9.1 C
Prizren
E diel, 5 Prill, 2020

Flet Lulzim Kabashi: Lufta e UÇK’së është e pastër, nuk kam çka të fsheh

Ditën e djeshme në adresën e Komandantit të Batalionit të dytë të Brigadës 125 në Zonën Operative të Pashtrikut ka arritur një ftesë ndryshe nga të tjerat. Lulzim Kabashi, kandidati për deputet nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës është ftuar nga Gjykata Speciale për intervistim.

I kontaktuar nga Express, Kabashi, i cili ka qenë edhe kandidat për kryetar të Komunës së Prizrenit, ka treguar se ftesën e ka marrë me datën 07 shtator.

“Ftesën e kam marrë ditën e djeshme” tha Kabashi.

I ftuari për intervistim ka treguar gjithashtu se atij i është bërë e ditur se është ftuar në cilësinë e dëshmitarit dhe se ende nuk di detaje tjera rreth rastit.

“Jam ftuar në cilësinë e dëshmitarit. Detaje tjera nuk kam” tha Kabashi, i cili shtoi se me 24 shtator do të udhëtojë për në Hagë.

Kabashi, i cili gjatë kohës së luftës ka shërbyer në UÇK si Komandant i Batalionit të dytë të Brigadës 125 në Zonën Operative të Pashtrikut, tha se për dallim nga të tjerët, ai nuk do ta zgjedhë heshtjen, por do të flasë së nuk ka asgjë për të fshehur.

“Nuk do ta zgjedhë heshtjen. Lufta e UÇK’së ka qenë e pastër. Unë nuk kam çka të fsheh” tha ai.

Ai shtoi gjithashtu se nuk e di se për cilin rast është ftuar nga Gjykata Speciale dhe se do ta mbrojë qëndrimin e tij se UÇK ka qenë ushtri vullnetare e pranuar ndërkombëtarisht.

“Nuk i di cilat janë arsyet e ftesës. I qëndroj qëndrimit tim pa marrë parasysh se çka. UÇK si ushtri ka qenë e pranuar ndërkombëtarisht dhe ka qenë ushtri vullnetare” shtoi Kabashi.

Ftesat nga Gjykata Speciale kanë bërë që të trazohet edhe skena politike. Një ftesë e tillë i erdhi edhe Ramush Haradinajt, i cili u detyrua të japë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Republikës së Kosovës.

Haradinaj edhe më parë ishte ftuar dhe ndaluar nga gjykata dhe autoritete ndërkombëtare, për të dalë i pafajshëm secilën herë. /GazetaExpress/

- Advertisement -

Më Shumë

Reportazh nga pikëkalimi kufitar Morin-Vërmicë: Ra kjo pandemi e u ndamë

“Ra kjo pandemi e u ndamë”. Kjo shprehje është lajtmotivi i dramës së koronavirusit që pos të tjerash, pas 21 vjetësh, ka “ndarë” shqiptarët...

Lippi: Kompletoni kampionatin

Ish trajneri i kombëtares së Italisë, Marcello Lippi, ka dhënë mendimin e tij mbi atë se si duhet vepruar me sezonin aktual. Përhapja e Covid19...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, ka ndarë 150 mijë euro për menaxhimin e situatës me COVID-19

Kuvendi i Komunës së Malishevës, i drejtuar nga kryesuesi Rrahim Morina, në marrëveshje me kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe shefat e...

Gjykata Kushtetuese: Vendimi i Qeverisë Kurti për “orën policore”, antikushtetues

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur në lidhje me kërkesën e Presidentit për vlerësimin e përputhshmërisë së vendimit të qeverisë me Kushtetutën e Kosovës.Gjykata...

1 rast i ri me COVID-19, e infektuara është nga Korisha e Prizrenit

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar edhe një rast të ri me koronavirus, duke bërë që numri i rasteve në gjithë vendin të...

Lëvizje e menjëhershme në Rusi: Mbyllen kufijtë, qytetarët urdhërohen të rrinë në shtëpi

Rusia ka marrë masa të ashpra në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Të gjithë kufijtë janë mbyllur, ndërsa 12 milion banorë në...

Dieta e Nora Istrefit në periudhën e vetizolimit

E mbyllur në shtëpi prej disa ditësh për shkak të virusit COVID-19, këngëtarja e shumë hiteve muzikore, Nora Istrefi ka dhënë një interviste përmes...

Romët e lagjes “Terzimahallë” të Prizrenit, pastrojnë lagjen e tyre (Foto)

Banorët e lagjes “Terzimahallë” në Prizren, kanë marrë një aksion të pastrimit të rrugës “Nysret Seharoj”. Aksioni është organizuar në kuadër të fshatës së pastrimit...

E veshur me durag, Rihanna bën histori në kopertinën e British Vogue

Rihanna bëri histori duke u bërë gruaja e parë që shfaqet në kopertinën e British Vogue e veshur me një durag si simbol të...

Deputeti i Vetëvendosjes, Abrashi: Vetëm zgjedhjet janë zgjidhje

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje nga Prizreni, Artan Abrashi, thotë se vetëm zgjedhjet janë zgjidhje për vendin. Sipas tij, çdo marrje e pushtetit pa zgjedhje demokratike...

Korishë, 70-vjeçarja e infektuar me koronavirus në gjendje të rëndë shëndetësore

Një 70-vjeçare nga fshati Korishë e Prizrenit, e cila një ditë më parë rezultoi me Covid-19 është në gjendje të rëndë shëndetësore. Për shkak të...

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Qeveria në detyrë e Kosovës ka miratuar Pakon Emergjente Fiskale nga e cila pritet të mbështeten bizneset, penzionerët, anëtarët e skemave sociale, komunat dhe...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Nagac

Në fshatin Nagac të komunës së Rahovecit, sot janë përkujtuar, nderuar dhe janë bërë homazhe për dëshmorët Nesimi Elshani dhe Habib Gashi, si dhe...

Dalin pamjet sesi Wilderi e rrah burrin që e kishte sharë në rrjete sociale

Deontay Wilder e kishte rrahur burrin që e kishte sharë në rrjete sociale, Charlie Zelenoff, në vitin 2014, pasi që ky i fundit ia...

ShBA, regjistrohen 920 viktima nga COVID-19 brenda 24 orëve

Numri i viktimave nga pandemia e koronavirusit në SHBA është rritur në 4 090, pasi 920 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të...

Premierliga në Kinë? Klubet angleze janë kundër

Pronari i njërit prej klubeve të Premierligës kishte propozuar që ndeshjet e mbetura të kampionatit të luhen në vendin aziatik Klubet e Premierligës e kanë...

Lajmet e Fundit

“Dikush po do gjakderdhje në Veri për t’i hapur shampajnat e ndarjes së Kosovës”

Shefi i Qeverisë në detyrë, Albin Kurti, pwrmes një videoje të publikuar në rrjetin oscial Facebook, ka thënë se politikanë në Serbi e Kosovë...

Selamaj denoncon fabrikimet me “SMS”, thotë se po bëhet në stilin e shërbimeve sllave

Deputeti nga radhët e LDK-së, Driton Selmanaj ka reaguar pas publikimit të disa bisedave të montuara në rrjete sociale në mes të anëtarëve të...

Vendet që i heqin kufizimet do të kenë pasoja më të mëdha ekonomike

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, paralajmëroi se vendet që nxitojnë t’i heqin kufizimet e karantinës rrezikojnë një rënie...

Masa e kufizimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve të mbetet në fuqi deri me 12 prill

Qeveria e Kosovës, ka mbajtur mbledhje në të cilën ka vendosur që masa e kufizimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve të mbetet në...

Vdiq mjeshtri i komedisë shqiptare, Gëzim Kruja

Ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare, “Mjeshtri i Madh” Gëzim Kruja, raporton TCH. Kohët e fundit ai vuante nga një sëmundje e rëndë teksa...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!