0 C
Prizren
E enjte, 22 Tetor, 2020

Gashi i PDK’së: Nuk votojmë një ligj që varfëron ekonominë e vendit

Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, ka thënë se subjekti që ai përfaqëson, nuk do ta votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonimike të propozuar nga LDK.

Sipas tij ligji i propozuar nga PDK, ishte më i favorshmi për qytetarët, ndërsa dhe është injoruar vazhdimisht nga të dy qeveritë, kryesues të të cilave ishin Albin Kurti e tashmë Avdullah Hoti.

”Një qeveri për të qenë stabile dhe për të ekzistuar në kushte normale, duhet t’i ketë votat. Dhe një qeveri normale s’duhet të jetë e varur nga votat e opozitës”.

”Ky Ligj i propozuar nga Grupi Parlamentar i PDK-së, është injoruar nga të dy subjektet politike, nga të dy qeveritë, edhe nga Qeveria Hoti edhe nga Qeveria Kurti”.

”Për ironi, duke injoruar këtë Ligj, Hoti sjell një tjetër Ligj i cili gjithçka tjetër mund të jetë veçse për rimëkëmbje ekonomike jo”.

”Ne jemi tërësisht kundër këtij ligji, sepse ky ligj nuk e rimëkëmb ekonominë e vendit. Ligji që ndihmon sektorin privat, mjekët, e të gjithë ata që sot përballen me pandeminë, është Ligji i propozuar nga PDK”.

”Jemi që edhe në kuadër të Ligjit tonë të harmonizohen pika nga ky ligj i tyre i propozuar”.

Gashi dha edhe disa arsye se pse nuk e votojnë këtë ligj.

”Ky ligj e fut në borxh biznesin. Sepse ti nëse ia mundëson me marrë kredi dikujt, nuk e ke ndihmuar. Prandaj pakoja që e ka propozuar PDK-ja ka grante më të mira për secilën prej tyre”, tha Gashi në Klan Kosovë.

”PDK përmes këtij biznesi ka mundësuar që shteti të ndihmojë me grante”.

Por si e kishte paraparë PDK, ligjin për rimëkëmbje ekonomike, dhe menaxhimin e mjeteve të trustit për qytetarët?

”Ne kemi propozuar që trustin që e tërheqin qytetarët e tyre, në mënyrë prej 5 vitesh, shteti të ua kthejë. Të ua rimburësojë shteti”.

”Sepse ata që kanë mjete në trust, deri në 10 mijë euro, në total fondi është rreth 120 mijë euro”.

”Propozimi i PDK-së është që mjetet e trustit që tërhiqet të rimburësohet. Për gjashtë muaj jo vetëm LDK, por të dy qeveritë, e kanë injoruar një pako konkrete të cilën nuk do ta kishim sot këtë situatë”.

”Çdo biznes në Republikën e Kosovës, do të përfitonin grante specifike varësisht prej numrit të tyre të punëtorëve”.

”Ne kemi qëndrimet e qarta. Ne nuk votojmë një ligj që e varfëron ekonominë e vendit, që diskriminon edhe sektorin e biznesit”.

- Advertisement -

Më Shumë

Të vërtetat e Hasan Prishtinës, mbiemrin e hershëm e kishte Berisha, nuk la pasardhës

Rrjedhur nga një familje e madhe dhe mjaft e nderuar spahinjsh vendas, Hasan Prishtina lindi në Vushtrri më vitin 1873. Gjyshi i tij Haxhi...

Sytë nga Liga e Kampionëve: Juventus, PSG e Dortmund e nisin zjarr

Rikthehet Liga e Kampionëve. Në fushë zbresin ekipe si Juventus, Barcelona, PSG, Manchester United dhe Borussia Dortmund, sa për të kuptuar se sa interes...

A do ta kandidojnë Vlora Çitakun për presidente? Përgjigjet nënkryetari i PDK-së

I ftuar në emisionin “Frontal” në T7, nënkryetari i PDK-së, Shaqir Totaj, është pyetur nëse nga kjo parti do të kandidohet për presidente Vlora...

Kemi kaq shumë botime e nuk kemi letërsi

Shkrimtarët kanë nevojë të vlerësohen jo vetëm nga lexuesit, por edhe nga institucionet. Kudo në botë, në shtetet me funksionim normal, për shkrimtarët organizohen...

Ministri Kuçi përuron ujësjellës në fshatra të Suharekës

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka marrë pjesë të martën në përurimin e ujësjellësit në fshatin Nëpërbisht të Suharekës, si projekt i...

Shtiu me armë pastaj e goditi me shpuzore në kokë, një muaj paraburgim të dyshuarit në Prizren

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda, duke vendosur sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në...

1 mijë e 334 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Momentalisht në Kosovë janë 1 mijë e 333 raste aktive me koronavirus. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar dje përmes komunikatës 24...

Propozimi në Zvicër: Çdo qytetari nga 7 mijë e 500 franga

Nëse është e suksesshme, skema vlerësohet të kushtojë 45 miliardë CHF. Një iniciativë e cila do të kulmonte me referendum për të paguar çdo qytetar...

Gjakovari koritet për pak, vjedh 10 euro në tyrbe

Dje është arrestuar një person në Gjakovë, i njëjti është dërguar edhe në mbajtje. Gjatë ditës së djeshme në rrugën Skënderbeu, në Gjakovë, një person...

“Biseda të gjelbra” me nxënës të shkollave dhe përfaqësues të institucioneve në Prizren

EC Ma Ndryshe ka filluar ciklin e debateve “Green Talks – Biseda të gjelbra”, qëllimi i të cilave është nxitja e debatit për mjedis...

Pezullohet gazetari që do të moderonte debatin Trump-Biden

Një gazetar veteran në Shtetet e Bashkuara, i cili është zgjedhur për të moderuar debatin e dytë midis presidentit amerikan, Donald Trump, dhe sfiduesit...

Një vend i pastër, i ndriçuar mirë tregim nga Ernest Hemingway

Ishte vonë dhe në kafene nuk kish mbetur njeri përveç një plaku të ulur nën hijen e gjetheve të pemës që mbulonin ndriçimin elektrik....

Keqpërdori detyrën zyrtare, një punëtor i postës përjashtohet nga puna

Një punëtor i Postës së Kosovës është përjashtuar sot nga puna, kanë bërë të ditur nga ky institucion përmes një njoftimi për media. Nga posta...

Ekonomia e gjuhës

Shkruan: Prof. Gani Rudaj Me problemet e Gjuhësisë së Përgjithshme janë marrë shumë studiues. Këtu duhet të përmend F. dë Sosyrin, Roman Jakobsonin, Andre Martine,...

Tre anëtarë të një familje vdesin në aksident trafiku në Gjermani derisa po ktheheshin nga Kosova në Zvicër

Tre anëtarë të një familje nga Kosova kanë humbur jetën në Gjermani sot në një aksident trafiku. Ata ishin duke u kthyer nga Kosova ku...

Ushtarë të rinj amerikanë pritet të vijnë në Kosovë

Një numër i caktuar i ushtarëve të rinj amerikan pritet t’i bashkohen misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë. Disa prej tyre të cilët tashmë kanë...

Lajmet e Fundit

Prizren: Dënohet me vetëm 3 mijë euro pronari i kompanisë ku i vdiq punëtori 17-vjeçar

  Dy vjet më parë, një 17-vjeçar kishte vdekur në vendin e tij të punës, pas një aksidenti. E për këtë rast, Gjykata Themelore në...

Zëvendëskryeministrja shkarkon këshilltaren për të cilën u tha se babai i saj përfitoi nga 2 milionë eurot e vjedhura

Zëvendëskryeministrja e parë, Albulena Balaj-Halimi ka liruar nga detyra këshilltaren e saj Hajrie Gashi për të cilën u tha se babai i saj dyshohet...

Limaj për vjedhjen në Thesar: Mos të ngutemi, le të merret hetuesia me rastin (VIDEO)

Kryetari i Nisma Sociale Demokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se nuk duhet dhënë ngjyrime partiake rastit të fundit të bartjes së dy milionë eurove...

Vjedhja e dy milionë eurove, Mustafa: Bajrami nuk duhet të dorëzohet para hajdutëve

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas skandalit të dy milionë eurove në Thesarin e Shtetit, të cilat janë transferuar...

Aludohet se një nga të përfshirët në vjedhjen e 2 milionëve është babai i këshilltares së zv.kryeministres

Drejtori i Institutit Kosovar për Drejtësi, Ehat Miftaraj ka thënë se po qarkullojnë fjalë se këshilltarja e zëvendëskryeministres nga Nisma, Albulena Balaj-Halimi ëstë vajza...