29.2 C
Prizren
E premte, 10 Korrik, 2020

Fiorenza Lekstakaj: Ja pse e refuzova “Miss Italinë”

FiorenzaLekstakaj-missFiorenza Lekstakaj është vajza më e bukur e Shqipërisë për vitin 2013. 17-vjeçarja që ka lindur në Firence të Italisë, por që di të flasë shumë mirë shqip, rrëfen në këtë intervistë për “Summer Pages” përjetimet e saj pas marrjes së kurorës. Pse ka zgjedhur të mbajë nënshtetësinë shqiptare dhe pse i tha ‘jo’ ofertës për të marrë pjesë në “Miss Italia”. Të afërmit që ishin kundër pjesëmarrjes së saj në “Miss Shqipëria” dhe biseda me të ëmën pas fitores. E tashmja dhe e ardhmja e vajzës me bukuri tipike mesdhetare, që e votoi e gjithë juria…

Fiorenza, sapo je zgjedhur vajza më e bukur shqiptare, cilat janë ndjesitë që të dha ky çmim, kjo kurorë?
Natyrisht, emocionet ishin të shumta… Jam tejmase e lumtur që kurorën e më të bukurës së Shqipërisë këtë vit kam nderin ta mbaj unë. Ndjeva sadisfaksion të madh për veten dhe për prindërit e mi, në veçanti për babin, për të gjitha sakrificat që kanë bërë për të më sjellë këtu.

Si ka qenë për ty kjo eksperiencë në “Miss Shqipëria”?
E paharrueshme. Një nga përvojat më mbresëlënëse që kam kaluar, duke filluar që nga turi e deri tek kurorëzimi si “Miss Shqipëria”.

A e ndjeve ndopak xhelozinë e konkurrenteve të tjera, kur Kleoniki Delijorgji (“Miss Shqipëria” & “Miss Globe” – 2012) tha emrin tënd si fituese?
Jo, aspak. Kanë qenë të gjitha shumë dashamirëse dhe mendoj se më kanë uruar sinqerisht për fitoren.

Cilën nga vajzat ke bërë më shumë shoqe?
Erionën, që u shpall “Miss Eleganca” dhe Fitoren, që fitoi çmimin “Miss Miqësia”.

Cilën prej tyre e ndjeje si rivalen më të fortë për kurorën e “Miss”-it?
Anitën dhe Geraldinën…

Çdo të thotë për ty të jesh e bukur?
Nëse flasim për bukurinë e jashtme, ajo është dhuratë nga Zoti, por sidoqoftë mendoj se ajo është e pamjaftueshme për ta bërë të bukur një person. Megjithëse në konkurset e bukurisë është shumë e rëndësishme pamja, ka edhe komponentë të tjerë që ndërtojnë personalitetin e një njeriu të bukur…

Mendon se bukuria të hap dyer?
Mendoj se është një faktor që ndikon…

Megjithëse je shpallur më e bukura e Shqipërisë, ne dimë shumë pak për ty. Do të na tregosh kush është Fiorenza Lekstakaj?
Auuu sa e vështirë është kjo pjesa kur flet për veten. Unë jam Fiorenza Lekstakaj, 17 vjeç, e lindur dhe e rritur në Firence të Italisë, ku vazhdoj dhe aktualisht shkollën e mesme për ekonomik. Jam një vajzë e thjeshtë, si të gjitha bashkëmoshataret e mia, me dëshira dhe pasione të shumta.

Ke lindur dhe je rritur nga Itali. Kush ta ka mësuar shqipen?
Në shtëpi të gjithë flasim shqip. Prindërit ma kanë ushqyer gjithmonë dashurinë për Shqipërinë.

Si kanë qenë për ty këto ditë në Shqipëri?
Fantastike. Sa herë vij këtu, kënaqem shumë. E dua shumë Shqipërinë, madje edhe nënshtetësinë në pasaportë e kam shënuar shqiptare.

Regjisori Petri Bozo na tregoi se e ke refuzuar edhe ofertën për të konkurruar në “Miss Italia”… Është e vërtet?
Po, është shumë e vërtetë. Doja që pjesëmarrja ime e parë në një konkurs bukurie të ishte në Shqipëri…

A kanë qenë dakord prindërit e tu me këtë pjesëmarrje?
Ata kanë qenë dhe janë mbështetja ime më e madhe… Xhaxhallarët kanë qenë ata, që të shtyrë nga ideja se në Shqipëri çmimet shiten, nuk donin që të merrja pjesë. Por “Miss Shqipëria” i theu parashikimet e tyre dhe provoi krejt të kundërtën.

Ishin mami dhe babi në Bylis?
Vetëm babi, mami ishte në Itali, sepse duhej të kujdesej për mbesën (vajzën e motrës), por fola në telefon me të pas përfundimit të spektaklit dhe më tha që “t’i kam plotësuar të gjitha dëshirat, edhe Zoti t’i plotësoi”. Ishte urimi më i bukur që mora atë ditë.

Po babi si reagoi?
Babi nuk shprehet shumë, por shpërtheu në lot kur më përqafoi. Ia lexoja në sy lumturinë.

Si e pret pjesëmarrjen në “Miss Globe”?
Megjithëse ai është një ndër kompeticione më prestigjioze të bukurisë në mbarë botën, për mua nuk ka asnjë konkurs më të rëndësishëm se “Miss Shqipëria”. Unë ëndrrën time e realizova. Sigurisht, jam e lumtur që gëzoj të drejtën për të përfaqësuar vendin tim në një event ndërkombëtar. Do përpiqem të jap më të mirën.

Si e mendon të ardhmen tënde?
Mendoj se do të vazhdoj studimet në degën që kam nisur, ekonomik.

Po bota e televizionit të pëlqen?
Më pëlqen shumë. Do doja që në një të ardhme të isha unë duke e prezantuar “Miss Shqipëria”.

Një vajzë e bukur si ty, a i ndjen vështrimet e djemve të Firences?
Fare… Madje nuk i dua.

Pse?
Nuk e di, s’më pëlqejnë.

Kjo do të thotë që je singëll?
Po.

Pushimet këtë vit ku do t’i kalosh?
Në Shqipëri, si çdo vit tjetër. Në Shëngjinin tim.

- Advertisement -

Më Shumë

Inspektorati i Malishevës njofton pronarët e lokaleve se nuk lejohet organizimi i dasmave dhe ahengjeve

Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, sot edhe njëherë përmes mjeteve të informimit, ashtu sikur janë njoftuar edhe drejtpërdrejtë, i njofton publikisht të...

Hasi drejt një klubi të madh, interesim nga Turqia

Besnik Hasi mund të marrë drejtimin e një klubi të madh. Sipas gazetës “Arriyadiyah”, Hasi po ndiqet me interes nga skuadra e Feneberbahce, me...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 22 pacientë me COVID-19

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 22 pacientë me COVID-19, shkruan “PrizrenPress”. 270 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Mungojnë të pandehurit, shtyhet për kohë të pacaktuar gjykimi për sulm në një lokal në Suharekë

Ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor i paraparë për të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë, ndaj të pandehurve për sulm,...

Zyrtare, talenti i Liverpool rinovon për 5 vitet e ardhshme

Skuadra e Liverpool fitoi titullin kampion në Premier League pas plot 30 vitesh dhe të kuqtë e Jurgen Klopp janë shndërruar në një nga...

Rrahen mes vete vëllezërit në Rahovec – dërgohen në mbajtje

Dy të dyshuar meshkuj (vëllezër) janë arrestuar nga Policia ditën e djeshme në Rahovec. Të njejtit pasi një mosmarrëveshje janë rrahur mes vete, njofton Klan...

Vijnë në jetë 16 fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 16 fëmijë, shkruan PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit,...

Arrestohet një femër dhe një mashkull në Prizren, dyshohen për ushtrim të prostitucionit

Një femër dhe një mashkull, të dyshuar për ushtrim të prostitucionit, janë arrestuar në Prizren. “Me datën 03.07.2020 janë arrestuar dy të dyshuar një mashkull...

Lajm i mirë për studentët e Malishevës, komuna shpallë konkurs për 200 bursa

Në kuadër të përkrahjes për studentët nga Komuna e Malishevës, Drejtoria për Arsim dhe Edukim, ka shpallë konkurs për ndarjen e 200 bursave për...

Infarkti apo Covid-19, dilemat e familjes së të vdekurit nga Rahoveci (VIDEO)

Të çuditur nga rezultati pozitiv i testit për koronavirus janë familjarët e një 73 vjeçari i cili vdiq ditë më parë, por që nuk...

Zyrtarët komunalë të Prizrenit dyshojnë se numri i të infektuarve është më i madh sesa tregojnë shifrat zyrtare

Autoritetet komunale të Prizrenit vlerësojnë se situata sa i përket pandemisë COVID-19 është serioze, marrë parasysh shtimin e rasteve në javët e fundit. Përfaqësues të...

Prizren: Hapet ekspozita e artistit Shahadin Mejzini në librarinë “Altera”

Dje në librarinë “Altera” në Prizren u hap ekspozita personale e artistit Shahadin Mejzini Ilir Muharremi, kritik i artit Arti është arkeolog i mendjes dhe ndezjes...

Malishevë: Gruja denoncon burrin dhe vjehrrin në polici për dhunë fizike dhe psikike

Policia e Kosovës njofton se viktima femër kosovare ka raportuar se dy të dyshuarit bashkëshorti dhe vjehrri i saj në vazhdimësi kanë ushtruar dhunë...

Hidhet shorti deri në finalen e Champions, rruga e ‘ferrit’ për në Lisbonë

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

42 eurodeputetë i kërkojnë Macronit e Ruttes liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjithsej 42 deputetë të Parlamentit Evropianë kanë kërkuar nga kryetari i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministri i Holanës, Mark Rutte, që të mos bëhen...

Shqipëria rekomandohet për turizëm: Magjia e qyteteve dhe fshatrave shqiptare

Nëse jeni duke kërkuar për foto mahnitëse dhe një ambient të shkëlqyer, shihni qytetet dhe fshatrat me pamje magjike të Shqipërisë, shkruan Iuliana Marchian...

Lajmet e Fundit

Mbyllen dy furra buke në Malishevë, pronari rezultoi pozitiv me COVID-19

Dy furra buke në Malishevë janë mbyllur, pasi që pronari ka rezultuar pozitiv me COVID-19, është njoftuar nga Komuna e Malishevës. “Inspektorati komunal në Malishevë,...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Datat kur do të luhen ndeshjet e Championsit, kalendari deri në finalen e Lisbonës

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

Prizren, pesë aktakuza për 24 orë

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga Prokuroria Themelore në Prizren janë ngritur pesë aktakuza kundër gjashtë personave për...