14 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

Haskuka : Nuk jam përgjegjës për Spitalin e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, përmes një shkrimi të publikuar në faqen e tij zyrtare në Facebook ka dhënë disa sqarime në lidhje me ankesat e shumta të qytetarëve për shërbimet shëndetsore.

Ai ka thënë se Spitali i Prizrenit është në përgjegjësinë e Ministrisë së Shëndetësisë dhe se udhëhiqet vetëm nga Qeveria e Kosovës dhe jo nga Komuna e Prizrenit.

Ai ka treguar se fondi i performacës për shëndetësi në vlerë prej 538 mijë eurove, ende nuk është alokuar nga Qeveria.

“Në shumicën e postimeve lidhur me sukseset e Komunës së Prizrenit në shëndetësi, përkatësisht në Qendrat e Mjekësisë Familjare, vijnë komente për pakënaqësitë me Spitalin Regjional të Prizrenit, derisa edhe ankesat e qytetarëve në qendrën e thirrjeve “Alo Komuna” po ashtu kanë të bëjnë me Spitalin Regjional”, shkruan Haskuka në FB.

“Për hirë të informimit të drejtë të opinionit publik, dua të ritheksoj se Spitali i Prizrenit është në përgjegjësinë e Ministrisë së Shëndetësisë dhe udhëhiqet nga Qeveria e Kosovës, e jo nga Komuna e Prizrenit”.

“Komuna jonë edhe pse me buxhet më të limituar dhe me më pak personel mjekësor, ofron shërbime efikase të cilat në shumë raste do të duhej t’i bënte Spitali i Prizrenit. E gjithë kjo po bëhet edhe përkundër faktit që fondi i performacës për shëndetësi në vlerë prej 538,000 euro ende nuk është alokuar nga Qeveria”.

“Shërbimet shëndetësore që ofron Komuna, çdo ditë e më shumë po preferohen nga qytetarët dhe kjo mund të vërehet më së miri nëse bëhet krahasimi i gjashtëmujorit 2018-2019 ku ka rritje konstante”.

“Skriningu i gjirit përmes Echo-s është rritur për 79%, ndërsa mamografia është rritur për 187%. Që të dyja këto shërbime ofrohen pa pagesë për të gjitha gratë, me qëllim të diagnostifikimit të hershëm të kancerit të gjirit”.

“Pastaj numri i pacientëve në analizat laboratorike që janë me kosto shumë të ulët, është rritur për 44%. Kjo përveç tjerash tregon edhe rritjen e besueshmërisë në shëndetësinë primare të Komunës së Prizrenit, e cila po arrihet falë punës dhe përkushtimit tonë dhe të gjithë stafit mjekësor”.

“Së fundi, vetëm pak ditë më parë kemi ofruar edhe një mundësi për qytetarët që nuk mund të marrin shërbimet e rentgenit në Spitalin e Prizrenit shkaku i mosfunksionimit të aparatit të rentgenit aty. Tani e tutje edhe këtë shërbim qytetarët e komunës së Prizrenit mund ta kryejnë në Qendrën Kryesore të Mjeksisë Familjare”./PrizrenPress.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Kompania “Zona Park” me projekt humanitar dezinfekton shtëpitë e të prekurve me COVID-19 në Prizren, Malishevë dhe Rahovec

Kompania “Zona Park”, e cila është e specializuar për dezinfektim, dezinsektim, derratizim dhe repelim, ka filluar ta zbatoj një projekt të madh humanitar “Zona...

Zyrtare! FBK anulon sezonin e basketbollit

Federata e Basketbollit së Kosovës ka zyrtarizuar pak çaste më parë anulimin e sezonit. Prej disa javësh, basketbolli ishte ndërprerë totalisht, për shkak të...

Ibrës “i prishet qejfi”, vendos largimin nga Milani në verë

Aventura e dytë e Zlatan Ibrahimovic me fanellën e Milanit duket se do të zgjasë vetëm disa muaj, pasi kontrata e suedezit me klubin...

Edhe aktorja spanjolle që çmendi kosovarët, e prekur nga koronavirusi

Ajo quhet Danna Garcia. Por, aktorja kolumbiane, e njohur në Kosovë për rolin e Normës te seriali ‘Pasione të fshehta’, së fundmi është përballur me...

Lajmi i fundit: Edhe dy persona preken me koronavirus, njëri nga Prizreni

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka konfirmuar se edhe dy pacientë të tjerë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19, duke çuar kështu në 108 numrin...

Arrestohen shtatë persona në Rahovec, nuk e respektuan orën policore

Shtatë persona janë arrestuar në Rahovec, për mosrespektim të orarit policor. Tre prej tyre janë ndalur nga policia për 48 orë. Raporti i plotë i policisë Rr....

Në këtë ditë fillon Ramazani, kaq orë do të agjëroni

Edhe pak ditë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 24 prill, shkruan Insajderi. Të gjithë...

Malishevë: I prekuri i parë me koronavirus është shëruar

Sipas të dhënave të konfirmuara në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, një pacient nga Komuna e Malishevës, që ishte prekur me COVID-19, është shëruar...

Begaj kërkon nga Qeveria më shumë kujdes ndaj Malishevës, Sveçla i arsyetohet

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj ka takuar ushtruesin e detyrës së ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçlën dhe ministren...

Ngushëllimi i Haskukës për familjet e dy të vdekurve nga COVID-19, njëri nga Korisha e Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, u ka shprehur ngushëllime familjares së 70 vjeçares nga fshati Korishë dhe pacientit nga Prishtina, të cilët ndërruan jetë...

Zbulohet e dashura e reperit Buta

Ndonëse ka tentuar që jetën private ta mbajë sa më të fshehtë, “Prive.al”, sapo ka zbuluar të dashurën e reperit Buta. Burime për ta kanë...

Korishë, 70-vjeçarja e infektuar me koronavirus në gjendje të rëndë shëndetësore

Një 70-vjeçare nga fshati Korishë e Prizrenit, e cila një ditë më parë rezultoi me Covid-19 është në gjendje të rëndë shëndetësore. Për shkak të...

LIVE në Facebook: Teatri në Kosovë, nuk resht së krijuari

Pas situatës së krijuar me pandemia, që ka ndalur gjithë botën, gjatë muajit prill Teatri i Qytetit “Bekim Fehmiu” do të fillojë me transmetimin...

Formohet Shtabi Emergjent në fshatin Korishë të Prizrenit

Në Korishë të Prizrenit është formuar Shtabi Emergjent, pas futjes në karantinë. Ky shtab do të jetë në dispozicion gjatë tërë kohës me shërbime dhe...

Begaj bën homazhe për viktimat e masakrës në fshatin Burim

Në 21 vjetorin e masakrës në fshatin Burim, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, bëri homazhe në shenjë kujtimi për të vrarët e...

“Kush pështyn pjatën e lirisë, lëpin sahanin e robërisë”

Thënie të pavdekshme nga Dritëro Agolli: “Gabimi i një doktori varroset në tokë. Gabimi i një arkitekti bie në tokë, kurse gabimi i një mësuesi...

Lajmet e Fundit

Ish-ministri Gashi kërkon që në Pakon Emergjente të përfshihen edhe artistët e sportistët

Ish-ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka kërkuar mbështetje edhe për sportistët dhe artistët, pas gjendjes së krijuar nga Coronavirusi. Deputeti Gashi, nëpërmjet...

Të enjten mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Prizrenit

Kryesuesi i Kuvendit të Prizrenit, Sulltan Badalli, ka thirrur sot  seancë të jashtëzakonshme. Seanca do të mbahet të enjten e kësaj jave, në ora 10:00. Në...

“Ai eshte i çmendur, vret njerëz”: Trejsi Sejdini tregon si reagon i dashuri kur e ngacmojnë

Në një video “Tik Tok”, Trejsi ka treguar se si reagon në momentin kur dikush e ngacmon. Sigurisht që i pari që Trejsit i...

Ngushëllimi i Haskukës për familjet e dy të vdekurve nga COVID-19, njëri nga Korisha e Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, u ka shprehur ngushëllime familjares së 70 vjeçares nga fshati Korishë dhe pacientit nga Prishtina, të cilët ndërruan jetë...

Reperët e njohur dhurojnë 100 mijë maska mbrojtëse për të burgosurit

Reperët e njohur, Jay Z dhe Meek Mill, vazhdojnë ende duke  ndihmuar njerëzit gjatë përhapjes së pandemisë. Për të mbrojtur stafin dhe të burgosurit nga...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!