30 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020

Hoti në Suharekë: Suksesi është në duart e atyre që lexojnë

Rexhep Hoti, Koordinator Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, sot në Suharekë ka shpërndarë 309 sete librash për nxënësit fitues të garës Nacionale në Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik si dhe në Dituri.

Aty ai tha se në Suharekë është treguar një kulturë e lartë e organizimit të garave dhe se këtë e tregon shifra me 2634 fitues nga kjo komunë, nga të cilët 30 kanë qenë fitues republikanë.

“Përmes leximit e keni mundësinë ideale në jetë që të jeni të barabartë me të gjithë nxënësit e të gjitha shteteve më të avancuara. Përmes leximit ju do të mund t’i jepni përgjigje të ardhmes tuaj, do të mund të krijoni në shpirtin tuaj madhështinë dhe vlerat më të mëdha që ju duhen, do të mund të krijoni të mira materiale të jashtëzakonshme, mund ta krijoni shpirtin e madh krijues. Përmes leximit mund ta merrni në duar fuqinë më të madhe sepse leximi ju orienton në vendimmarrjet e duhura. Përmes leximit ju do të krijoni prestigj personal, do të dini të merrni vendime për vendin e do të dilni faqebardhë. Fati i Republikës së Kosovës dhe fati i kombi shqiptar është në duart e juve që lexoni, përmes leximit ju do t’i zgjidhni problemet në jetë, prandaj mos e leni kurrë. Këto libra këtu vijnë nga mendja më e bukur e të gjithë historisë së njerëzimit nga Epi i Gilgameshit e gjer më sot dhe kjo është fuqia më e madhe që ka shpikur njerëzimi në planetin tonë. Përmes leximit të këtyre libra ju do të barazoheni me të gjithë nxënësit e tjerë dhe nuk do ta ndani leximin sepse suksesi i juaj është i pandashëm nga libri”, tha Hoti në fjalimin e tij në Suharekë.

Edhe zyrtarët e drejtorisë së arsimit të Suharekës u treguan falënderues ndaj Hotit, duke falënderuar atë për mundësinë që të gjithë nxënësit nga e gjithë Kosova të garojnë e të shpërblehen.

Të gjithë nxënësit fitues nga garat janë shpërblyer nga KNKRS me çmime të ndryshme si bursa, kampe kreative, certifikata e libra. Seti i librave kap shumën prej 50 eurosh. Një set, varësisht nga klasa, ka nga 4 deri në 12 libra të autorëve me renome botërore. Po ashtu, KNKRS ka shpërblyer edhe mësimdhënësit, drejtorët e shkollave, prindërit  dhe shkollën më të mirë.

- Advertisement -

Më Shumë

Basri Sejdiu: Më shkarkuan pa paralajmërim, u prek xhepi i dikujt

Bordi i SHSKUK-së e ka shkarkuar të hënën drejtorin e përgjithshëm, Basri Sejdiu. Arsyet që i ka dhënë bordi për shkarkimin e tij lidhen...

Rifillon gjykimi për korrupsion, deklarohen të pafajshëm kryeshefi i INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarët e Komunës së Prizrenit

Kryeshefi ekzekutiv i INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorë të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Sadik Paqarizi, Nijazi Kryeziu e Visar Islamaj,...

Pandemia COVID-19, Hoti: Duhet të bëhemi gati sepse muaji korrik do të jetë i vështirë

Komuna e Prishtinës, Ferizajt, Prizrenit dhe Vushtrrisë nga sot do të kenë kufizim të lëvizjes për shkak të numrit të madh të personave të...

Shqipëria rekomandohet për turizëm: Magjia e qyteteve dhe fshatrave shqiptare

Nëse jeni duke kërkuar për foto mahnitëse dhe një ambient të shkëlqyer, shihni qytetet dhe fshatrat me pamje magjike të Shqipërisë, shkruan Iuliana Marchian...

Inspektorati i Malishevës njofton pronarët e lokaleve se nuk lejohet organizimi i dasmave dhe ahengjeve

Drejtoria e Inspektoratit në Komunën e Malishevës, sot edhe njëherë përmes mjeteve të informimit, ashtu sikur janë njoftuar edhe drejtpërdrejtë, i njofton publikisht të...

Malishevë: Gruja denoncon burrin dhe vjehrrin në polici për dhunë fizike dhe psikike

Policia e Kosovës njofton se viktima femër kosovare ka raportuar se dy të dyshuarit bashkëshorti dhe vjehrri i saj në vazhdimësi kanë ushtruar dhunë...

Përurohet stadiumi i futbollit në Sërbicë të Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilija Redzepi, sot kanë përuruar stadiumin...

Dhjetë të ndaluar në Prizren për mosrespektim të masave kufizuese

Dhjetë persona janë ndaluar nga policia në Prizren të enjten për mosrespektim të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19,...

Kylie Jenner befason me veshjen e saj n’pikun e veres!

Kylie Jenner çdo herë di të paraqitet në super formë. Edhe në paraqitjen e fundit ajo duket si mos më mirë, derisa vëmendjen ka marrë...

Prizreni me 16 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të premten në Komunën e Prizrenit janë konfirmuar 16 raste të reja...

Veteranët protestojnë në mbrojtje të vlerave të UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës, ka filluar protestën në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim...

Tetë persona te vdekur nga COVID- 19 gjatë 24 orëve në Kosovë

IKSHPK ka bërë të ditur se tetë persona kanë ndërruar jetë nga Covid-19 në Ksoovë gjatë 24 orëve të fundit. Në raportin 24 orësh, IKSHPK...

Pandemia riformëson punën në redaksitë e mediave lokale në Prizren

Mediat lokale në Prizren prej kohësh përballen me sfidën e mbijetesës, shkaku i të hyrave të kufizuara financiare nga marketingu. Situata e krijuar si...

Shehu: Prizreni ka dy aparatura për testim, nëse na lejohet mund të kryejmë numër të madh testimesh

Nënkryetari i Prizren Visar Shehu ankohet për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë. Ndërkohë thotë se gjendja e të infektuarve në këtë...

Paralajmërimi i ‘zjarrtë’ i Taynës për këngën e re

Ndonëse i mungoi ndjekësve të saj, Tayna po kthehet me një projekt të ri muzikor. Ajo në Instagram ka hedhur një foto të shkëputur nga...

Dje asnjë i prekur me COVID-19 nga Malisheva

Dje  nuk është regjistruar asnjë rast me COVID-19 nga Malisheva. Në komunikatën e lëshuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, është ngatërruar vendbanimi i...

Lajmet e Fundit

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...

Thahet ujëvara e Mirushës (VIDEO)

Ujëvara e Mirushës ka mbetur pa ujë sivjet. Në disa video të dërguara nga lexues të Klan Kosovës shihet se ujëvara që tërheq shumë turisë...

Lot e dhimbje: Boshnjakët varrosin edhe nëntë trupa të gjetur nga Masakra e Srebrenicës

Myslimanët boshnjakë e kanë mbajtur një ceremoni përkujtimore për ta shënuar 25-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës – tragjedisë më të madhe njerëzore në Evropë...