10.7 C
Prizren
E martë, 2 Qershor, 2020

Familja nga Prizreni merr kredi për të blerë barna për pacientin e shtrirë në intensivën e QKUK-së

Familja Z. nga Prizreni janë detyruar të marrin kredi për të mbuluar shpenzimet e kryefamiljarit i cili është i shtrirë që 5 javë në intensivën e QKUK-së. Deri më tani kanë shpenzuar rreth 1650 euro. QKUK nuk ka dhënë përgjigje nëse do të furnizojnë pacientët me barnat që mungojnë

Listë e gjatë e barnave dhe materialeve është duke munguar në Mjekimin Intensiv Qendror në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Disa familjarë detyrohen të qëndrojnë 24 orë në hollin e intensivës pasi në çdo moment mund të paraqitet nevoja për ndonjë ilaç për pacientët, e të cilat duhet t’i blejnë në barnatoret private pasi mungojnë në spital.

A.Z. e ka babanë e shtrirë në intensivë që pesë javë. Pacienti L.Z. kishte rënë në koma pas tri operacioneve që i ishte nënshtruar brenda 10 ditëve. I biri i tij udhëton çdo ditë nga Prizreni për të qenë afër babait, por edhe për të blerë barnat që mungojnë në spital. Ai thotë se për 5 javë qëndrim kanë paguar rreth 1650 euro për barna.

“Kemi marr kredi për të mbuluar shpenzimet. Unë, nëna dhe motra ndaras kemi marr kredi të shpejtë në I*** Credit. Deri tash askush nuk na ka ndihmu. Po e kemi shumë të vështirë sepse përveç barnave kemi edhe shpenzimet të udhëtimit e ushqimit”, deklaron A.Z. teksa tregon dhjetëra receta dhe kuponë fiskal të barnatoreve të cilat i ka ruajtur të gjitha.

Edhe familjarë të tjerë ankohen për shpenzime të mëdha për shkak të mungesës së barnave. “Nuk kena asnjë vërejtje sa i përket kujdesit të stafit mjekësor, por po mungojnë shumë barna e materiale. Po na kushtojnë shtrenjtë sidomos disa lloje të antibiotikëve”, thotë një tjetër familjar.

Gazeta ka mësuar se mjekët në intensivë shpeshherë detyrohen që t’i huazojnë barnat për pacientët që iu përkeqësohet gjendja, nga pacientë të tjerë. E lista e barnave dhe materialeve që mungojnë është e gjatë, nga barna jetike për pacientët e deri te kanila: 1. Noradrenaline; 2. Dopamine; 3. Dobutamine; 4. Fraxiparine; 5. Hydralazine; 6. Fresubine; 7. Bikarbonate; 8. Antibiotike: Tazocine, Colisitine; 9. Katetera aspiratave; 10. Kanila te traheostomes.

Por QKUK nuk ka dhënë sqarime për publikun se kur do të furnizohen pacientët e intensivës me këto barna. Gazeta ka pritur tre ditë për të marr një përgjigje nga drejtoresha e Barnatores Gëzime Pllana, por ajo nuk ka pranuar të jap sqarime.

Kujtojmë se vetëm një ditë më parë në QKUK qëndroi ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili së bashku me shefin e tij të PDK-së, Kadri Veseli. Të dy në deklaratat e tyre kanë thënë se po reformojnë shëndetësinë dhe po ulin shpenzimet nga xhepi i qytetarëve. Madje edhe më herët u patën zotuar se pacientët nuk do të kenë më nevojë të blejnë barna. Por mungesa e tyre po vazhdon tash e disa vite me radhë. /Gazeta Shneta/

- Advertisement -

Më Shumë

Gjashtë të arrestuar në Prizren

Gjashtë persona janë arrestuar dje nga policia në Prizren. Sipas njoftimit , nëntë të dyshuarit janë arrestuar pasi që të njëjtit nuk kanë respektuar vendimin...

60 milionë euro për Icardin, Juventusi parakalon PSG-në

Mauro Icardi nuk do të kthehet tek Interi dhe kjo është e sigurt. ESPN, dy ditë më parë raportonte se ishin mbyllur bisedimet dhe...

Kushtetuesja do të punojë gjatë vikendit për llogari të Qeverisë së re

Lidhja Demokratike ka vendosur ta presë Aktgjykimin e plotë për mandatarin, përpara se të ndërmarrë nismën për seancën parlamentare në të cilën synon ta...

Rexhaj: Çështje ditësh se kur do të hapen çerdhet, po shikojmë mënyrën se si duhet të funksionojnë

Pasi rastet e para të të infektuarve me COVID-19 u shfaqën në muajin mars, Qeveria e Kosovës ndërmori masa strikte për mbylljen e pothuajse...

Tërmet me magnitudë 3.2 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë ndjerë pak minuta më parë në Shqipëri, raporton TCH. Saktësisht, tërmeti me magnitudë 3.2 i shkallës Rihter është ndjerë në orën 22:21. Mësohet...

Coutinho te Tottenham? Mourinho merr vendimin përfundimtar

Philippe Coutinho dëshiron të luajë përsëri në Premier League. Fantazisti brazilian është i dëmtuar dhe e ka mbyllur huazimin me Bayern Munchen. Ai do...

Provimi i Maturës Shtetërore do të mbahet më 4 korrik

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar të enjten se Provimi i Maturës Shtetërore do të mbahet më 4 korrik. “Në dokumentin ‘Informata,...

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Në mbledhjen që ka mbajtur sot Senati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka vendosur pas shumë diskutimesh që të aprovojë kërkesën e studentëve...

Shaqir Totaj: 1 Qershori, një ditë festive

Shaqir Totaj uroi fëmijët për festën e 1 Qershorit, duke thënë që dhurata më e madhe e kësaj shoqërie janë fëmijët. Sipas Totajt, 1 Qershori,...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Mali i Zi hap kufirin me Kosovën

Nga e hëna, Mali i Zi do të lejojë hyrjen e qytetarëve të 26 vendeve, në mesin e tyre edhe ata që vijnë nga...

Erdogan dënon vrasjen e afro-amerikanit Floyd nga dhuna policore

“Një i bardhë nuk ka epërsi mbi një të zi, dhe as një e zi nuk ka epërsi mbi një të bardhë”, citoi Erdogan...

Aksident trafiku në Prizren, lëndohet një femër

Të enjten, në rrugën “Brigada 123” në Prizren, ka ndodhur një aksident trafiku në mes një veture dhe një biçikliste. Një gjë e tillë është...

199 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Deri tash në Kosovë janë 199 raste aktive me koronavirusin COVID-19. Gjatë së shtunës në Kosovë u shënuan edhe 6 raste të reja me infeksion...

Sot testohen 37 zyrtarë policorë nga Prizreni

Mbrëmë në Prizren janë konfirmuar edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ka njoftuar se të infektuarit e ri...

EKSKLUZIVE: Koalicioni LAN po synon ta votojë Qeverinë Hoti të martën

Pas shpalljes së aktgjykimit nga Gjykata Kushtetuese ku iu dha drita e gjelbër Kuvendit për ta formuar Qeverinë e re pa shkuar vendi në...

Lajmet e Fundit

Këta janë ministrat e LDK-së në qeverinë Hoti

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka caktuar emrat e ministrave në Qeverinë Hoti, e cila pritet të votohet nesër në Kuvendin e Kosovës. Kreu i...

Vetëvendosje në Prizren fillon peticionin për zgjedhje të reja

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka hapur tendën e saj në sheshin “Sheshi i Lidhjes”, ku qytetarët u përgjigjen masovikisht nëpërmjet peticionit se duan zgjedhje. “Tenda...

Duda Balje: Do ta votoj Qeverinë Hoti sepse është më përkrahëse ndaj boshnjakëve

Deputetja boshnjake Duda Balje do t’ia jep votën e saj Qeverisë Hoti nesër në seancë. Ajo për klankosova.tv tha se beson që kjo qeveri do...

Artisti që vërtet diti me vdek!

“Unë di të vdes” i tha atë natë Frederik Rreshpja shkrimtarit Petrit Palushi. “Kam ditur të jetoj. Unë di edhe të vdes.” tha sërish...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...