orë policore dhe sulmojnë policët, dy të arrestuar në Prizren

Shumë qytetarë nuk po zbatojnë orën policore. Por, disa prej tyre po kundërshtojnë edhe policët që po ndalojnë ata që pon dalin atëherë kur...

Thaçi: Krimi në Krushë të Madhe ndër krimet më të rënda të shtetit të Serbisë

Presidenti Hashim Thaçi ka kujtuar masakrën në Krushë të Madhe, në 21 vjetorin e saj. Përmes një shkrimi në Facebook, ai tha se para 21...

Quni i LDK-së rikujton një amanet të Ibrahim Rugovës për Amerikën

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni, ka rikujtuar një mesazh të ish-presidentit Ibrahim Rugova sa i përket Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ky postim...

Prizren/ Hajnat i vjedhin kompjuterat e laptopat

Një person ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur kanë vjedhur disa kompjuter dhe laptop, transmeton PrizrenPress. "Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar...

Lajm i mirë: Arrijnë shtatë mijë teste për koronavirus në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë në deryrë Arben Vitia ka njofuar se shtatë mijë teste kanë arritur sot në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, të cilat...

Mjekë shqiptarë në Itali/ Meta: Ky solidaritet do forcojë marrëdhëniet mes dy popujve

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka vlerësuar kontributin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë të cilët shkuan në Itali  për të luftuar me koronavirusin. “Mirënjohje...

Tre fëmijë në Malishevë të prekur me koronavirus

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka konfirmuar për Televizionin T7 se në mesin e të prekurve nga koronavirusi në këtë komunë ka...

Icardi refuzon Realin për këtë skuadër

Sipas medieve spanjolle futbollisti i Interit, Mauro Icardi ka refuzuar transferimin në Spanjë pasi që po dëshiron të kaloj te skuadra e Juventus. Futbollisti i...

Përballja euro-amerikane rreth Kosovës

Avokati Faik MIFTARI Para 12 vitesh Kosova shpalli pavarësinë e saj të njëanshme, porse akoma nuk ka përfunduar njohja e shtetësisë së saj sipas drejtës...

Rrëzimi i qeverisë/ Artan Abrashi: Puç institucional i pashembullt

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Artan Abrashi, e ka vlerësuar si një puç institucional të pashembullt rrëzimin e qeverisë “Kurti” në Kosovë. “Kjo iniciativë...

Lajmet e Fundit

Deputeti i Vetëvendosjes, Abrashi: Vetëm zgjedhjet janë zgjidhje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje! nga Prizreni, Artan Abrashi, thotë se vetëm zgjedhjet janë zgjidhje për vendin. Sipas tij, çdo marrje e pushtetit pa zgjedhje demokratike...

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Banka Qendrore e Republikës se Kosovës ka njoftuar se në vazhdimësi po dezinfekton ndërtesën dhe paratë e gatshme. Ky proces po ndodh, në kuadër të...

Vitia thotë se pesë persona të infektuar me koronavirus janë në gjendje të rëndë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, përmes një video-konference për media ka njoftuar se në mesin e të infektuarve me koronavirus, 31 persona janë duke...

Prizren, një muaj paraburgim për dhunë fizike ndaj vëllait

Një muaj paraburgim është caktuar ndaj të dyshuarit N.B. nga fshati Lubizhdë e Prizrenit për shkak të dyshimit se ka ushtruar dhunë në familje. Sipas...

Këto janë barnatoret që do të kujdestarojnë në tri ditët e ardhshme në Prizren

Drejtoria e Shëndetësisë në Prizren ka caktuar barnatoret të cilat do të kujdestarojnë në tri ditët e ardhshme. Orari është publikuar nga drejtori, Visar Shehu.   Për...