17.2 C
Prizren
E hënë, 26 Tetor, 2020

Haskuka: Dëshmorët janë më meritorët që ne frymojmë lirshëm

Me homazhe në varrezat ku prehen të qetë të rënët për Liri në Landovicë, kanë filluar aktivitetet për shënimin e Ditës së Dëshmorëve të komunës së Prizrenit. Nëna e dëshmorit, Halil Gashi, Hanifja, tha se në këtë Ditë e kujton me dhimbje por edhe krenari birin e saj të shtrenjtë që ia fali lirisë së Kosovës.

Pjesë e shënimit të Ditës së Dëshmorëve duke nderuar dëshmorët në Landovicë, ishin familjarë të dëshmorëve, invalid e veteran të UÇK-së, qytetarë dhe zyrtarë të lartë komunal

Kreu i komunës, Mytaher Haskuka, tha se dëshmorët janë më meritoret që sot ne frymojmë lirshëm, andaj përkujtimi ndaj tyre asnjëherë nuk duhet të mungojë. Në emër të organizatave të dala nga lufta, ka folur sekretari i degës së OVL të UÇK-së, Isa Berisha, i cili në mes tjerash , tha se sot po përkujtojmë të gjithë dëshmorët e komunës së Prizrenit në rrethana të pazakonshme si pasojë e pandemisë, për sakrificën e tyre sublime në shërbim të lirisë së vendit tonë.

Pas Landovicës, janë vendosur buqeta me lule edhe në shtatoret e heronjve të Kosovës ,Ismajl Kryeziu, Pal Paluca, Xhevat Berisha,Remzi Ademaj,Ismet Jashari – Kumanova dhe në Monumentin e Lirisë në qendër të Prizrenit./TV Prizreni/

ME HOMAZHE NË LANDOVICË, FILLUAN AKTIVITETET PËR SHËNIMIN E DITËS SË DËSHMORËVE TË KOMUNËS SË PRIZRENIT

ME HOMAZHE NË LANDOVICË, FILLUAN AKTIVITETET PËR SHËNIMIN E DITËS SË DËSHMORËVE TË KOMUNËS SË PRIZRENITMe homazhe në varrezat ku prehen të qetë të rënët për Liri në Landovicë, kanë filluar aktivitetet për shënimin e Ditës së Dëshmorëve të komunës së Prizrenit. Nëna e dëshmorit, Halil Gashi, Hanifja, tha se në këtë Ditë e kujton me dhimbje por edhe krenari birin e saj të shtrenjtë që ia fali lirisë së Kosovës. Pjesë e shënimit të Ditës së Dëshmorëve duke nderuar dëshmorët në Landovicë, ishin familjarë të dëshmorëve, invalid e veteran të UÇK-së, qytetarë dhe zyrtarë të lartë komunal . Kreu i komunës, Mytaher Haskuka, tha se dëshmorët janë më meritoret që sot ne frymojmë lirshëm, andaj përkujtimi ndaj tyre asnjëherë nuk duhet të mungojë. Në emër të organizatave të dala nga lufta, ka folur sekretari i degës së OVL të UÇK-së, Isa Berisha, i cili në mes tjerash , tha se sot po përkujtojmë të gjithë dëshmorët e komunës së Prizrenit në rrethana të pazakonshme si pasojë e pandemisë, për sakrificën e tyre sublime në shërbim të lirisë së vendit tonë. Pas Landovicës, janë vendosur buqeta me lule edhe në shtatoret e heronjve të Kosovës ,Ismajl Kryeziu, Pal Paluca, Xhevat Berisha,Remzi Ademaj,Ismet Jashari – Kumanova dhe në Monumentin e Lirisë në qendër të Prizrenit.

Gepostet von Televizioni Prizrenit am Dienstag, 15. September 2020

- Advertisement -

Më Shumë

Ndërron jetë gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Ka ndërruar jetë gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren, Bashkim Beshi. Ai ishte 52 vjeç. Beshi ishte edhe ish-futbollist i Lirisë së Prizrenit. Bashkim Beshi ishte  gjyqtar...

Suharekë: Lëndohet një person në vendin e tij të punës

Në fshatin Shirokë të komunës së Suharekës një person derisa ishte duke punuar në vendin e tij të punës ka pësuar lëndim të rëndë...

Vjedhje e rëndë në Rahovec, hajnat marrin arkën në një lokal

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për një vjedhje të rëndë, raporton PrizrenPress. Rasti ka ndodhur në rrugën "Xhelal Hajda" në Rahovec,...

Kanye West thotë se kandidatura e tij për president të Amerikës ishte thirrje nga zoti

Pak kohë më parë, Kanye West deklaroi kandidaturën e tij për President të SHBA-së, ndërkohë që publikoi dhe një video të fushatës duke premtuar...

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në...

Si do ta ndryshojë Bideni politikën e jashtme?

“Nuk dua ta zmadhoj”, thotë Tony Arend, me një intensitet që rrezaton përmes maskës së tij. “Por e ardhmja e rendit global është në...

Filloi hapja e dy rrugëve të reja në Gurishtë

Sot në fshatin Gurishtë të Komunës së Malishevës, ka filluar hapja dhe rregullimi i dy rrugëve, “Hazir Goriqi” dhe ajo e “Kolegjit”. Në fillimin...

Të dielën ndryshon ora

ë dielën, nesër, do të ndryshohet ora për një orë prapa. Në momentin kur ora do të shënojë 03:00, akrepat duhet të kthehen për një...

Bajrami për 2 milionët e vjedhura: U thyen fjalëkalime, s’u kërkuan nënshkrime për transaksionet

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se lidhur me transaksionin nuk është kërkuar nënshkrimi i saj e as i drejtorit të Thesarit, duke...

Aludohet se një nga të përfshirët në vjedhjen e 2 milionëve është babai i këshilltares së zv.kryeministres

Drejtori i Institutit Kosovar për Drejtësi, Ehat Miftaraj ka thënë se po qarkullojnë fjalë se këshilltarja e zëvendëskryeministres nga Nisma, Albulena Balaj-Halimi ëstë vajza...

Zëvendëskryeministrja shkarkon këshilltaren për të cilën u tha se babai i saj përfitoi nga 2 milionë eurot e vjedhura

Zëvendëskryeministrja e parë, Albulena Balaj-Halimi ka liruar nga detyra këshilltaren e saj Hajrie Gashi për të cilën u tha se babai i saj dyshohet...

Rritja e rasteve me COVID 19, mësimi në Kosovë po vazhdon në dy variante

Në shkollat e Kosovës, mësimi vazhdon të mbahet herë në shkolla e herë në platformën online, për shkak të situatës që po përballen me...

Brenda një ditë shqiptohen 1 mijë e 222 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID

Brenda një dite Policia e Kosovës ka shqiptuar 1 mijë e 222 gjoba për mos respektim të masave antiCOVID të vendosura nga institucionet shëndetësore. Po...

Pesë persona arrestohen pasi zihen në flagrancë duke vjedhur në Malishevë

Pesë persona janë arrestuar nën dyshimin se kanë vjedhur, të dielën në Malishevë. Policia e Kosovës në raportin 24-orësh njofton se ata ishin zënë në...

Kur të vdes mos bëni lajmërime nga ato që ngjiten nëpër muret

Testamenti i Mitrush Kutelit Dëgjo! Shenjat nuk i kam të mira. Tensioni ngrihet e ulet, zemra ngec. Nisem për në zyrë a për shëtitje dhe më...

Ku qëndron Kosova me paga krahasuar me Gjermaninë, Zvicrën e Kroacinë

  Gjetja e një vendi pune dhe sigurimi i një jete më të mirë, janë ndër arsyet kryesore qe i shtyjnë kosovarët ta marrin rrugen...

Lajmet e Fundit

Vdes ish-kryetari i Gjykatës në Prizren

Ka vdekur ish-kryetari i Gjykatës në Prizren, Engjëll Çeta. Ai, punoi gjyqtar dhe avokat. Çeta ka qenë edhe kryetar i Shoqatës ‘’Nëna Terezë’/QendraPress/

Vdes një i infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se tre persona të infektuar me COVID-19 kanë vdekur sot në Kosovë. Vdekjet kanë ndodhur: një rast në...

Prizren, 4 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 4 raste të reja me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Propozimi i ri, korsi vetëm për gratë në autostrada

Kompania e sigurimeve britanike “Sheila’s Wheels” ka bërë një propozim interesant duke kërkuar korsi të veçanta në autostrada vetëm për shoferet gra dhe madje...

Dua po sjell duet me këngëtare, ja kur del

Po vjen me projekt të ri muzikor. Dua Lipa ka zbuluar edhe datën se kur do të lansohet kjo këngë që është duet. Dua me anë...