14.2 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Gjykimi ndaj ish-inspektorit në Prizren/ Bujar Hasani thotë se çështja e rrënimeve pa leje është detyrë e inspektorëve

Ish-drejtori i Inspektoratit në Komunën e Prizrenit, Bujar Hasani, ka deklaruar se marrja e konkluzioneve për rrënimin e objekteve pa leje është kompetencë ekskluzive e inspektorëve komunalë.

Një deklaratë të tillë, ai e ka dhënë, të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, ku është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ndaj ish-inspektorit të ndërtimit, Nexhmedin Musliu, i cili akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në seancën e së enjtes, dëshmitari Hasani duke u përgjigjur në pyetjet e prokurorit Mehdi Sefa, ka deklaruar se nuk ka qenë kompetencën e tij, lejimi apo mos lejimi i rrënimit të objekteve.

“Mund të flas vetëm për veten time, nuk mund të flas për ish-drejtorët që kanë qenë para meje. Ne si staf politik përveç ndonjë rasti kur Komuna nuk ka pasur kontraktorin që merret me rrënimin e objekteve pa leje, aty ka mundur të ndodh prolongimi apo shtyrja e afatit të rrënimit për arsye objektive ”, ka deklaruar dëshmitari.

Ai ka thënë se sjellja e konkluzioneve dhe të gjitha veprimet si të inspektimit dhe të kontrolleve janë kompetencë e inspektorëve në bazë të ligjit për pushtetin lokal.

“Procesverbalin, aktvendimin dhe konkluzionin të gjitha këto i nënshkruan inspektori”, ka deklaruar dëshmitari.

Duke u përgjigjur në pyetjen mbrojtësit të të akuzuarit Nexhmedin Musliut, avokatit Genc Gjini, nëse duhet që para vendosjes për rrënim të objekteve paraprakisht të bisedohet me inspektorët, dëshmitari ka deklaruar se një bisedë e tillë nuk është e nevojshme.

“Jo nuk ka nevojë, përveç se ndonjë rast kur pala ndaj të cilit inspektori i ka marrë veprimet, ka mundur të vijë në konsultim me drejtorin në ato raste kur inspektori ka qenë tendencioz ndaj palës, por unë nuk kam pasur ndonjë rast”, ka thënë dëshmitari Hasani.

Gjithashtu, ai ka thënë se nuk është e përcaktuar me ligj se gjatë ekzekutimit të rrënimeve, në terren të merr pjesë drejtori i Inspektoratit.

Pas dëgjimit të dëshmitarit, mbrojtësi i të akuzuarit, avokati Genc Gjini, i ka propozuar trupit gjykues që në cilësi të dëshmitarëve të ftohen pronari i kompleksit ndërtimor “Kastrati Comerc”, Nazmi Kastrati dhe pronari firmës “Coming”, Skender Vata.

Trupi gjykues ka aprovuar kërkesën e mbrojtjes, kurse seancën e radhës e ka caktuar më 2 dhjetor 2019, në ora 10:00.

Në seancën fillestare të mbajtur më 5 qershor të këtij viti, inspektori komunal i ndërtimit, Nexhmedin Musliu, ishte deklaruar i pafajshëm për keqpërdorim të pozitës zyrtare.

Ai është i përfshirë edhe në një tjetër proces gjyqësor që ka të bëjë me veprën e njëjtë penale.

Ndryshe, me aktakuzën e Prokurorisë Themelore Prizren, të ngritur më 19 prill 2019, i pandehuri Nexhmedin Musliu, se në periudhën kohore 2016-2017, në cilësinë e personit zyrtar si inspektor komunal i ndërtimit në Prizren, duke shfrytëzuar detyrën zyrtare apo autoritetin zyrtar, nuk i përmbush detyrat zyrtare të tij, me qëllim të përfitimit të dobisë për tjetrin.

Në aktakuzë thuhet se i akuzuari nuk ndërmerr konkluzion për rrënimin e katit të 8 të kompleksit ndërtimor “Kastrati Comerc”, me pronar Nazmi Kastrati, i cili kishte leje ndërtimi për P+B+7 dhe ka ndërtuar një kat pa leje, në lagjen “Jeta e Re”.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Musliu, ka mundësuar ndërtimin e tre kateve pa leje të firmës “Coneng”, me pronar Skender Vata, e që kishte leje për dy kate P+B+2. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Raportohet për dëmtim të pronës private në fshatin Sopijë të Suharekës

Pasditen e së mërkurës, në fshatin Sopijë të Komunës së Suharekës, është raportuar për dëmtim të një prone private. Kjo është bërë e ditur nga...

Haxhi Avdyli i del kundër Isa Mustafës për raportin e UNDP-së: Unë u besoj numrave, e jo fjalëve e perceptimeve

Deputeti Haxhi Avdyli ka dalë kundër liderit të partisë së tij, Isa Mustafa, raporton Gazeta Blic. Mustafa para pak minutash përmes një postimi në Facebook...

“Po na i vrasin vajzat për së gjalli”, Marina kërkon dënim maksimal

Moderatorja e njohur Marina Vjollca është solidarizuar me kauzën për mbrojtjen e të drejtave të grave të dhunuara seksualisht. Në një reagim në rrjetin...

Shaqir Totaj i rikthehet konferencave në Prizren

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, nesër i rikthehet mbajtjes së konferencave të rregullta për shtyp. Konferenca mbahet në ora 11:00. Totaj, i cili është...

Albulena Balaj-Halimaj zëvendëskryeministre e re e Kosovës

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, do të jetë befasia ekskluzive e këtij subjekti për Qeverinë e re. Klan Kosova merr vesh se ajo do...

Zyrtarët e Inteligjencës së SHBA: Rusia po nxit përplasjet raciale

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në 30 qytetet të SHBA-ve pas vrasjes së një personi me ngjyrë George Floyd të paarmatosur nga një polic...

Vidhet automjeti në Prizren, Policia po heton rastin

Një qytetar ka raportuar dje në Polici rastin e vjedhjes së automjetit, transmeton PrizzrenPress. Sipas ankuesit, nga persona të panjohur gjatë mëngjesit i kanë vjedhur...

Përfshihet nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren

Në rrethana ende të pa njohura është përfshirë nga zjarri podrumi i një shtëpie në Prizren. Rasti është lajmëruar nga pronari i saj. Zjarrfikësit kanë dalë...

Seanca për votimin e Qeverisë Hoti mbahet nesër në ora 11:00

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhje për të shqyrtuar kërkesën e Lidhjes Demokratike të Kosovës për mbajtjen e seancëes për...

Trump ndërpret marrëdhëniet me OBSh: U bë palë me Kinën

Presidenti Amerikan Donald Trump ka njoftuar pak më parë se do të ndërpresë marrëdhëniet e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe shkak për...

Hoti sot merr detyrën, Kurti nuk do të marrë pjesë në ceremoni

Avdullah Hoti edhe zyrtarisht sot do të marrë detyrën e tij si kryeministër i ri i vendit. Pas votimit të djeshëm në Kuvend me 61...

Komisioni i Venecias i gatshëm t’i përgjigjet Kurtit: Nëse vjen kërkesa, do të marrim vendim

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë dje vendim pro dekretit të Thaçit. Një verdikt i tillë ka shkaktuar nervozizëm të madh tek zyrtarët e...

Pikëkalimi kufitar Vërmicë-Morinë me mjekë që kontrollojnë të ardhurit (Video)

Videoja e mëposhtme ju sjellë detaje rreth pikëkalimit kufitar Vërmicë-Morinë, gjegjësisht rreth fluksit të udhëtarëve dhe bizneseve që kaluan aty, si dhe kontrolleve që...

Rahovec/Arsimtari i kryeministrit Hoti: Kurrë nuk ka pasur notë katërshe në shkollë

Bilall Hoti, mësuesi i kryeministrit të ri, sot është parë i emocionuar që një nga nxënësit e tij shembullorë u bë kryeministër. Në një intervistë...

Hapen muzetë e Vatikanit!

Nëse vetëm e keni ëndërruar, tani erdhi koha për ta parë nga afër, Kapelën Sistine! Pa u ndier sikur jeni në një autobus të...

Kjo është Qeveria Hoti

Kosova tashmë ka një qeveri të re në krye me Avdullah Hotin e LDK-së. Por, cila do të jetë përbërja e ekzekutivit që vjen si...

Lajmet e Fundit

Detaje rreth personit të infektuar me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

Pas një jave në Prizren rikthehen rastet e reja me coronavirus në Prizren. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Visar Shehu ka thënë për RTV...

Haxhi Shala: Nëse nuk respektohen organet e partisë, largohem nga Nisma

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka komentuar edhe emrin e zëvendëskryeministres nga partia e tij. Shala në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV...

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...