19.1 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Gashi i LDK’së i kërkon Hotit të mos i shkarkojë anëtarët që i emëroi VV në borde

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Arben Gashi, ka mbajtur fjalën e tij në Kuvendin e Republikës së Kosovës, prej ku ka dhënë një sërë paralajmërimesh për kandidatin e partisë së tij për kryeministër.

Gashi ka thënë se si LDK nuk do të pranojnë arsyetime nga Qeveria Hoti se nuk patën sukses meqë e morën qeverisjen në dorë në një kohe krize ekonomike e shëndetësore, raporton Gazeta Express.

“Ne sot jemi mbledhur për të zgjedhur qeverinë e re në krye me z. Hoti. Pas një procesi të mundimshëm politik e kushtetues. Nuk duket vendim popullor. Një pjesë e spektrit politik shikon me urrejtje. Në fakt ne kishim një qeveri që ndërtuam me shpresë dhe besim, por një qeveri e tillë ra si pasojë e gabimeve. Qeveria duhet të mos shpresojë, por duhet të punojë që të kthejë shpresën. Duke e njohur z.Hoti dhe ministrat e LDK’së e di që s’kanë nevojë shumë për shpresë. Një gjë duhet ta ketë të qartë kjo qeveri, përgjegjësinë që e ka, jo vetëm në raport me krizën ekonomike, ndoshta më lehtë se secila qeveri tjetër. Nuk do të ketë mundësi të arsyetohet, se ishte krizë dhe nuk qeverisëm mirë. Krizën nuk do ta keni si pretekst, sepse nuk do t’ua pranojmë. Nuk do të pranojmë asnjë lloj arsyetimi, nëse nuk do të ketë një qeveri të suksesshme”, ka thënë Gashi.

Tutje deputeti i LDK’së ka thënë se janë vetëm dy çështje për shkak të së cilave qeveria Hoti shihet me dyshim, duke thënë se ato kanë të bëjnë me punën e dialogut me Serbinë dhe diskutimet e shumta për korrigjim të kufijve dhe çështja e kapjes së shtetit.

Derisa ka folur për këto dy tema, Gashi ka thënë se Avdullah Hoti duhet ta ketë të qartë që në dialogun me Serbinë flet në emër të deputetëve të Republikës së Kosovës dhe gjithashtu ka thënë se kjo qeveri nuk duhet të identifikohet me nepotizëm e kapje të shtetit.

Arsyet pse disa e shohin qeverinë me dyshim, janë se a do të rrezikohet ndarja dhe a do të vazhdojë kapja e shtetit. Marrëveshja me Serbinë, dialogu, njohja, asociacioni janë çështje që duhet të diskutohen në këtë parlament. Por kjo qeveri duhet ta dijë që negocion në emër të Kuvendit, në emër të popullit të Kosovës. Pra nëse populli ka nevojë të shprehet, është edhe referendumi. Na duhen negociator të fortë por na duhet edhe bashkëpunim i brendshëm. PDK dhe VV do ta kenë derën të hapur tek z. Hoti. Politika e jashtme nuk duhet të shndërrohet në garë për politika të brendshme. Ne e dimë që Kosova është një faktor i vogël në raportet ndërkombëtare, por nuk duhet të përjashtojë veten. Duhet të ndërveprojë për të realizuar qëllimet e saj. Pra ftoj kryeministrin e ardhshëm, që të jemi bashkë në këtë çështje. Ne si LDK bashkë me aleatët do të dëgjojmë kritikat tuaja, për negociata dhe për propozime në Kuvend. Sa i përket kapjes së shtetit. Percepcioni që është krijuar nuk mund të relaitivizohet. Ky shtet perceptohet si i hapur. Kapja nuk duhet të jetë element që identifikon këtë qeveri. Pa punësime partiake e familjare”, ka thënë shefi i deputetëve të LDK’së.

Gashi i ka bërë thirrje Hotit që të mos shkarkojë anëtarët e VV’së të emëruar nëpër borde por i ka bërë thirrje që të vlerësojë punën e tyre.

“I rekomandoj qeverisë që bordet e caktuara nga VV të mos shkarkohen fillimisht, dhe të mos shkarkohen vetëm pse janë të Lëvizjes Vetëvendosje, por të shihet baza ligjore dhe juridike”, ka shtuar tutje Gashi.

Në fund Gashi si përfaqësues i deptuetëve të LDK’së ka bërë thirrje që të votojnë Hotin për kryeministër.

“Avdullah Hoti ka dijen dhe pasionin që të kryejë këtë punë, dhe ju ftojë deputet të nderuar që të votohet kjo Qeveri”, ka përfunduar ai./

- Advertisement -

Më Shumë

Mbi 300 mjekë të papunë, 9% e personelit mjekësor me Coronavirus

Më shumë se 300 mjekë në Kosovë llogariten të jenë papunë, prej të cilëve sipas statistikave të Odës së Mjekëve të Kosovës, 60 për...

Pandemia nuk i ndal kosovarët të shkojnë në Shqipëri, këto janë statistikat për 11 ditë

Pavarësisht pandemisë kosovarët edhe këtë vit kanë vazhduar drejt Shqipërisë për t’i kaluar pushimet verore. Bazuar në të dhënat e Policisë së Kosovës drejtuar arbresh.info...

24 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 24 pacientë me COVID-19, shkruan PrizrenPress. 268 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Oxfam paralajmëron se uria gjatë Covid-19 mund të vrasë më shumë sesa virusi

Oxfam ka paralajmëruar se, deri në fund të vitit, “12,000 njerëz në ditë mund të vdesin nga uria e lidhur me Covid-19 – potencialisht...

Berati Unik

Vlera historike, arkitektonike dhe kulturore: Berati – një ndër qytetet më të veçanta në Shqipëri dhe në botë! Sot qyteti i “Një mbi një dritareve”,...

Gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren . “ Në rrethana të pa njohura është gjetur pa shenja jete viktima mashkull Kosovar. Vdekjen...

Vdes një inspektor nga Rahoveci i infektuar me koronavirus

Ka vdekur edhe një person si pasojë prekjes me koronavirus. Viktima është nga komuna e Rahovecit. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar kryetari Smajl Latifi. “Po...

Ndahen mbi 1.8 milionë euro për kompensimin e bujqve

Qeveria e Kosovës ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural që të ndajë mjete financiare ne vlerë 1 milion e...

Tetë kolegje nuk akreditohen, tri prej tyre do të mbyllen

etë nga 14 institucionet e arsimit të lartë që kanë qenë në proces për akreditim institucional nuk janë akredituar nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë...

Basketbollistja dhe modelja e njohur e ‘ekzagjeron’ me foton e fundit

Valentina Vignali modelja italiane, njëkohësisht lojtarë basketbolli profesioniste, vazhdon të tregojë në rrjetet sociale hiret e saj. Ajo tashmë numëron mbi 2 milion ndjekës të...

Morena Taraku s’i ndal provokimet, lë pa fjalë fansat me foton e fundit

Morena Taraku është një ndër personazhet më të komentuara të showbizzit shqiptar, për shkak të jetës së saj private por gjithashtu dhe për fotot...

Prizren: Burri dhe vjehrri e bëjnë gruan për spital

Gjatë ditës së djeshme në Prizren është raportuar një rast i dhunës në familje, transmrton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të...

Wilder nuk është ende gati, WBC jep OK-in për derbin britanik

Triologjia e peshave të rënda në boks mes Tyson Fury dhe Deontay Wilder është në dilemë. Boksieri amerikan nuk është ende gati për t’u rikthyer...

Numri i turistëve nga Kosova, përgjysmë më i vogël se ai i një viti më parë

Numri i vizitorëve nga Kosova është përgjysmuar krahasuar me një vit më parë, megjithëse për pushuesit nga ky vend, Shqipëria është destinacioni i vetëm...

Pandemia godet turizmin kulturor

Situata ku gjendemi prej përhapjes së covid-19, ka goditur rëndë turizmin kulturor. Kalatë, muzetë dhe sitet arkeologjike po vuajnë mungesën e vizitorëve, duke shënuar...

Raporti i OKB: Virusi nuk ishte befasi!

Viruset që kalojnë nga kafshët tek njerëzit po bëhen të zakonshme. Këtë shqetësim kanë ngritur ekspertët nga Kombet e Bashkuara, të cilët thonë se shfaqja...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...