-3.7 C
Prizren
E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020

Futet në mbrojtje të shtetit shtëpia prej guri e familjes Hoxhaj në Zhur të Prizrenit

Fshatrat e rajonit të Prizrenit janë unike, i till është edhe fshati Zhur. Ky fshat është njëri prej vendbanimeve më të mëdha të rajonit të Prizrenit, shtrihet rreth 10 km në jugperëndim të këtij qyteti.

Historikisht si vendbanim fshati Zhur përmendet që në shek. II-III të erës sonë. Ishte pjesë e rrugës së njohur Lissus-Naissus e cila lidhte Nishin-Prizrenin-Lezhën. Dëshmi e mbetur e periudhës romake është edhe stela prej gurit në oborrin e xhamisë së madhe të Zhurit, në të cilën është gdhendur hardhia me kalaveshin e rrushit, veçori e epigrafisë dardane.

Sipas prof. Zef Mirditës, Zhuri ka qenë ndër vatrat e kryengritjeve të pandërprera ndaj Perandorisë Romake në viset e Dardanisë, kryengritje që kanë vazhduar gjatë tërë historisë së fshatit deri në luftën e fundit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Pozita e përshtatshme natyrore u ka mundësuar që nga kohërat e lashta, banorëve të Zhurit të merren me blegtori, bletari e vreshtari. Ky fshat kishte edhe gurin, të cilin e përdorte për ndërtimin e shtëpive.

Një shtëpi e tillë që i ka mbijetuar kohës është shtëpia e familjes Hoxhaj.

Kjo shtëpi është e ndërtuar në qendër të fshatit, në një parcelë jo të rregullt, dhe në terren të pjerrtë. Ndërtesa është e vendosur skaj të rrugës, ku në pjesën e brendshme gjendet oborri dhe më parë kanë ekzistuar hambari, koshi, muret rrethuese dhe dy shtëpi tjera.

Duke u bazuar në të dhënat e familjarëve, shtëpia banohet nga gjenerata e tetë e familjes, duke u trashëguar nga i ati në bijtë, gjeneratë pas gjenerate. Në bazë të teknikës së ndërtimit dhe stilit, supozojmë që shtëpia mund të datojë nga shek. XVIII – XIX.

Ka planimetri drejtkëndore, e ndërtuar në përdhes dhe kat. Qasja në shtëpi në gjendjen fillestare bëhej nga ana lindore, nëpërmjet portës nga druri, prej nga vazhdonin shkallët e drurit që shpienin në kat. Kjo qasje është mbyllur dhe është zhvendosur në anën veriore.

Sa i përket trajtimit të jashtëm, ndërtesa ka një trajtim të thjeshtë linear, ku veçohet ndërtimi masiv nga gurët me formë të parregullt, me kënde të gdhendura në formë drejtkëndore. Hapjet e dritareve, të vendosura në mënyrë të parregullt, me formë dhe madhësi të ndryshueshme, krijojnë dinamikën e vetme në fasadat lineare. Në këndin juglindor të ndërtesës, vërehen disa dekorime me motive florale dhe rrethore, të gdhendur në gurët këndor.

Në enterier, në veçanti në dy dhomat e katit janë ruajtur elemente origjinale, që shquhen për një trajtim të pasur artistik.

Vlen të theksohet dhoma verilindore, ku janë ruajtur elementet e enterierit, sikurse pjesa e parahyrjes e kufizuar me shtyllë druri, parmakë dhe dollapët që përfundojnë me qymlekllëkun dhe hamamgjikun në kënd. Oxhaku me bazë rrethore, i dekoruar me motive florale gjendet në ballin verior të dhomës. Në thellësi të mureve janë hapur kamaret që shërbenin si jyklyk, të mbyllur me kapakë druri të dekoruar. Tavani është punuar nga druri, në stilin shishe tavan, me rozetën shumëkëndore në mes, dhe punimet në trajtë trekëndëshi në kënde.

Është ndërtuar me muret nga guri në trajtë të parregullt, kurse këndet janë punuar nga gurë të gdhendur në formë drejtkëndore. Hapjet e dritareve kanë ndryshuar madhësi dhe formë, pas adaptimeve të bëra gjatë kohës. Muret masive nga guri përfundojnë me kulmin katërujor, i cili deri në vitet 1980’ ka qenë i mbuluar me rrasa guri. Tani mbulesa është zëvendësuar me tjegulla të rrafshta nga argjila.

Nga koha kur është ndërtuar e deri më sot, shfrytëzohet për banim.

Shtëpia e gurit e familjes Hoxhaj paraqet një shembull unik të një shtëpie guri të ndërtuar në zonë rurale, ku enterieri është trajtuar me elemente të pasura dekorative, ngjashëm me trajtimin artistik të shtëpive qytetare.

- Advertisement -

Më Shumë

20-vjeçari nga Prizreni pret gishtat në fabrikë

Një 20-vjeçar nga fshati Lubizhdë e Prizrenit është lënduar të mërkurën derisa ishte në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore...

Policia për 24 orë shqiptoi 806 tiketa për mos respektim të Ligjit për Pandeminë

Policia e Kosovës vetëm gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 806 tiketa për mosrespektim të ligjit COVID-19. Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë...

Lëndohet një punëtor në Grejkoc të Suharekës

Një punëtor është lënduar në Grejkoc të Suharekës. Ai ka rënë nga një lartësi prej 4 metra. Raporti i policisë Është raportuar se viktima mashkull kosovar ka...

Prizren, 20 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 480 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 23.754 raste, kurse...

Merkel: Masat kufizuese në Gjermani mund të vazhdojnë deri vitin tjetër

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se masat kufizuese ndaj COVID-19 do të vazhdojnë edhe gjatë festave të fundvitit. Masat kufizuese të vendosura për të...

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme

Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e...

Spitali i Prizrenit prinë me numrin më të madh të pacientëve me COVID-19

974 pacientë janë të hospitalizuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet rajonale në vend, raporton Gazeta Express. Nga ta 66 janë të...

4 të vdekur nga COVID-19 në Prizren

Edhe e shtuna ka regjistruar numër të lartë vdekjesh nga COVID-19 në Kosovë. 14 persona kanë humbur betejën me virusin në 24 orët e...

Posta edhe me një kontratë të re për shërbim të dërgesave online ndërkombëtare

Posta e Kosovës edhe sot lidhi një kontratë për shërbimet postare të dërgesave online ndërkombëtare, me Intermedico Japan Europe L.L.C. Kjo kontratë u nënshkrua në...

Prizrenit i kërkohet t’i heqë “Skënderbeun” 70 mijë eurosh dhe “Adem Jasharin” e frizerit

Gjashtë thasë çimento, rërë, poliester dhe ngjyra, janë materialet që i kanë hyrë në punë autorit të shtatores së Adem Jasharit që ta rrumbullakojë...

Prizren, 6 muaj burg për vjedhjen e veturës që kishte marrë me qira

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka dënuar sot me gjashtë muaj burg të akuzuarin B.B., për shkak të vjedhjes së një veture,...

Dy të vdekur nga COVID-19 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (75, 50 vjeç),...

Modelja nuk heq dorë nga fotot provokuese

Bikinit janë veshja e saj e preferuar! Demi Rose, ndau me ndjekësit në llogarinë e saj në Instagram një foto teksa pozon përsëri me të...

Arrestimi i katër komandantëve, Thaçi u vonua 10 minuta, Veseli e Selimi nuk i kishin hapur telefonin Speciales

Një raport i Gjykatës Speciale rreth arrestimit të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit, i shkruar edhe me detajet më të...

Eqrem Kryeziu: Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët

Ish-nënkryetari i LDK’së, Eqrem Kryeziu, ka kritikuar kryetarin Isa Mustafa për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. “Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët,...

I biri i deputetit Shala nuk sheh asgjë të keqe për postin e konsullit që e ka marrë

I biri i deputetit Haxhi Shala, Flakroni, është munduar të arsyetojë caktimin e tij konsull në Pragë. Në reagimin e parë pas publikimit të...

Lajmet e Fundit

Vazhdon autopsia e Maradonës, i shkulet zemra për autopsi

Autoritetet në Argjentinë janë duke u përpjekur që të zbulojnë detajet e vdekjes se idhullit argjentinas, derisa sot thuhet se ata kanë zhvarrosur trupin...

Paralajmërohet një tjetër shtatore buzë kalasë së Prizrenit

Shoqata 'Trojet e Arbrit' ka bërë të ditur se pas ndërtimit të shtatores në Prizren, pritet të ndërtojë një tjetër shtatore buzë Kalasë së...

Sipas Speciales, krimet ndaj katolikëve u kryen në Prizren e Kukës

Shqiptarët katolikë sërish janë konsideruar “kategori” që sipas Speciales kanë qenë cak i krimeve që pretendohet të jenë kryer nga anëtarë të Shtabit të...

Normalja e Elbasanit mbush 111 vite: Përkujtohen mësuesit e parë

Pikërisht më 111 vite më parë, në 1 Dhjetor të vitit 1909, me vendim të Kongresit të Elbasanit do të hapej shkolla Normale e...

Vendos Qeveria, 1 muaj pushim dimëror në shkolla

Kryeministri i vendit Avdullah Hoti ka mbajtur një konferencë për media rreth situatës së krijuar si pasojë e virusit Covid-19. Hoti ka thënë që tashmë...