30 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Hoti në Rahovec: Arsimi e vetmja rrugë e zhvillimit të vendit

315 sete librash në vlerë prej 50 eurosh ju dhuruan nxënësve fitues të komunës së Rahovecit në një ceremoni ku përveç zyrtarëve institucionalë morën pjesë prindër, nxënës e drejtorë shkollash.

Nxënësit ishin fitues të garës Nacionale të Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik dhe garës Nacionale të Diturisë, transmeton Klan Kosova.

Librat i shpërndau Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e  Kosovës, Rexhep Hoti.

Gjatë ceremonisë së ndarjes së shpërblimeve, Hoti tha se duke e ditur rëndësinë e librave, shpërndarja e tyre për nxënësit fitues i dhuron atij një kënaqësi të veçantë. Sipas tij, i gjithë ky sukses nuk do të ishte i mundur pa vullnetin dhe punën e të gjithë personelit arsimor.

“Unë edhe mund të jem lokalist, por Rahovecin e mbaj me vete kudo që shkoj prandaj suksesi juaj më bën krenar dhe më bën të tregoj me mburrje që qyteti i Rahovecit arsimin e ka primar. Dita ditës po zhvillojmë arsimin i cili në Republikën tonë ka kaluar nëpër rrugë të vështirë. Tash është koha ta kthejmë arsimin në rrugën e duhur pasi është e vetmja rrugë në zhvillimin e vendit dhe shtetit tonë. Prandaj ne mund të garojmë përmes arsimit edhe me vendet më të zhvilluara të botës. Në nivel të Republikës ne kemi 44723 fitues, ku në mënyrë vullnetare profesorët dhe mësimdhënësit e juaj kanë mundësuar mbajtjen e këtyre garave që dëshmon energjinë dhe dëshirën për të zhvilluar arsimin”, tha Hoti.

I pranishëm në ceremoni ishte edhe Drejtori Komunal i Arsimit, Avni Morina, i cili në fjalimin e tij falënderoi Hotin për angazhimin e tij dhe kontributin në arsim. Ai tha se “këto shpërblime dhe ky takim është mundësuar nga suksesi i juaj dhe komunës sonë. Nxënës fitues ju na keni bërë krenar mua, komunën, shkollën dhe mësimdhënësit dhe prindërit tuaj. Ju uroj suksese dhe gjithë të mirat edhe në të ardhmen”.

Komuna e Rahovecit ka gjithsej 1647 në të gjitha nivelet e të dyja garave. Në garën Nacionale të Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik, në nivelin shkollor, komunal dhe republikan ka gjithsej 184 fitues, ndërsa në garën Nacionale të Diturisë ka 1463 fitues.

   

  - Advertisement -

  Më Shumë

  Nuk e respektoi orën policore, arrestohet një person në Prizren

    Një person është arrestuar në Prizren, pasi nuk ka respektuar orën policore të COVID-19. “Nga njësiti policor është ndaluar i dyshuari mashkull kosovar i cili...

  Gattuso: Milik dëshiron largimin nga Napoli

  Trajneri i Napoli-t, Gennaro Gattuso ka konfirmuar se sulmuesi Arkadiusz Milik, dëshiron largimin nga “San Paolo”. Që disa muaj, Milik është i lidhur me largimin...

  Infarkti apo Covid-19, dilemat e familjes së të vdekurit nga Rahoveci (VIDEO)

  Të çuditur nga rezultati pozitiv i testit për koronavirus janë familjarët e një 73 vjeçari i cili vdiq ditë më parë, por që nuk...

  Pamje nga Prizreni, pas hyrjes në fuqi të masave të reja kundër coronavirusit

  Nga sonte kanë hyrë në fuqi masat e reja kundër coronavirusit. Edhe qytetarët e Prizrenit do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura...

  Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

  Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

  Raporti i OKB: Virusi nuk ishte befasi!

  Viruset që kalojnë nga kafshët tek njerëzit po bëhen të zakonshme. Këtë shqetësim kanë ngritur ekspertët nga Kombet e Bashkuara, të cilët thonë se shfaqja...

  Numri i turistëve nga Kosova, përgjysmë më i vogël se ai i një viti më parë

  Numri i vizitorëve nga Kosova është përgjysmuar krahasuar me një vit më parë, megjithëse për pushuesit nga ky vend, Shqipëria është destinacioni i vetëm...

  Ermina Lekaj-Përlaskaj nga Prizreni e fiton mandatin e deputetes në Kroaci

  Shqiptarja nga Prizreni, Ermina Lekaj-Përlaskaj, ka fituar mandatin e deputetes në zgjedhjet që janë mbajtur dje në Kroaci. Lajmin e ka bërë të ditur përmes...

  Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

  Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

  Konfiskohet arma që dyshohet se u përdor në plagosjen e një personi në Suharekë

  Policia në Suharekë ka konfiskuar armën me të cilën dyshohet se është plagosur një person në fshatin Mushtisht. “Lidhur me rastin është konfiskuar një armë...

  Rregullohet hapësira publike edhe te rrethrrotullimi në Studençan

  Ambient i mirë dhe i bukur po bëhet edhe te rrethrrotullimi në hyrje-dalje të fshatit Studençan në Komunën e Suharekës. Kryetari i Komunës së Suharekës,...

  Hapet Qendra Artizanale në Prizren

  Komuna e Prizrenit, përkatësisht Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik sot ka bërë hapjen e Qendrës Artizanale dhe të kurseve në pesë fusha të...

  Në frontin e luftës me COVID-19, pamje të pacientëve në Klinikën Infektive

  Kosova po shënon ditëve të fundit rritjen më të madhe të numrit të të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusi i ri. Ekipi i...

  Prizrenasit hajnat i vjedhin arin

  Një burrë ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur me forcë kanë depërtuar në brendinë e shtëpisë së tij dhe nga...

  Pandemia riformëson punën në redaksitë e mediave lokale në Prizren

  Mediat lokale në Prizren prej kohësh përballen me sfidën e mbijetesës, shkaku i të hyrave të kufizuara financiare nga marketingu. Situata e krijuar si...

  Pandemia godet turizmin kulturor

  Situata ku gjendemi prej përhapjes së covid-19, ka goditur rëndë turizmin kulturor. Kalatë, muzetë dhe sitet arkeologjike po vuajnë mungesën e vizitorëve, duke shënuar...

  Lajmet e Fundit

  Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

  Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

  Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

  Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

  Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

  Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...

  Thahet ujëvara e Mirushës (VIDEO)

  Ujëvara e Mirushës ka mbetur pa ujë sivjet. Në disa video të dërguara nga lexues të Klan Kosovës shihet se ujëvara që tërheq shumë turisë...

  Lot e dhimbje: Boshnjakët varrosin edhe nëntë trupa të gjetur nga Masakra e Srebrenicës

  Myslimanët boshnjakë e kanë mbajtur një ceremoni përkujtimore për ta shënuar 25-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës – tragjedisë më të madhe njerëzore në Evropë...