12.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Tetor, 2020

Fikrim Damka tregon se në cilën ministri do të ishin më efektive si komunitet

Fikrim Damka është deputet në Parlamentin e Kosovës, ai njëherësh është edhe kryetari i ri i Partisë Demokratike Turke të Kosovës KDTP. Në këtë intervistë ekskluzive për Gazeta e Re ai ka folur për problemet dhe sfidat e komunitetit turk në Kosovë, dialogun Kosovë-Serbi dhe për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Turqisë.
GER: A mund të përshkruani ndryshimet në politikën turke në Kosovë duke krahasuar të kaluarën dhe kohën e tashme?

Siç dihet, me kryesinë e re të Partisë Demokratike Turke të Kosovës, ne kemi deklaruar se do të bëjmë ndryshime në çështje të rëndësishme në politikën turke të Kosovës. Para së gjithash, përmes ndryshimeve rrënjësore në partinë tonë, ne do të krijojmë një strukturë që do t’i japë partisë tonë një identitet të korporatës dhe do t’i përgjigjet shpejt kërkesave të popullit tonë. Në përgjithësi, përmes projekteve mbi arsimin, kulturën dhe shëndetësinë do të ketë ndryshime të rëndësishme për komunitetin turk të Kosovës

GER: Sipas mendimit tuaj, cilat janë tre problemet më të mëdha të turqve të Kosovës dhe cilat janë sugjerimet tuaja për këto probleme?

Fatkeqësisht, kur shikojmë situatën ekonomike të komunitetit turk në Kosovë në krahasim me nivelin e arsimimit, për fat të keq kjo dukuri është kontradiktor. Fatkeqësisht, sa i përket punësimit, ne shohim që të rinjtë tanë nuk janë në gjendje të marrin pjesë në institucione publike të mjaftueshme, përfaqësimi ynë nuk sigurohet nga përqindja me të drejtë ligjore, dhe zgjidhja e kësaj do të jetë e rëndësishme për ne. Turqit e Kosovës gjithashtu po përjetojnë vështirësi serioze ekonomike. Për të zgjidhur këto probleme, unë mendoj se duke inkurajuar të rinjtë tanë të bëjnë prodhim dhe aktivitete tregtare, duhet gjithashtu të sigurojmë fond financiar për sipërmarrësit turq që duan të zbatojnë ide të reja biznesi.

Një nga problemet kryesore të turqve të Kosovës është vështirësitë në arsimimin e të rinjve tanë për t’u regjistruar në universitete, dhe sistemi arsimor jashtë vendit nuk përputhet me kurrikulën në vendin tonë. Në veçanti, studimet duhet të bëhen për të përgatitur studentët tanë më mirë për departamentet e shkencës dhe për t’i bërë ata më të suksesshëm në provime. Laboratorët e shkencës, teknologjisë, gjuhës dhe matematikës duhet të themelohen dhe arsimi në këto fusha duhet të sigurohet të jetë me cilësi më të lartë.

Kur bëhet fjalë për shëndetin, mungesa e një fondi të sigurimeve shëndetësore në vendin tonë dhe fakti që bën që të gjithë qytetarët tanë të preken nga probleme serioze në fushën e shëndetit, përbëjnë një problem madhor. Trajtimi i pacientëve kosovar në Turqi të cilët nuk kanë mundësi të marrin trajtime është shume e rëndësishme, kësaj pune duhet te gjejmë një zgjidhje te qëndrueshëm.

GER: Tashmë keni deklaruar se keni një kërkesë për një ministri në kabinetin e ri, a keni një kërkesë konkret për marrjen e një ministrie?

Siç kemi përmendur edhe më parë, nga qeveria e re do të kërkojmë një ministri. Nga rezultatet e konsultimeve me partnerët e rijnë qeverisës, besojmë se me se miri dhe ne mënyrë me efikase për ti shërbyer shoqërisë sonë, si komunitete do të punonim në Ministrinë e Kulturës dhe Sportit.

GER: Ka çështje të rënda që presin qeverinë e re, negociatat me Serbinë etj. Cili është qëndrimi juaj ndaj këtyre çështjeve?

Ekzistojnë çështje serioze që presin qeverinë e re, dialogu me Serbinë është një prej tyre. Ne do të këshillohemi me partnerët tanë të koalicionit në detaje dhe do të mbështesim atë që është më e mira për ne, duke marrë parasysh interesat e komunitetit tonë. Është e qartë se Serbia duhet të ketë marrëdhënie të mira me vendet fqinje po ashtu dhe me Kosovën, kështu që ne kemi deklaruar disa herë që mbështesim dialogun.

GER: Siç e dini, Kosova do të qeveriset nga një kryeministër i ri, i cili kurrë më parë nuk është provuar në qeveri. Çka mendoni gjatë kësaj periudhe, marrëdhëniet mes Kosovës dhe Turqisë në çfarë drejtimi mendoni se do të zhvillohen?

Siç ka qene deri me sot, marrëdhëniet e Kosovës dhe Turqisë do të vazhdojë të shkojnë përpara me hapa të fortë dhe të guximshme. Unë mendoj se së bashku me kryeministrin e ri, ne mund të arrijmë rezultate më produktive duke përshpejtuar zhvillimet në fushat ekonomike, shëndetësore, kulturore dhe të sigurisë.

Unë besoj se Partia Demokratike Turke e Kosovës do të jete udhëheqës në këtë rrugë. KDTP-ja me punët e saj efektive ka dëshmuar se është adresa e vetme ne marrëdhëniet dy vendeve vëllezër, Kosovës dhe Turqisë, qëllimi ynë është që me kalimin e kohës te zhvillojmë edhe me shume marrëdhëniet e dy vendeve. Ne konsultimet e deritanishme qe kemi bere me Albin Krutin kemi pare se edhe ai është i ngrohte për këto zhvillime. Për te forcuar edhe me shume marrëdhëniet e dy vendeve shume shpejt do te realizojmë një vizite ne republikën e Turqisë. /gazetaere.com/

- Advertisement -

Më Shumë

“Biseda të gjelbra” me nxënës të shkollave dhe përfaqësues të institucioneve në Prizren

EC Ma Ndryshe ka filluar ciklin e debateve “Green Talks – Biseda të gjelbra”, qëllimi i të cilave është nxitja e debatit për mjedis...

Ky ilaç jep efekte kundër koronavirusit, por nuk është magjik

Ilaçi Remdesivir ul disi numrin e vdekjeve dhe kohëzgjatjen e sëmundjes pas infektimit me Corona, por nuk është ai ilaçi magjik, siç pritej. Një...

Të vërtetat e Hasan Prishtinës, mbiemrin e hershëm e kishte Berisha, nuk la pasardhës

Rrjedhur nga një familje e madhe dhe mjaft e nderuar spahinjsh vendas, Hasan Prishtina lindi në Vushtrri më vitin 1873. Gjyshi i tij Haxhi...

Në shtratin e vdekjes, Dostojevski i tha gruas së tij: Nuk të kam tradhëtuar as edhe me mendime

Kur Dostojevski i shkroi të dashurës së tij Marias thotë: “Në rrugën ku jeton ti, jetojnë nëntë gra më të bukura se ti, shtatë të...

Vetëm dje, 12 lindje në Prizren

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 12 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, ka bërë të...

Lëndohet rëndë një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar rëndë derisa ishte duke punuar në një shtëpi në Prizren. Dje rreth orës 08:40, një punëtor teksa ishte duke punuar në...

Burdushi ia kërkon shtetit 10 milionë euro dëmshpërblim

Hysri Peqani, ka dorëzuar një kërkesë në KGJK, dhe ka paditur një person për dëshmi të rrejshme. Kërkesat e tij për kompensim, prekin milionat. E këtë...

Ndërpritet mësimi në shkollën e mesme në Dragash, një mësues pozitiv me COVID

Shkolla e mesme “Ruzhdi Berisha” në Dragash ka ndërprerë mësimin pasi që një mësues ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare...

Lepurushja e Playboy ‘shqetëson’ Instagramin

Modelja 23 vjeçare nga Kanadaja, Lexi Wood nuk ndalet së ngacmuari 1 milion ndjekës në Instagram me pozat e saj të nxehta. Lexi Wood nga...

Zemaj: Nga 1,028 testime në 24 orët e fundit pozitivë me COVID-19 janë 148

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se janë kryer 1,028 teste për COVID-19 dhe nga to, 148 kanë rezultuar pozitivë. Ai njofton se asnjë...

Prizren, shpërndahen 90 lopë qumështore për fermerët lokal

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, sot kanë bërë shpërndarjen e lopëve...

Boksieri i ri që po shokon rivalët – 15 fitore në raund të parë në 15 meçe

Kur bëhet fjalë për rekorde të boksit, vështirë se dikush mund të arrijë rezultatet dominuese sikur Edgar Berlanga. 23-vjeçari nga Puerto Rico të shtunën ka...

Fjolla Morina i thotë ‘Po’ propozimit për martesë

Fjolla pranoi një propozim të ëmbël gjatë arrestit shtëpiak, shkruan Gazeta Sinjali. Fjolla Morina javët e fundit ka qenë shumë e komentuar në shtypin rozë. Artistja,...

Si do ta ndryshojë Bideni politikën e jashtme?

“Nuk dua ta zmadhoj”, thotë Tony Arend, me një intensitet që rrezaton përmes maskës së tij. “Por e ardhmja e rendit global është në...

Zhgënjimi me njeriun dhe ëndrrat për atdheun ideal

Lidhur me librin “Përtej valës”, të autorit Prend Ndoja, botues SAS, Prishtinë, 2020 Shkruan: M.Sc. Enver Sulaj Vëllimi i dytë me poezi, “Përtej valës”, i autorit...

Kosova me Plan 16-pikësh për zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit

Qeveria e Kosovës e ka miratuar të hënën një plan 16-pikësh për zbatimin e marrëveshjeve të Washingtonit, të cilat kanë të bëjnë me normalizimin...

Lajmet e Fundit

Skandal: Avullohen mbi dy milionë euro nga Thesari i Shtetit, gjysma dalin jashtë Kosovës

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar mbrëmë një person, i cili dyshohet se bashkë me dy të tjerë, duke përdorur thesarin shtetëror...

Prizren, 5 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 974 mostra të marra nga ShSKUK...

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton...

Një vend i pastër, i ndriçuar mirë tregim nga Ernest Hemingway

Ishte vonë dhe në kafene nuk kish mbetur njeri përveç një plaku të ulur nën hijen e gjetheve të pemës që mbulonin ndriçimin elektrik....

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në...