19.8 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Gashi: Të stërvjetruarit e PDK-së janë në VV

Deputeti i PDK-së Kujtim Gashi i është përgjigjur akuzave të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje Artan Abrashi i cili në debatin në Rubikon të Klan Kosovës i cilësoi partitë e tjera si “të vjetruara”.

“PDK-ja është subjekti i vetëm politik që ka bërë vazhdimisht reforma brenda saj. Ata të cilët sot nuk janë në PDK, të stërvjetruarit janë pikërisht në Vetëvendosje. Kanë ikë nga PDK-ja, sepse nuk kanë arritur t’i përballojnë reformat dhe sot të gjithë janë në Vetëvendosje”.

“Janë shumë figura që kanë qenë ose janë deputetë. Kanë qenë anëtarë të PDK-së, por nga reformat të stërvjetruarit i ke në Vetëvendosje”.

Ai ka thënë se “PDK-ja e ka pranuar verdiktin e qytetarëve më 6 tetor dhe ka vendosur që të dalë në opozitë”.

“PDK-ja, për dallim nga subjektet e tjera politike, nuk pranon me qenë në qeveri ku nuk është e para. Ne jemi përcaktuar, respektojmë vendimin e institucioneve dhe mbi të gjitha verdiktin e qytetarëve”.

“E keni rrëzuar vetveten, sepse nuk keni pasë guxim të qeverisni. Sot për fat të keq kjo qeveri e shfrytëzon pandeminë si mjet që ta arrijë qëllimin – ta shtrijë popullaritetin dhe pas një periudhe të kërkojë zgjedhje”.

Duke e bërë krahasimin e situatës në kohën e LAN-it, përkatësisht VLAN-it më vonë, me situatën e krijuar në pritje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për dekretin e presidentit deputeti i PDK-së ka thënë se procesi është deformuar qysh me aktvendimin e parë.

“Në fakt unë mendoj që ky proces është deformuar pikërisht në vitin 2014 dhe nga këta akterë që sot po kërkojnë që të ketë një vendim ndryshe nga ai i vitit 2014”.

“Nga këto partitë që po qeverisin është një lloj hipokrizie, sepse atëherë kanë kërkuar të bëjnë qeverinë si shumicë parlamentare duke anashkaluar subjektin e parë politik që ka qenë PDK-ja, kurse sot e kërkojnë të kundërtën”.

“Nëse bëjmë kronologji të asaj çfarë ka ndodhur nga atëherë deri sot dhe veçanërisht nëse i referohemi se pse kemi ardhur deri në këtë proces, kemi dy subjekte politike të cilat për më shumë se tre vjet kanë proklamuar ‘qeveri të shpresës’ që në fund doli të jetë një mashtrim. Nga një reklamim që do të kemi ‘qeveri të shpresës’ erdhëm në një periudhë ku qytetarët janë më të pashpresë që nga shpallja e Pavarësisë së Kosovës pikërisht nga veprimet e këtyre dy partive politike”.

Ai në Rubikon me Adriatik Kelmendin ka komentuar edhe 100 ditët e Qeverisë Kurti.

“Ky koalicion për 100 ditë i ka bërë jashtëzakonisht dëme të mëdha vendit duke filluar nga marrëdhëniet me SHBA-të, si një prej aleatëve më të fuqishëm. Mos të flasim për veprime jashtëzakonisht të dëmshme duke përfshirë edhe shkeljet kushtetuese  që kanë ndodhë së paku dy herë nga kjo qeveri”.

“Kemi të bëjmë me shkelje flagrante të Kushtetutës. Ajo që është e çuditshme është që kryeministri në detyrë [Albin Kurti] dhe ky subjekt politik dalin në konferenca për media dhe thonë që shkeljet kanë qenë të vogla. Unë e di që në shkelje ligjore ka shkelje të vogla dhe të mëdha. Kjo është qeveri që ka shkelë dy herë brenda një periudhë shumë të shkurtër Kushtetutën e Kosovës dhe kanë bërë disa veprime të njëpasnjëshme që janë të dëmshme për vendin dhe qytetarët”.

Gashi e ka konfirmuar se partia e tij është e gatshme që vendi të shkojë në zgjedhje, sapo pandemia Covid-19 të ketë përfunduar në Kosovë.

“PDK-ja qysh në takimin e parë me Presidentin e Kosovës ka thënë që është për zgjedhje pasi të kalojë pandemia dhe ato qëndrime i kemi sot. Ditën kur krijohen kushtet dhe mundësitë që pandemia nuk është në Kosovë PDK-ja është që atë ditë të mbahen zgjedhjet. Nuk kemi nevojë t’i frikësohemi. Jemi për zgjedhje ditën kur krijohen kushtet që të mbahen zgjedhjet – dhe këtë qëndrim e kemi prej ditës së parë”.

- Advertisement -

Më Shumë

Dje vdiqën 4 persona në Kosovë nga COVID-19

Katër persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë ,dje, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 79. Kjo bëhet e ditur nga raporti...

Flet Xhavit Ukaj, deputeti që iu vërsul Osmanit, tregon arsyen e veprimit të tij

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, ka folur për Express lidhur me incidentin që ndodhi në...

Lajm i mirë për studentët e Malishevës, komuna shpallë konkurs për 200 bursa

Në kuadër të përkrahjes për studentët nga Komuna e Malishevës, Drejtoria për Arsim dhe Edukim, ka shpallë konkurs për ndarjen e 200 bursave për...

Shehu: Prizreni ka dy aparatura për testim, nëse na lejohet mund të kryejmë numër të madh testimesh

Nënkryetari i Prizren Visar Shehu ankohet për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë. Ndërkohë thotë se gjendja e të infektuarve në këtë...

Inspektorati i Malishevës njofton pronarët e lokaleve se nuk lejohet organizimi i dasmave dhe ahengjeve

Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, sot edhe njëherë përmes mjeteve të informimit, ashtu sikur janë njoftuar edhe drejtpërdrejtë, i njofton publikisht të...

Nuk e respektoi orën policore, arrestohet një person në Prizren

  Një person është arrestuar në Prizren, pasi nuk ka respektuar orën policore të COVID-19. “Nga njësiti policor është ndaluar i dyshuari mashkull kosovar i cili...

Doli nga shtypi libri më i ri i Agim Vincës “Ditari i Pandemisë”

Doli nga shtypi, në botim të shtëpisë botuese “Artini” nga Prishtina, libri më i ri i Profesor Agim Vincës: “DITARI I PANDEMISË. Rrëfime nga...

Puthje dhe përqafime me Getoarin, Marina publikon videon nga shtrati

Moderatorja Marina Vjollca është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon herë pas here foto nga momente të ndryshme të ditës. Së fundmi, ajo ka...

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Ermina Lekaj-Përlaskaj nga Prizreni e fiton mandatin e deputetes në Kroaci

Shqiptarja nga Prizreni, Ermina Lekaj-Përlaskaj, ka fituar mandatin e deputetes në zgjedhjet që janë mbajtur dje në Kroaci. Lajmin e ka bërë të ditur përmes...

Wilder nuk është ende gati, WBC jep OK-in për derbin britanik

Triologjia e peshave të rënda në boks mes Tyson Fury dhe Deontay Wilder është në dilemë. Boksieri amerikan nuk është ende gati për t’u rikthyer...

Kosovarët drejt bregdetit shqiptar, 8 mijë persona hynë vetëm mëngjesin e sotëm

Dogana e Morinës edhe këtë fundjavë përballoi një fluks të madh të automjeteve të vogla dhe autobuzave me targa të Kosovës me destinacion bregdetin...

Ndahen mbi 1.8 milionë euro për kompensimin e bujqve

Qeveria e Kosovës ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural që të ndajë mjete financiare ne vlerë 1 milion e...

Policia bllokon hyrjet – katër trupa të pajetë nxirren nga Infektiva (Video)

Një numër i shtuar i pjesëtarëve të Policisë së Kosovës është vërejtur mëngjesin e sotëm pranë Klinikës Infektive të QKUK-së. Klan Kosova ka siguruar fotografi...

Shpallet aktgjykim refuzues ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren, dënohet me gjobë i akuzuari tjetër

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, ka shpallur aktgjykim refuzues ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Bashkim Krasniqi, i akuzuar për keqpërdorim...

Grupi Parlamentar i NISMA’s nuk ekziston më, Haxhi Shala iu bashkua grupit të AAK-së

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se Haxhi Shala është tërhequr nga posti i tij si shefi i grupit Parlamentar të...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...