16.5 C
Prizren
E shtunë, 6 Qershor, 2020

Gazeta e famshme Der Spiegel i kushton artikull suksesit të Rashicës

Pas paraqitjeve të jashtëzakonshme të Milot Rashicës për Werder Bremenin, gazeta e madhe gjermane, Der Spiegel, e ka publikuar një artikull ku lavdërohet ylli kosovar.

Kushdo që flet për sulmin e Werderit zakonisht flet për Max Krusen. Milot Rashica është edhe më i rrezikshëm. Edhe shanset e Bremenit për ta mposhtur Bayernin në gjysmëfinale të Kupës u varen nga 22-vjeçari, shkruan Der Spiegel.

Mes mbrojtësve të Bayernit depërtonte për ta bërë punën e vet Milot Rashica. Ai është i gjatë 178 centimetra, por kjo nuk është në dëm të tij.

Në ndeshjen paraprake mes Bayernit dhe Bremenit, Rashica qëndroi i vetëm mes tre mbrojtësve kundërshtar. Kur e mori pasimin, ai e la topin të sillej drejt mesfushës me prekjen e parë. Pastaj, u kthye menjëherë dhe vrapoi me shpejtësi drejt portës. Lëvizjet e tij të tilla janë shumë të shpejta.

Kështu që plani i Bremenit për ndeshjen e mbrëmshme kundër Bayernit ishte ta përdorte shpejtësinë e Rashicës që t’i lëndonte kundërshtarët. Mirëpo, Bayerni e fitoi ndeshjen me rezultat 2-3, ndërsa Rashica e shënoi një gol dhe e asistoi tjetrin.

Kushdo që flet për sulmin e Werderit, flet për Max Krusen, Maximilian Eggesteinin apo Claudo Pizarron. Rashica, i vetëm, ka shënuar më shumë gola këtë sezon sesa këta të tre së bashku. Zhvillimi i tij ka qenë kaq mbresëlënës sepse nuk ishte i pritur. Para gjashtë muajve, 22-vjeçari ishte jashtë skuadrës.

I lindur në Vushtrri të Kosovës, ai luajti për klubin e vendlindjes së tij për disa vite para se të transferohej në Vitesse në vitin 2015. Kur ai erdhi në Bremen në fillim të vitit 2018, ai ishte ende shumë i ri.

Ai dinte ta dëshmonte veten në përballjet një-kundër-një me lojtarë, mirëpo në fushë i merrte vendimet e gabuara dhe në fazën e mbrojtjes ishte po aq larg nivelit të Bundesligës sa është Hamburgu larg nivelit të Ligës së Kampionëve.

Kështu që Rashica zakonisht nuk ishte pjesë e skuadrës. “Ai u detyrua të mësojë në mënyrën e dhimbshme. Miloti thjesht nuk dinte të mbronte”, ka thënë trajneri i Werderit, Florian Kohfeldt.

Megjithatë, për Werderin, lojtarët si Rashica janë baza, ata janë pjesë e modelit të biznesit të klubit. Klubi duhet të zbulojë dhe të zhvillojë talente, t’i kthejë ata në yje dhe pastaj t’i shesë për çmime të larta. Me Rashicën, klubi e ka gjetur pikërisht një lojtar të tillë, përfundon shkrimi i Der Spiegel.

- Advertisement -

Më Shumë

Stomatologët i kthehen punës me masa shtesë mbrojtëse

Hana Naka, një stomatologe nga Prishtina, thotë për Radion Evropa e Lirë se tashmë ka marrë masa të shtuara për shkak të pandemisë në...

Rrihen keq dy persona në Rahovec

Dy persona në Rahovec, janë rrahur mes vete aq shumë sa janë detyruar të kërkojnë trajtim mjekësor. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovar, pasi...

Jashari kërkon dëmshpërblim për qytetarët që u dënuan gjatë pandemisë

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, vlerëson se duhet të pezullohen dënimet e qytetarëve të cilët janë ndëshkuar gjatë periudhës së shtrëngimit të masave për...

Hapen muzetë e Vatikanit!

Nëse vetëm e keni ëndërruar, tani erdhi koha për ta parë nga afër, Kapelën Sistine! Pa u ndier sikur jeni në një autobus të...

Hapet zyrtarisht pika kufitare në Vërmicë

Qeveria në detyrë ka mbajtur dje (31 maj, 2020) një mbledhje ku kanë marrë vendime për lehtësimin e mëtutjeshëm të masave për parandalimin e...

Mustafa: Po e presim aktgjykimin e kompletuar për thirrjen e seancës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se janë duke e pritur aktgjykimin e kompletuar të Gjykatës Kushtetuese, për të thirrur...

Pirja e duhanit në vende publike, qytetarët të pakënaqur me punën e institucioneve

Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim (KADC) ka publikuar hulumtimin “Niveli i ekspozimit ndaj tymit të duhanit dhe qëndrimet e qytetarëve lidhur me politikat...

A po e synon LDK-ja postin e presidentit sërish?

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Arben Gashi ka lënë të nënkuptohet se LDK-ja e synon postin e presidentit sërish, ashtu siç e ka...

Haskuka për LDK-në: E kam të pamundur vazhdimin e koalicionit në Prizren

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka nga radhët e LVV-së, është deklaruar lidhur me dhënien fund të koalicionit me LDK-në, në këtë komunë. Haskuka është shprehur...

Haskuka nënshkruan peticionin “Duam zgjedhje!”

  Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka nënshkruar sot peticionin “Duam Zgjedhje”. Ky peticion ka nisur dje nga Lëvizja Vetëvendosje! Vetëvendosje kërkon zgjedhje të parakohshme. Ndërkaq, sot është...

Barcelona e shqetësuar, ja çka i ndodhi Messit në stërvitje

Sipas medieve në Spanjë, Lionel Messi ka pësuar një lëndim në fund të seancës stërvitore ditën e martë, ku i është nënshtruar menjëherë testeve...

Shteti me më së shumti myslimanë në botë anulon haxhillëkun për sivjet

Indonezia, shteti me numrin më të madh të myslimanëve në botë, – rreth 225 milionë – ka vendosur që ta anulojë haxhillëkun për këtë...

Artisti që vërtet diti me vdek!

“Unë di të vdes” i tha atë natë Frederik Rreshpja shkrimtarit Petrit Palushi. “Kam ditur të jetoj. Unë di edhe të vdes.” tha sërish...

Ja çfarë ndërhyrje do të bëjë së shpejti moderatorja e sportit

Moderatorja e njohur e sportit Lei Kraja është ndër femrat më seksi dhe më të bukura të ekranit shqiptar. Prej vitesh ajo prezanton emisione sporti...

Deputeti i NISMA-s Haxhi Shala: Për momentin vota ime është kundër Qeverisë Hoti

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se nuk ka vendosur nëse do të votojë koalicionin e ri që pritet ta ndërtojë qeverinë. Shala...

Prokuroria në Prizren ngrit katër aktakuza kundër pesë personave

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur katër aktakuza kundër pesë personave për vepra të ndryshme penale, për 24 orë, transmeton PrizrenPress. Dy persona të dyshuar...

Lajmet e Fundit

Prizren: Arrestohet grupi që merrej me falsifikimin e diplomave shkollore (Video)

Tetë persona që merreshin me falsifikimin e diplomave të shkollës së mesme dhe aftësimit profesional, kanë rënë në duart e autoriteteve të rendit. Prokurori nga...

“Çfarë pamje”, Wanda Nara provokon fansat me postimin e fundit

Wanda Nara nuk mund të mos provokojë. Herë me deklaratat e saj në media, herë me postimet në rrjetet sociale. Në llogarinë e saj...

Kosova nuk bën teste për COVID-19 për ata që udhëtojnë jashtë

Qytetarët e Kosovës që duan të udhëtojnë jashtë vendit dhe u duhet testi nëse janë të sëmurë me sëmundjen COVID-19, nuk mund ta bëjnë...

Selimi: VV-ja më e fortë se kurrë, s’ka përçarje brenda partisë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi në një intervistë për Ekonomia Online, ka thënë se kjo është edhe më e fortë...

Aktorja e njohur shpëton për mrekulli, pritet në kokë më sharrë elektrike

Aktorja e njohur australiane, Cate Blanchett ka treguar se ka shpëtuar për mrekulli, pas një aksidenti me një sharrë elektrike gjatë izolimit në shtëpinë...