15 C
Prizren
E hënë, 28 Shtator, 2020

Heroi antik -Bekim Fehmiu

(Shkrimi është marrrë nga monografia “BEKIMF EHMIU-Odiseu i Kosovës” i autorit Fahri Musliu)

Aktori, Rade Sherbexhija
(20.06.2010)

Thonë se nuk ka aktorë dhe aktore shumë të mëdhenj. Thonë se është më e drejtë të thuhet se ka aktorë të mëdhenj dhe të veçantë në madhështinë e tyre. Kështu që unë, kësaj here, duke pasur si synim që të mbështes vëllazërinë e kolosëve tanë që janë larguar para kohe, do të shkruaj: U largua një nga artistët më të mëdhenj që kemi pasur… Bekim Fehmiu. Legjendë. Mit. Model…

Nuk bëri as gjysmën e asaj që mund të bënte. Jo se s’pati kohë, por sepse nuk deshi. Dhe, ndërkohë, bëri më shumë sesa gjithkush tjetër në këto hapësira. Me qetësi. Me pjekuri. Me dinjitet. Ekzistojnë njerëz – të urtët, që fytyrën e vet e meritojnë qysh në rini. Një nga këta, me siguri, është Bekim Fehmiu.

Kjo fytyrë e bukur antike, si e gdhendur nga dora më mjeshtërore e një skulptori të plotfuqishëm, përçon një kurajë gati si te Akilit, kurse vështrimi i tij ka një shkëlqim të madhërishëm të tillë që gati sa nuk “të pret”. Luftëtar… Poet… I urtë… Samuraj…
Të tillë e kemi njohur, para një njeriu të tillë kemi ndalur frymën. Prapa artistëve, gjithnjë mbesin vetëm rolet e tyre të mëdha. Këto role, në teatër, mbetën të shënuara vetëm në kujtesën e atyre që kanë jetuar në të njëjtën kohë me ta. Për fat të mirë, celuloidi filmik i shënon jetën dhe veprat në përjetësi… Kështu që, personazhet filmikë të paharruar që ka krijuar Bekimi, do të jetojnë përgjithnjë në thesarin kulturor të pasur të popujve të hapësirave tona.

Kujtimet e disa kolosëve të filmit në vetëdijen tonë, nën ndikimin dhe me ndërmjetësimin e teknologjisë së internetit, ne i shndërrojmë në shenja, në shkëndija të shkurtra kuadri filmik, në momente që nuk harrohen: Vështrimi qesëndisës depërtues i Brandos, buzëqeshja e lodhur poshtë kapelës së zezë të Beogradit, “frymëmarrja e fundit” e Belmondos ndërsa fërkon me gisht buzët e thara dhe duart e gjakosura të Bekimit pas thyerjes së gotave e të ngritura para syve… (“Mbledhësi i puplave”, v.j.). Momente që meritojnë përjetësinë…

Kështu, në mendjen tonë do të shkëlqejë Bekimi. Krah për krah me kolosët më të mëdhenj të kinematografisë botërore…

Por njerëzit nuk na mbesin borxh vetëm me veprat e tyre, por edhe me jetën e tyre. Nikola

Teslla nuk u bë i përjetshëm dhe unik vetëm për shkak të zbulimeve dhe të veprave të tij, me të cilat e përparoi dhe pasuroi botën pothuajse me shumë sesa çdo kush tjetër në gjallje; Teslla me urtësinë, mirësinë dhe fisnikërinë e tij plotësoi, në radhë të parë, figurën e tij, kështu që atë e nderojnë njëlloj të gjithë popujt dhe kombësitë në këto hapësirat tona.

Kështu qëndron puna edhe me Bekimin. Në këto kohëra të vështira, që përshkojnë jetët tona dhe që dy herë na kanë varfëruar, dhe në të cilat ne ende jetojmë, ndërsa dëgjojmë herë pas here jehonat e topave dhe të mitralozave, Bekimi si një hero antik, qëndronte i pafjalë dhe i ngujuar, si i ngrirë në vend, midis popujve ndërluftues. Dhe kështu, lirën e tij poetike e la mënjanë dhe heshti përgjithnjë…

I zhgënjyer dhe i ofenduar, e braktisi artin, sepse ky “profesion tradhtar” humbi çdo kuptim në këto hapësira, ku njerëzit u bënë të egër dhe u shndërruan në bisha. Iu desh të ikte në Paris dhe Romë, ose kudo gjetkë, mjaft larg, por shumë krenar, sikurse edhe ishte, dhe… si një hero antik e zgjodhi vetë rrugën e tij…

U mbyll brenda katër mureve të shtëpisë së vet, pragun e së cilës rrallë herë e kapërceu këto vitet e fundit. Atje, në vetminë e tij, sikurse na tregonin të afërmit e tij, kryesisht lexonte libra, heshtte dhe nganjëherë shkruante… Dhe kështu jetonte mërgimin e vet vullnetar nga të dy popujt, artist i lavdishëm i të cilëve kishte qenë dikur. Tragjedia ka rrjedhën dhe ritmin e saj të veçantë. Kur nis të lëvizë, askush nuk mund ta ndalë atë… Vetëm më të guximshmit midis nesh kanë forcë që të mos lëkunden para së keqes së stuhishme dhe kohërave të vështira…

Bekimi, sikurse thonë, u la lamtumirë të gjithë atyre që i donte më shumë në botë, dhe për të cilët kishte jetuar në gjithë këto vite… Gruas së tij të bukur, Branka, dy bijve të tij, Uliksit dhe Hedonit, nipërve dhe të afërmve të tij… Dhe, më pas… e mbuloi kokën e tij të bukur me një fletë të bardhë dhe qëlloi… në tëmblën e tij të djathtë. Vallë a u dëgjua sa duhet qartë kjo e krismë? Athua ndryshoj gjë për një çast? Vallë a ra fare në mendime ndokush pas kësaj?

- Advertisement -

Më Shumë

Prizreni me 14 raste të reja me coronavirus

Nga publikimi i të dhënave në 24 orët e fundit mbi situatën më COVID-19 nga IKSHPK bëhet e ditur se në Komunën e Prizrenit...

Vetaksident në magjistralen Rahovec-Malishevë, lëndohen tre persona

Tre persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një vetaksidenti në magjistralen Rahovec-Malishevë. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për...

Qeveria lejon pjesëmarrjen e qytetarëve në ceremonitë fetare

Qeveria e Kosovës ka marrë masat e reja lehtësuese për COVID-19. Në një nga pikat e aprovuara, është edhe lejimi i ceremonive fetare, por në...

Aktorët e Teatrit të Prizrenit mbesin pa rroga, ja arsyeja

11 aktorët e Teatrit të Prizrenit kanë mbetur pa paga tash e disa muaj. Në emisionin “Mëngjesi me Arben Ahmetin” në Kanal 10, ka folur...

Lëndohet një punëtor në Atmaxhë të Prizrenit

Një punëtor është lënduar në fshatin Atmaxhë të Prizrenit. Ai ka marrë ndihmën e parë nga mjekët e emergjencës. Policia tregon në detaje për rastin. “Viktima mashkull...

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon

Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo...

PDK: Prizreni po qeveriset keq, këtë e dëshmon edhe vlerësimi i MAPL-së

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka thënë se kjo komunë po qeveriset keq, nga Mytaher Haskuka i Vetëvendosjes. Sipas tyre, këtë e dëshmon...

Rusia pritet ta regjistrojë vaksinën e dytë potenciale kundër COVID-19

Rusia është duke pritur që të regjistrojë vaksinën e dytë potenciale kundër COVID-19 deri kah mesi i muajit tetor. Kështu ka raportuar agjencia e lajmeve...

Hotelierët dhe gastronomët e Prizrenit e mirëpresin vendimin e qeverisë

Zgjatja e orarit të punës dhe lejimi i klienteles në ambiente të mbyllura është mirëpritur nga të gjitha shërbimet hoteliere dhe gastronomët e Prizrenit. Për...

Zafir Berisha tregon cila shaka i ka pëlqyer më së shumti pas emërimit të ti

Koordinatori Nacional për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha, ka treguar se cila shaka i ka pëlqyer më së shumti pas emërimit të tij. Ai në emisionin...

Prizren: Babai shpërthen në lot në seancën kur vrasësit të djalit të tij i shqiptohet dënimi me burgim të përjetshëm

Ish-pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, është dënuar sot me burgim të përjetshëm nga Gjykata në Prizren për vrasjen e të riut Jetmir...

Prizren/ 30 ditë paraburgim shtetasit të Shqipërisë për vjedhje të rëndë

Gjykata Themelore e Prizrenit ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditë, ndaj të pandehurit me iniciale S.Ç. nga fshati Borje, Komuna...

800 qytetarë u gjobitën dje pasi nuk i respektuan masat ndaj COVID-19

Përveç gjobave për shkelësit e trafikut që ka shqiptuar dje Policia e Kosovës, janë shqiptuar gjoba edhe për qytetarët që nuk i respektuan masat...

Mbi gjysmë milioni euro diaspora dërgon në Kosovë

Edhe pse kohë pandemie dhe kriza ekonomike ka prekur pothuajse çdo vend në botë, remitencat apo të ardhurat nga bashkatdhetarët tanë nuk kanë rënë,...

Talljet me Zafir Berishën për pozitën e koordinatorit, reagon MPB

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha është emëruar dje Koordinator për Siguri Kibernetike të Kosovës. Pas emërimit të tij në këtë pozitë, ka pasur...

Rriten për 7.6 për qind eksportet e Kosovës gjatë muajit gusht

Të dhënat e tregtisë së jashtme së Kosovës për muajin gusht, tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 18.2 për qind, në...

Lajmet e Fundit

Rrëfimi i Mike Tyson për jetën në burg: Lash një punonjëse shtatzënë, të gjithë më jepnin çfarë dëshiroja

Mike Tyson ka rrëfyer se e kishte lënë shtatzënë një punonjëse burgu, derisa po e vuante dënimin për përdhunim. Legjenda e boksit ishte burgosur në...

Infektohen me COVID-19 tre mësimdhënës në Suharekë, Muharremaj: Jam pro vazhdimit të mësimit

Gjatë 24 orëve të fundit në mesin e 47 rasteve pozitive me COVID-19 janë edhe tre mësimdhënës nga komuna e Suharekës. Këtë e bëri të...

Gashi kërkon riaktivizimin e pushimores së Nashecit (VIDEO)

Një pushimore dikur ishte shumë e frekuentuar në fshatin Nashec të Prizrenit, por që nga paslufta e deri tani nuk është funksionale. Për banorët e...

Parandalohet futja e drogës në Burgun e Prizrenit

Një bastisje brenda dhomave të Qendrës së Paraburgimit në Prizren është ndërmarrë mëngjesin e sotëm. Kjo pasi që oficerët korrektues kishin vërejtur disa lëvizje të...

Si përhapet koronavirusi përmes ajrit: Pesë lexime thelbësore

Nga Stacy Morford Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej muajsh, se koronavirusi mund të përhapet nga aerosolet – spërklat e vogla të frymëmarrjes që përhapin njerëzit kur...