19.8 C
Prizren
E enjte, 1 Tetor, 2020

Hajnat në Kosovë i vjedhin mesatarisht nga 20 shtëpi në ditë

Mbrëmjen e së mërkurës në kryeqytet ndodhi një vjedhje e rëndë. Cak i hajnave atë natë ishte shtëpia e milionerit Pal Lekajt, njëherit Ministër në detyrë i Infrastrukturës.

Nga shtëpia e Lekajt u morën stoli ari dhe argjendi, si dhe 100 euro para të gatshme.

Rastin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh.

Sipas policisë, këto gjëra janë marrë nga dhoma e fjetjes.

“Qagllavicë 15.01.2020, 17:55, Ankuesi mashkull, K-shqiptar, ka raportuar për një rast vjedhje. Vjedhja është kryer në një shtëpi nga persona të dyshuar të cilët në dhomën e fjetjes kishin vjedhur disa stoli ari dhe argjendi si dhe 100 € para të gatshme. Njësitë relevante policore kanë dal në vendin e ngjarjes dhe do ta trajtojnë rastin”, thuhet në raportin e policisë.

Por, shtëpia e Lekajt nuk është e vetmja që ka qenë cak i hajdutëve muajve të fundit. Sipas një përllogaritje të thjeshtë, për çdo ditë në Kosovë vidhen së paku 20 shtëpi ose lokale.

Vetëm gjatë vitit të kaluar në vend janë raportuar 4 mijë e 519 raste të vjedhjeve, dhe 3 mijë e 803 raste të tjera të vjedhjeve të rënda. E ndonëse numri i këtyre rasteve është i lart, krahasuar me vitin e kaluar, shirat janë ulur për rreth 1 mijë raste.

Bazuar në statistikat e Policisë së Kosovës del se rënie ka shënuar edhe numri i grabitjeve. Këtë vit janë raportuar vetëm 171 raste, përderisa në 2018’ën, ky numër shkonte në rreth 300.

E përveç vjedhjeve nëpër shtëpi e banka, Express ka raportuar se hajnat ua kanë mësyrë edhe objekteve fetare. Vetëm në gjashtëmujorin e parë të vitit 2019, kanë ndodhur rreth 40 vjedhje në këto objekte.

Shumica e këtyre vjedhjeve është raportuar të kenë ndodhur në xhami, përkatësisht 25 raste.

“Nga 39 raste që kanë ndodhë në 6 mujorin e parë të vitit 2019-të, 30.77% e rasteve lidhen direkt me TKF-në si: dëmtim i pasurisë(dyerve, rrethojave, varrezat etj), kurse 69.24% janë raste tjera që kanë ndodhe brenda objekteve të TKF-së si: vjedhje, vjedhje e rëndë, vjedhje e rëndë në tentativë etj.), që lidhen për përfitim personal”, kanë deklaruar nga Policia.

Shumica e këtyre vjedhjeve ishin kryer gjatë natës dhe kryesisht ishin vjedhur para ose aparate zërimi që prijësit fetarë i përdorin për t’iu drejtuar besimtarëve në ditë të veçanta.

“Gjërat që vidhen më së shumti në këto objekte janë vlera monetare(para), që grumbullohen për çështje bamirësie, aparate zërimi, kasetofon etj. Vjedhjet kryesisht kryhen gjate orëve të natës dhe shumica e rasteve janë me kryerës të panjohur, por ka edhe raste kur kemi me kryerës të njohur”, thuhej në përgjigjet e Policisë së Kosovës drejtuar Gazetës Express.

Ndryshe, vjedhja është e dënueshme edhe me Kodin Penal të Republikës së Kosovës. Në bazë të këtij Kodi, kryesi i kësaj vepre mund të dënohet deri në tre vjet burg.

Sipas Nenit 313 të Kodit Penal, ‘Kushdo që personit tjetër ia merr pasurinë e cila vlerësohet në shumën prej pesëdhjetë (50) Euro apo më shumë, me qëllim të përvetësimit të kundërligjshëm për vete apo për personin tjetër, dënohet me gjobë dhe me burgim deri në tre (3) vjet.’

Ndërsa, nëse vlera e pasurisë së vjedhur është më pak se pesëdhjetë euro kryesi dënohet ose me gjobë ose me burg deri në gjashtë muaj.

Dënim më i lartë iu shqiptohet atyre që kryejnë veprën penale “vjedhje e rëndë”.

Sipas Nenit 315, dënimi për këtë vepër sillet nga 3 deri në 7 vjet.

Dënimi për këtë vepër mund të shkojë deri në 10 vjet, nëse pasuria apo shërbimi i vjedhur ka vlerë mbi pesëmijë Euro, pasuria e vjedhur shërben për qëllime fetare ose është vjedhur nga ndërtesa fetare apo ndërtesa tjetër që shërben për mbajtjen e ceremonive fetare; pasuria e vjedhur ka vlerë kulturore, fetare apo historike; ka rëndësi të posaçme shkencore, teknike apo artistike.

Dënim me 10 vite burgim shqiptohet edhe nëse pasuria është vjedhur nga varri; pasuria e vjedhur është armë; kryesi ka pasur me vete armë apo mjet tjetër të rrezikshme; ose kryesi ka vepruar si anëtar i grupit dhe nëse kryesi ka kryer veprën penale me qëllim të kryerjes së një vepre terrorizmi sipas nenit 128 të këtij Kodi./Gazeta Express

- Advertisement -

Më Shumë

Njihuni me “Fustanin e Pandemisë”

Meqenëse maskat e fytyrës u bënë të detyrueshme për shumicën e aktiviteteve të përditshme si hyrja në dyqane, përdorimi i transportit publik, frekuentimi i...

Ndihmohen me pako emergjente mbi 5000 familje në nevojë në Prizren

Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka bërë të ditur se deri më tani janë shpërndarë 2666 pako emergjente në fazën e dytë. Sipas...

Bilanci i Covid 19 në Kosovë: Mbi 13 mijë persona janë shëruar, ndërsa 1, 457 raste janë aktive

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 15.574 raste nga 67.294 persona të dyshimtë në...

Asnjë i vdekur e 46 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Asnjë vdekje nuk është regjistruar në 24 orët e fundit si pasojë e koronavirusit në Kosovë, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në...

Hoti premton mbështetje për komunitetin boshnjak në Prizren

Në vazhdën e vizitave në Prizren, kryeministri Avdullah Hoti ka qëndruar sot për vizitë në Reçan, me ç’rast ka shprehur mbështetjen e vazhdueshme të...

Maqedonia e Veriut shtyn për disa ditë publikimin e listës për ndeshjen me Kosovën

Përzgjedhësi i Maqedonisë së Veriut, Igor Angelovski, kishte vendosur që publikimin e listës së futbollistëve të ftuar për ndeshjen ndaj Kosovës ta bënte të...

Nga 1 tetori qytetarët e Kosovës mund të aplikojnë për patentë shofer ndërkombëtar

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se që nga 1 tetori, qytetarët e Republikës së Kosovës mund të aplikojnë për patentë shofer ndërkombëtar. Kështu...

PDK në Prizren me pako emergjente ekonomike, i kërkon VV-së dhe partive tjera ta votojnë

Partia Demokratike e Kosovcs në Prizren, me qëllim të menaxhimit më të mirë të situatës me pandeminë në këtë komunë, ka dalë me propozim...

Trumpi thotë se fituesi i zgjedhjeve të nëntorit mund të mos dihet me muaj

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të premten se amerikanët mund të mos e dinë fituesin e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit për...

Filloi rregullimi i dy rrugëve në fshatin Marali të Malishevës

Sot në fshatin Marali, ka filluar rregullimi i dy rrugëve të këtij fshati, rruga “Mulla Selimi” dhe rruga “Naim Frashëri”. Në fillimin e punimeve...

Historia e veturës së Bekim Fehmiut që po pret shpëtimin

Në vitin 1967, me honorarin e serialit “Odisea”, ku portrizonte heroin homerik, Bekim Fehmiu do ta blente një veturë. Veturën “Pezho 404” aktori ia bëri...

Çka po ndodh me pronat e Kosovës në ish-Jugosllavi?

Republika e Kosovës vazhdon të mos ketë qasje në 99 pronat e ndërmarrjeve shoqërore që gjenden në Republikën e Serbisë. Përveç identifikimit të tyre...

Dështon votimi i ligjit që mundëson tërheqjen e 10-përqindëshit nga Trusti

Kuvendi i Kosovës ka dështuar sërish ta votojë Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike, i cili do t’iu mundësonte qytetarëve tërheqjen e 10-përqindëshit nga Trusti, raporton...

Prizren, 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 589 mostra të...

Sulm seksual në Prizren

Një person ka raportuar në Polici se vajza e tij është sulmuar seksualisht nga një i dyshuar. Policia ka raportuar se i dyshuari është arrestuar...

Situata me Covid-19 në Kosovë: 616 viktima që nga fillimi i pandemisë

Në Kosovë janë 1,699 raste aktive me Cocid-19, ndërsa 616 raste të vdekjes, dhe 13,064 të shëruar. Numri i përgjithshëm deri me tani i të...

Lajmet e Fundit

Hoti premton mbështetje për komunitetin boshnjak në Prizren

Në vazhdën e vizitave në Prizren, kryeministri Avdullah Hoti ka qëndruar sot për vizitë në Reçan, me ç’rast ka shprehur mbështetjen e vazhdueshme të...

Inaugurohen punimet për zgjerimin e rrugës Arbanë-Landovicë

Hyrja për në qytetin e Prizrenit tashmë pritet të jetë më e lehtë për gjakovarët. Kjo pasi të enjten janë inauguruar punimet për zgjerimin...

Dy të vdekur e 43 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shënuar dy të vdekur e 43 raste të reja. Gjithashtu, janë shëruar 123 persona. "Gjatë 24 orëve të...

Prizren, 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 589 mostra të...

Maqedonia e Veriut shtyn për disa ditë publikimin e listës për ndeshjen me Kosovën

Përzgjedhësi i Maqedonisë së Veriut, Igor Angelovski, kishte vendosur që publikimin e listës së futbollistëve të ftuar për ndeshjen ndaj Kosovës ta bënte të...